V Horním Újezdě u Litomyšle už tuto neděli MMČR družstev

Poslední záchvěv motokrosové sezóny se uskuteční tento víkend v Horním Újezdě u Litomyšle. Motokrosaři se zde naposledy sejdou, aby poměřili síly ve speciálním závodě Buksa/Ados motokros 2015 MMČR družstev. Při tomto závodě ale nepůjde pouze o individuální výkony, protože se totiž z rivalů stanou parťáci a společnými silami se budou snažit získat zlatou tabulku mistrů republiky družstev.

V Horním Újezdě u Litomyšle už tuto neděli MMČR družstev

Mezinárodní mistrovství republiky družstev je každoročně nesmírně zajímavou podívanou nejenom, že je na trati vidět kooperace týmových jezdců, ale jsou k vidění i promíchané třídy „malých“ a „velkých“ motorek. Kompletní družstvo čítá tři jezdce ve třídách MX1, MX2 a MX3. Třída MX2 je jako obvykle slabší kubaturou pro čtyřtaktní motocykly do 250ccm a dvoutaktní do 144ccm. Systém závodů je odlišný od závodů jednotlivců a v odpoledním programu uvidíte od 13:00 hodin tři hlavní rozjížďky. Mezi nimi se uskuteční vložený závod třídy 85ccm juniorského mistrovství republiky. 85ccm mají už svůj šampionát za sebou a mistrem republiky se po právu stal Petr Polák. Druhý byl René Hofer a třetí Jiří Matějec.

Systém tří rozjížděk je určen k tomu, aby se každý jezdec potkal na trati s každým. Vítězí družstvo s nejmenším počtem bodů a body se připisují podle umístění. Za první místo - jeden bod. Aby se závody ještě zdramatizovaly, jeden nejhorší výsledek týmu je vyškrtnut a tato eliminace občas dokáže pěkně zamíchat kartami.

Kdo s kým?

Minulý rok se jela družstva v Lokti, kde se již podruhé v řadě podařilo získat titul Buksa/Ados KTM teamu. Letos je jejich sestava opět silná v čele s dvěma novými mistry republiky Sulivanem Jaulinem a Martinem Michkem. Třetí do party bude tradičně Francouz Florent Richier. Tým má však velkou jezdeckou základnu a je schopen postavit i druhé družstvo ve složení Bence Szvoboda, Martin Kohůt a vypůjčený Milan Špičák.

Jedničkový tým to však letos nebude mít vůbec jednoduché a získat hattrick bude skutečná dřina. Proti nim stojí tři opravdu silné týmy – domácí Orion – RS Petrol, Spencer Life Media, SZA Racing team, tým vzniklý spojením tří týmů za které jezdí Petr Bartoš, Petr Michalec a Martin Krč. Toto družstvo je skoro ve stejné sestavě, ve které loni obsadili druhé místo a letos se s nimi rozhodně musí počítat znovu.

Do ohně bude přilévat benzín i Team MAX2 – KRTZ, loni třetí a letos míří ještě výš. Ten jede ve složení Jára Romančík, Tomáš Šimko a Marek Sukup. Posledním papírově nejpravděpodobnějším kandidátem na vítězství je Osička – Pfeil MX Team. V něm se představí dva jezdci, které jsme v ČR ještě neměli možnost vidět Thomas Kjer Olsen a Arminas Jasikonis. Pokud jste dánské jméno Kjer Olsen již slyšeli, tak to bylo ve spojitosti se Stefanem Kjer Olsenem, který minulý rok jel za tým Buksa/Ados KTM. Letos však uvidíme jeho mladšího bratra Thomase, ten se účastní závodů ADAC a proslýchá se, že příští sezónu by měl celou jet GP. Arminas Jasikonis je mladý Litevec taktéž ze závodů ADAC, kde v kategorii Youngsters letos obsadil celkové třetí místo. Samozřejmě stálicí a tahounem týmu zůstává Filip Neugebauer.

Papírové favority máme dané, ale samozřejmě se může stát cokoli a proto nesmíme zapomínat na ostatní týmy, které mohou mile překvapit. Například MoToman team, který neměl letos mnoho štěstí a tak by si určitě chtěl zlepšit chuť na závodech družstev. Tým totiž obsahuje nejlépe fyzicky vybaveného pilota - Martina Žeravu, dále pojede stálice Erik Hugyecz, který se v ČR neukázal od Pacova a Márk Szöke. Dalším je tým BV racing ve složení Rudolf Weschta, Michal Bárta, Martin Vaněček, či Yamaha Čepelák Racing Team s Vaškem Haasem, Markem Pospíšilem a Patrikem Liškou.

Letos se díky podpoře z Autoklubu ČR přihlásilo i velmi mnoho týmu utvořených ze středisek SMS. Díky nim se na startu sejde kolem 20 družstev a možná opět uvidíme boje o kvalifikaci do hlavních rozjížděk, kam se kvalifikuje maximálně dvacítka týmů.

Závodní dráha Horní Újezd

Pořadatelé z místního autoklubu odvedli na trati spoustu práce. Trať se oproti minulým rokům jede obráceně a tím vznikly i nové pasáže, skoky a start. Ten je nyní bezpečnější a divácky atraktivnější. Přibyly podchody pro diváky a mechaniky pro lepší dostupnost.

Pořadatelé mají i program na sobotní odpoledne. V Litomyšli na Smetanově náměstí bude probíhat od 15:00 hodin Orion – Taurus trans Motoshow, kde budou přítomni jezdci týmu Orion-RS Petrol a Buksa/Ados KTM pro rozhovory a autogramiádu. Mimo to, budete moci vidět výstavu závodních motocyklů a o dobrou atmosféru se bude starat zpěvák a fanoušek motocyklového sportu Martin Maxa. V neděli budou na závodišti připraveny vyhlídkové lety vrtulníkem.
 

Časový harmonogram - Harmonogram_druzstva_2015.pdf

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist