Francouzi opět triumfovali na Motokrosu národů

Letošní Motokros národů v britském Matterley Basin vyhráli favorizovaní Francouzi v sestavě Gauther Paulin, Romain Febvre a Christophe Charlier. Triumfovali tak počtvrté v řadě, což se zatím v historii podařilo jen třem národním týmům. Stříbro si odvážejí Nizozemci a bronz získali domácí Britové. Češi se mezi nejlepší týmy neprobojovali.

71. ročník Monster Energy Motocross of Nations začal za ideálních podmínek, při teplotách okolo 17 stupňů, na známé trati s tvrdým povrchem v Matterley Basin, která je dlouhá 1950 metrů. Ze sobotních kvalifikačních závodů vzešlo 19 přímo postupujících týmů. Nejlepší byli obhájci titulu Francouzi, kteří stavěli na druhých místech Gauthiera Paulina (Husqvarna) a Romaina Febvreho (Yamaha). Trojnásobný mistr světa dvěstěpadesátek a letos druhý v šampionátu třídy MXGP Jeffrey Herlings (KTM) pomohl Nizozemcům vítězstvím ve třídě Open k celkově druhé pozici, třetí byli překvapivě Angličané. Jedni z velkých favoritů – Američané - skončili po pádu Cola Seelyho (Honda) až čtvrtí. Češi bohužel přímo nepostoupili, když obsadili až 21. příčku.

Svěřencům trenéra a manažera Jiřího Čepeláka se započítávalo 16. místo Jaromíra Romančíka (KTM) a 17. místo Filipa Neugebauera (Kawasaki). Petr Smítka (KTM) špatně odstartoval a po parádní stíhačce obsadil 19. místo. Naší poslední šancí na poslední postupové místo bylo nedělní finále B. To sice vyhrál s náskokem 16 sekund Romančík, ale na postup to bohužel nestačilo. Ten si vybojovali Slováci, kterým dojel druhý Richard Šikyňa, čtvrtý Tomáš Kohút (oba KTM) a pátý Tomáš Šimko (Suzuki).

V neděli se podmínky na trati zhoršily, po dešti se udělalo pořádné bahno. V první jízdě se střetli jezdci tříd MXGP a MX2. Nejlepší start předvedl domácí borec Max Anstie (Husqvarna), za ním se seřadili Nizozemec Glenn Coldenhoff (KTM), Francouz Gauthier Paulin (Husqvarna), Švýcar Arnaud Tonus (Yamaha) a loňský mistr světa třídy MXGP Slovinec Tim Gajser (Honda). Anstie si brzy vyjel náskok, Paulin šel na druhé místo přes Coldenhoffa. Devítinásobný motokrosový šampion Ital Antonio Cairoli (KTM) havaroval a propadl se na 15. pozici. Coldenhoff se začal trápit a šel dolů  startovním polem, potíže měli i Američan Seely a Australan Dean Ferris (Yamaha). Po pěti kolech vedl Anstie před Paulinem o 12 sekund a nakonec i vyhrál. Druhé místo vybojoval Gajser, který udolal Paulina. Protože ale Anstieho nepodpořil dobrým výsledkem jeho parťák Tommy Searle (Kawasaki), po první jízdě vedli obhájci titulu Francouzi (17 bodů) před Nizozemci (20).

Druhou jízdu (MX2 + Open) vyhrál po skvělém startu Herlings a devátým místem pomohl Nizozemcům i Brian Bogers na dvěstěpadesátce KTM. Francouzi ale opět zajeli skvěle, když Febvre dokončil jako druhý a endurák známý z letošní Šestidenní (!) Christophe Charlier (Husqvarna), který jel jako náhradník, šestý. Velké uznání zasloužil také mladičký Hunter Lawrence (Suzuki), který držel ve hře Australany. V první jízdě byl čtvrtý a ve druhé osmý, takže skončil jako absolutně nejlepší jezdec ve třídě MX2.

Do poslední jízdy (MXGP a Open) šli s nejlepšími vyhlídkami na zisk Chamberlainovy trofeje Francouzi (11 bodů), Australané (17) a Nizozemci (18). Vynikající start ale měl opět domácí Anstie před Febvrem, Belgičanem Jeremym Van Horebeekem (Yamaha) a Herlingsem. Ten se brzy dostal za vedoucí duo, zatímco Australané pohřbívali své naděje vzadu startovního pole. Herlings nakonec dostal Febvra, ale už ne Anstieho, který se tak druhým vítězstvím stal nejlepším jezdcem třídy MXGP. Důležitější ale bylo, že vyrovnaní Francouzi díky třetímu místu Febvra a šestému Pauilna vyhráli počtvrté za sebou Motokros národů. Za nimi skončili Nizozemci a třetí místo brali díky skvělému výsledku v poslední jízdě domácí Britové.