GP Belgie: Strijbos vyhrál závod po 9 letech

Velkou cenu Belgie, čtrnáctý závod motokrosového mistrovství světa, vyhrál v písečném pekle Lommelu domácí Kevin Strijbos. Tovární jezdec Suzuki ve třídě MXGP přitom nezvítězil v Grand Prix od roku 2007! Dvěstěpadesátkám v Lommelu vládl už potřetí po sobě Brit Max Anstie na Husqvarně.

Nikdo si už dlouho nezasloužil pořádné vítězství jako Brit Max Anstie. Továrního jezdce Husqvarny pronásledují v poslední době nehorázná smůla a hrozivé pády z předních pozic. Satisfakce se u fanoušků mimořádně populárnímu jezdci dostalo v belgickém Lommelu. V první jízdě dvěstěpadátek se jelo nejprve na suchém písku, pak ale začalo silně pršet. A to jsou obtížné podmínky, které Anstiemu svědčí. Suverénní holeshot udělal Francouz Dylan Ferrandis na tovární Kawasaki, za ním se vyvezli poleman Švýcar Jeremy Seewer (Suzuki), Nizozemec Brian Bogers (KTM) a Anstie. Pískový specialista Bogers byl k nezastavení a šel brzy do vedení, přičemž dost drsně vytlačil z trati Ferrandise. Nakonec ale sám havaroval a Francouz byl opět na čele. Na druhé místo se zatím probil Bulhar Petar Petrov na další Kawasaki. Anstie se definitivně dostal do vedení po mnoha bojích až v desátém kole. Nakonec vyhrál s náskokem 12 sekund na Petrova, když kvůli haváriím se propadli jak Ferrandis, tak neuvěřitelně zrychlující Belgičan Brent Van Doninck (Yamaha). Třetí skončil Francouz Benoit Paturel na další Yamaze, až čtvrtý favorizovaný Seewer. „Bylo to šílené! Nejprve strašně rychlý závod, pak kvůli tomu dešti jsem vůbec neviděl před sebe,“ uvedl v cíli Anstie.

Anstie byl Belgii v takovém laufu, že vyhrál i druhou jízdu třídy MX2, i když odstartoval až okolo jedenáctého místa. Po dvou kolech už byl ale pátý a v pátém kole třetí za Seewerem a Bogersem. Brit pak předjel Bogerse, začal se přibližovat Seewerovi a dvě minuty před koncem jízdy ho i zdolal. V Lommelu tak triumfoval potřetí po sobě, tentokrát před Seewerem a Petrovem, který druhou jízdu dokončil jako šestý. V průběžné klasifikaci se ale nic nemění. V čele zůstává dvojnásobný mistr světa Nizozemec Jeffrey Herlings (KTM), který kvůli zranění klíční kosti vynechal už druhou Grand Prix po sobě. Suverénní lídr má nyní, čtyři závody před koncem šampionátu, náskok 87 bodů na Seewera.

V první jízdě třídy MXGP navázal na svého týmového kolegu z MX2 Anstieho a svůj triumf z Lokte Němec Max Nagl. Tovární jezdec Husqvarny a bývalý exmistr světa vedl téměř od začátku až do cíle a na těžké trati neměl soupeře od chvíle, kdy v prvním kole předjel Belgičana Kevina Strijbose (Suzuki), který udělal holeshot. Druhý skončil se ztrátou devíti sekund loňský vítěz z Lommelu, Brit Shaun Simpson (KTM), a třetí Strijbos. Simpson si musel svou pozici vybojovat po těžké bitvě s ostatními soupeři, zpočátku hlavně se svým krajanem Tommym Searlem (Kawasaki), který později havaroval, a osminásobným mistrem světa Antoniem Cairolim (KTM). Dva nejlepší jezdci současnosti Slovinec Tim Gajser (Honda) a Francouz Romain Febvre (Yamaha) se zapletli so společného souboje v první desítce. Prvně jmenovaný měl problémy se zraněným prstem na ruce, pak havaroval a dlouho nemohl nastartovat svou mašinu. Byl klasifikován jako patnáctý, Febvre si nakonec připsal páté místo.

Devatenáctiletý nováček ve třídě MXGP a vedoucí jezdec seriálu Tim Gajser rychle zapomněl na pád a špatný výsledek v první jízdě a druhou suverénně vyhrál před Cairolim o 13 sekund. Důležitější ale bylo třetí místo, které z první jízdy zopakoval domácí Strijbos. Vedlo to totiž k jeho triumfu v Grand Prix, kterou vyhrál poprvé od roku 2007! Spolu s ním vystoupili na podium Nagl a Cairoli. Němec měl k celkovému vítězství velmi blízko, ještě uprostřed druhé jízdy držel třetí místo, ale pak udělal chybu a propadl se na konec první desítky. Zpátky se dokázal propracovat už jen na sedmou pozici. Gajser byl v čele všech 17 kol, stejně tak Cairoli byl od začátku do konce druhý. Strijbos se ale musel na třetí pozici probojovat z osmého místa po startu, jako posledního udělal pár kol před koncem svého krajana Jeremy van Horebeeka (Yamaha). Gajser nyní vede seriál MXGP o 103 bodů před Cairolim.