Ferris rozvázal smlouvu a míří do USA. S KTM?

Talentovaný Australan Dean Ferris utíká z motokrosového mistrovství světa a bude jezdit v Americe. Vítěz obou jízd letošní Grand Prix Belgie třídy MX2 měl od příštího roku postoupit do seriálu MX1, ale s manažerem týmu Cosworth Yamaha Stevem Dixonem se (snad přátelsky) rozešli.

Kontrakt mezi Ferrisem a britskou stájí Cosworth Steva Dixona, podle které měl odjet na Yamaze YZ450F všech 18 závodů příštího ročníku MXGP, podepsaly obě strany během posledního závodu mistrovství světa, Velké ceny Beneluxu v nizozemském Lieropu. Ještě během podzimní přípravy na příští sezonu bylo ale všechno jinak. „Dean finančně vykompenzuje svou smlouvu a půjde si za svým snem, což je závodit v amerických superkrosových závodech. Může to být jediná šance, kterou dostane, takže jsem mu nechtěl stát v cestě. Nakonec jsem rád, že to všechno proběhlo přátelsky a zcela profesionálně. Takto můžeme být my i Dean spokojeni s konečným rozhodnutím,“ potvrdil nečekaný rozchod Dixon (na malém snímku vpravo). Spekuluje se, že by Ferris měl ve Spojených státech posílit tým Red Bull KTM a jezdit dvěstěpadesátky v hale i venku po boku Francouze Marvina Musquina. To by zřejmě znamenalo, že by německý supertalent Ken Roczen zamířil o třídu výš, na KTM 450.
Ve třídě MX2 u Dixona už nahradil Ferrise Brit Max Anstie, na kterého nezbylo místo u jeho letošní stáje Rockstar Energy Suzuki Europe. Zda nasadí po úprku Ferrise do zámoří Cosworth jezdce i do třídy MXGP, se ještě neví. „My jsme silný a dobře zajištěný tým, který nespoléhá na jednoho jezdce. Teď máme před sebou vzrušující období s vývojem nové motorky YZ250F 2014 a chtěli bychom, aby se Max Anstie pravidelně umisťoval na pódiu. Máme také slibně rozjetý program se dvěma mladšími jezdci do třídy MX2. Naše nové motorky fungují na testování velmi dobře, takže jsem stále v pokušení vstoupit také to třídy MXGP,“ vysvětlil Dixon.
Třiadvacetiletý Ferris (velký snímek nahoře) má za sebou velmi úspěšný nováčkovský ročník v mistrovství světa MX2, když hned čtyřikrát zaznamenal podium. První vybojoval hned na úvod v nočním závodě v Kataru a to v těžkých podmínkách belgické trati v Bastogne, kde získal dokonce double. Mezítím byl druhý v Portugalsku a Finsku. Celkově ukončil sezonu na šestém místě, jako druhý nejlepší jezdec Yamahy za Francouzem Christophe Charlierem. Vzhledem k famózní sezoně mistra světa Nizozemce Jeffrey Herlingse (Red Bull KTM Factory) byl jedním z pouhých tří jezdců, kteří letos vyhráli Grand Prix. Kromě dvou zmíněných to byl ještě Nizozemec Glenn Coldenhoff v Británii.