Závod INTER MČR v Opatově

Opatovští pořadatelé třetího podniku INTER MČR MOTOKROS 2014 daly hodně hlasitý signál do světa motokrosu, že i v České republice lze postavit trať bezpečnou, rychlou a srovnatelnou se světovými tratěmi těch nejvěhlasnějších jmen.

Závod INTER MČR v Opatově
Ale pěkně od začátku ...

Po příjezdu na Opatovské stráně na nás dýchla atmosféra velkého motokrosového závodu. Trať byla připravena velice pečlivě a celkový dojem z nádherného motokrosového svatostánku ještě umocňovala nejenom vstřícnost pořadatelů v čele s Jaroslavem Prokopem a Martinem Martinem, ale obrovské nasazení celého pořadatelského sboru. Ten ještě v sobotu, v očekávání nedělních veder, trať neustále proléval hektolitry vody a to se ukázalo jako velice prozřetelné. V neděli, ač vítr a slunko praly do tratě co to šlo, opatovský motokrosový areál těmto povětrnostním veličinám stoprocentně a v pohodě odolal a na trati byl takřka ideální povrch po celou dobu závodu.
Sobota se nesla ve znamení technické a administrativní přejímky a mezi prvními jezdci byl do závodu zapsán Jirka Čepelák, ale nezůstal dlouho sám, protože do Opatova našla cestu skoro kompletní česká motokrosová špička. A protože nejen závodem živ jest motokrosař, tak opatovští pořadatelé mysleli i na tuto oblast a pro jezdce, mechaniky, doprovody a pro příchozí připravili bohatý kulturní program, který se většinou odehrával v dobře zásobeném stanu, kde od piv několika značek, nechyběly dobroty všeho druhu a kapela, která hrála v živém vystoupení jenom předznamenávala vyvrcholení večerního programu. Tím bylo bezesporu vystoupení striptérky, která přivedla do varu nejednoho pánského návštěvníka. Celý sobotní večer potom zakončil velkolepý ohňostroj.

Nedělní program, jak už se stalo tradicí, začal o půl osmé ráno tréninky třídy MX2, aby malí klučinové na pětašedesátkách „nevyžrali“ to nejhorší bahno a závod postupně plynul do polední pauzy, na kterou pořadatelé připravili další pecku, v podobě vystoupení mistra České republiky a vicemistra Evropy v letecké akrobacii Jana Adamce. Jeho ukázka vysoké pilotáže brala divákům dech. V Opatově si diváci nevydechli ani chvíli a o hladinu jejich adrenalinu se hned po J. Adamcovi postarali samotní závodníci.

Než si rozkryjeme tajenku vítězů jednotlivých tříd, neodpustím si jednu poznámku. Ve dvou posledních závodech v gesci CAMS nedošlo k žádnému vážnému zranění. Ve Vícenicích nebyl v péči lékařů žádný jezdec, pouze v Opatově byl ošetřován jeden závodník třídy 85 ccm po pádu, z důvodu nezvládnutí stroje, pro naražení zadní část těla.

Teď už k jednotlivým třídám ...

Ve třídě 65 ccm známe pouze jednoho vítěze všech závodů a tím je st. č. 10 Patrik Příhoda. Vítězí stylem start cíl a je zhruba tak o jednu kategorii výš, než ostatní závodníci. Navíc, pro Patrika hrála určitou roli i dokonalá znalost opatovské trati a spolu s jeho jezdeckou vyzrálostí z toho bylo opět první místo. Na stupních vítězů mu sekundovali druhý Radek Větrovský a v pořadí třetí Matyáš Chlum.

Ve třídě 85 ccm se tentokráte moc nedařilo jejímu lídrovi Martinu Vondráškovi, který po pádu skončil celkově na čtvrtém místě, ale v průběžném pořadí je neustále na čele. V Opatově byl však nejrychlejší Šimon Jošt, druhý dojel Jiří Matějec a na stupně vítězů je doprovodil třetí Roman Maliha.

Třída MX2 Junior do 125 ccm se stala kořistí „přespolňáků“ protože nejlepší jezdci jsou z Polska a ze Slovenska. Konkrétně první Gabriel Chetnicky, druhý Richard Šikyňa a třetí Tomáš Kohút.

I ve třídě MX2 dali o sobě Slováci dost vědět, protože zásluhou Tomáše Šimka vystoupali na druhou příčku, ale nepředbíhejme, protože prvenství si po výborných a stabilních výkonech připsal na své konto Milan Špičák a tento jezdec neustále dokazuje, že mu nechybí vůle po vítězství a společně s vysokým nasazením dokáže proměňovat svou snahu ve vítězství. Druhý skončil výše zmiňovaný Tomáš Šimko. Třetí byl Martin Finěk, který tentokrát doplatil jen na to, že se potkal v závodech s Milanem Špičákem a Tomášem Šimkem. Jinak by určitě okupoval vyšší místa na stupních vítězů.

Nejprestižnější kubatura OPEN se nesla ve znamení soubojů mladých, ambiciózních jezdců a motokrosových zkušeností. Ze závodu předčasně odstoupil Petr Bartoš, kterému jeho stroj odmítl poslušnost, ztratil výkon a s motorem, který stávkuje, se závodit nedá. Nedařilo se Marku Sukupovi a Davidu Kosmákovi, kteří bodovali jen v jedné jízdě, ale naopak formu by mohli určitě rozdávat třeba Petr Smítka, Jaromír Romančík a určitě i nestárnoucí Jirka Čepelák.

Mezi výrazné postavy opatovského závodu patřili i Petr Michalec, Michal Votroubek, Jan Brabec nebo třeba Petr Stloukal. Protože vítěz může být jen jeden, stal se jím, zcela po právu, ten den nejlepší Petr Smítka, na druhém místě dokončil závod Jaromír Romančík a klobouk dolů před nejstarším jezdcem nedělního závodu Jirkou Čepelákem, který tradičně vystoupal na pódium se svým dívčím doprovodem.

!!! Příští závod INTER MČR MOTOKROS 2014 v Ledči nad Sázavou je přeložen na 19.října 2014 !!!

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist