Cairoli uchvátil vydřeným triumfem na GP Trentina

Antonio Cairoli učaroval domácím italským fanouškům během Velké ceny regionu Trentino, pátého závodu motokrosového mistrovství světa. Na své tovární KTM vyhrál po úžasné stíhačce ve druhé jízdě třídu MXGP, dvěstěpadesátkám kraloval mladičký Španěl Jorge Prado Garcia, rovněž z týmu KTM Red Bull Factory.

Velká cena Trentina se jela po čtyřdílném asijsko-americkém turné jako první podnik letošního seriálu MS v Evropě, na 1660 metrů dlouhé trati s tvrdým povrchem v Pietramuratě. Klasická italská Grand Prix se pojede později, v červnu v Ottobianu. V sobotních kvalifikacích dostali italští fanoušci to, kvůli čemu přišli. Pole position pro třídu MXGP si v kvalifikačním závodě vyjel osminásobný mistr světa Antonio Cairoli na tovární KTM s náskokem přes 2,5 sekundy na Francouze Gautiera Paulina (Husqvarna). Obhájce titulu a vedoucí muž šampionátu Slovinec Tima Gajser (Honda, velký snímek dole) skončil třetí. Ve třídě MX2 dominoval neustále se lepšící mladičký Dán Thomas Kjer Olsen (Rockstar Husqvarna), který tak získal své vůbec první pole position v závodě mistrovství světa v kariéře. Jelo se za podmračeného počasí a teplot okolo 21 stupňů.

Výsledky kvalifikace MXGP: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 25:05.215; 2. Gautier Paulin (FRA, Husqvarna), +0:02.621; 3. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:03.916; 4. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:05.934; 5. Maximilian Nagl (GER, Husqvarna), +0:09.486; 6. Clement Desalle (BEL, Kawasaki), +0:16.871; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, Yamaha), +0:33.806; 8. Kevin Strijbos (BEL, Suzuki), +0:37.425; 9. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), +0:39.399; 10. Jose Butron (ESP, KTM), +0:44.407. Výsledky kvalifikace MX2: 1. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), 23:39.305; 2. Jeremy Seewer (SUI, Suzuki), +0:04.224; 3. Jorge Prado Garcia (ESP, KTM), +0:06.897; 4. Michele Cervellin (ITA, Honda), +0:11.179; 5. Pauls Jonass (LAT, KTM), +0:14.103; 6. Brent Van doninck (BEL, Yamaha), +0:14.974; 7. Thomas Covington (USA, Husqvarna), +0:18.172; 8. Julien Lieber (BEL, KTM), +0:20.375; 9. Samuele Bernardini (ITA, TM), +0:23.795; 10. Darian Sanayei (USA, Kawasaki), +0:24.655

A Cairoli zúročil své pole posititon také celkovým vítězstvím ve Velké ceně Trentina. První jízdu vyhrál po suverénním holeshotu a krátkém souboji s Gajserem, během kterého se Slovinec na malou chvilku dostal do čela, ale také málem havaroval. Od třetího kola už vedl Cairoli celkem bezpečně, Gajsera ještě předjel skvěle finišující Švýcar Arnaud Tonus (Yamaha), který předvedl nejlepší výkon od svého návratu ze zámoří. Druhá jízda byla mnohem dramatičtější. Holeshot získal Gajser a zkušeně vytlačil Cairoliho v první zatáčce na venek. Hned v dalším rohu Ital dokonce havaroval a v závodě dál pokračoval až na 25. místě.

Vepředu zatím dominoval Gajser, kterému záda kryl jeho stájový kolega u Hondy, Rus Jevgenij Bobryšev. Další pořadí za nimi patřilo Nizozemcům ze stáje KTM Red Bull Factory Jeffrey Herlingsovi a Glennu Coldenhoffovi. Pak začala stíhačka Cairoliho, která se zapíše do motokrosových dějin. Na trati, na které se velmi složitě předjíždělo, se legenda probila postupně až na druhé místo, což přesně stačilo na to, aby Sicilan bilancí 1- 2 vyhrál i Velkou cenu. Celkově druhý Gajser si připsal bodové zisky za výsledek 3-1. Jako posledního zdolal Cairoli v posledním kole I dosud druhého Bobryševa. Pořadí MS stále vede Gajser, Cairoli přes perfektní výkon jeho náskok stáhl jen o dva body. V závodě startovali I dva Češi. Martin Michek a Jaromír Romančík (oba KTM), body do mistrovství světa ale nezískali. Michek se v druhé jizdě blýskl 25, pozicí bez ztráty kola. Ve druhém závodě seriálu mistrovství světa žen se představila Kristýna Vítková na Yamaze a brala 34, respektive 22. místo. Vítězství ve Velké ceně si vybojovala domácí hvězda Kiera Fontanesi na Yamaze.

V závodě třídy MX2 poprvé naplno předvedl své velké předpoklady teprve šestnáctiletý španělský supertalent Jorge Prado Garcia a navázal tak na úspěch svého staršího kolegy Cairoliho z týmu Red Bull KTM. V první jízdě jen těsně podlehl dalšímu členu této stáje Lotyši Paulsu Jonasssovi. Druhou už vyhrál právě před Jonassem, ktarý se tak výrazným bodovým ziskem dostal do čela šampionátu dvěstěpadesátek. Jeho největší rival, Švýcar Jeremy Seewer na tovární Suzuki, neměl v Trentinu právě svůj den a  skončil až šestý se ziskem třiceti bodů.

10 259 Coldenhoff, Glenn NED KTM 34:07.473

25 232 Michek, Martin CZE KTM 35:23.180                                                                                       33 191 Romančík, Jaromír CZE KTM - 1 kolo