Opatov - Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu

V neděli 9.června uspořádali v Opatově druhý podnik CAMS motokrosového šampionátu Inter Mistrovství České republiky 2013. Stejně jako v prvním závodě v Ledeči nad Sázavou, tak také do Opatova přijela česká motokrosová špička.

Opatov - Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
Na závodišti Opatovské stráně bojovalo za slunečného počasí celkem 118 závodníků ve čtyřech třídách – 65ccm, 85ccm, MX2 a OPEN. V každém podniku Inter Mistrovství České republiky 2013 v motokrosu absolvují jezdci všech tříd dvě samostatně bodované jízdy. Třída 65ccm 2x10 minut plus dvě kola, třída 85ccm 2x15 minut plus dvě kola, třída MX2 + Junior 2x25 minut plus dvě kola a třída OPEN 2x25 minut plus dvě kola. Body získávají jezdci na prvním až dvacátém místě – 25, 22, 18, 16, 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.

Čestnou záštitu nad jednotlivými třídami přijaly legendy motocyklového závodění pánové Vladimír Dubšík, Miloslav Halm, Jiří Churavý, Antonín Baborovský a Jaroslav Falta.

Kalendář závodů 2013:
Neděle, 5. května - LEDEČ n. Sázavou
Neděle, 9. června - OPATOV (Svitavy)
Neděle, 14. července - VRANOV (u Brna)
Neděle, 29. září - TŘEMOŠNICE (mezi Chrudimí a Čáslaví)

PRVNÍ JÍZDY

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída 65 ccm

Nejrychleji odfáral Wagenknecht, který v nájezdu do druhého kola tvořil na čele těsnou dvojičku s Duškem. Na třetí pozici jedoucí Šturma začal ztrácet kontakt, když mu na paty šlapal nejrychlejší kvalifikant Kraus. Wagenknecht se držel na špici celý základní čas. Doplatil však na chybu časoměřičů (jezdcům nebyla ukázána dvě kola do konce jízdy a přidali si tak dvě kolečka navíc). Závěr jízdy už nezvládl. Nejdříve byl předjet Duškem a po svém pádu později podlehl i finišujícímu Krausovi. Vítězný Dušek připsal k 25 bodům bodík za nejrychlejší kolo a Kraus k 22 bodům další 3 za vítěznou kvalifikaci. Wagenknecht skončil s 20 body.

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída 85 ccm

Tady už to byla ta správná střelba. V první zatáčce se přehnal vnitřkem do čela Terešák a ukázalo se, že vnitřní stopa byla nejlepší volbou. Od prvního kola se za vedoucího jezdce pověsil Slovák Repčák a zbytku jezdeckého pole začali oba ujíždět. O rychlosti vedoucí dvojice svědčí nejlépe fakt, že po osmém kole ztrácel třetí v pořadí Slovák Jošt na druhou příčku téměř půl minuty! Do devátého okruhu už Terešák bral posledního jezdce o celé kolo a s jistotou zvítězil před Repčákem a Joštem.

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída MX2


Nejpočetnější kategorie přivedla na start vedle zkušených matadorů Špičáka, Brabce, Fiňka či Jiránka celou špičku nadějných juniorů (startují s jezdci MX2 společně se samostatnou klasifikací). Draví mladíci také od začátku udávali tempo. V první zatáčce se objevil na čele Finěk. Za ním se srovnali Krč (vítěz kvalifikace), Komprda, Kovář, Jan Brabec a další. První pětka byla natěsnána v jediné vteřině a trvalo hodně dlouho než se dalo vsadit na obsazení pódia. Finěk nakonec neodolal tlaku Krče a musel se spokojit se třetí příčkou, když byl překonán i úspěšně finišujícím Brabcem. Rovněž na čtvrtém postu rozhodla zkušenost v podání Milana Špičáka, který to z konce první desítky dotáhl těsně pod bednu.

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída Open

Mezitím než jsme pustili do éteru předchozí report uviděli šachovnici půllitráři. Jezdecké pole odvodil nestárnoucí Čepelák, poté co měl Sukup horší start. Na trati se nedalo moc předjíždět a o „medailových“ pozicích se rozhodovalo až v závěru. Mezi kolečkáři se nejrychleji protáhl Smitka, který v posledním kole Čépu překonal. Třetí pozici si udržel Sukup. Ten si do celkového hodnocení připíše ještě tři body za vítěznou kvalifikaci.

DRUHÉ JÍZDY

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída 65 ccm


Hodně rychlý Dušek v Opatově double nedal. Na začátku závodu sice udával všem tempo, když za sebou vodil Švidru, Wagenknechta i Krause. S odstupem kroužili ostatní. Dušek trojici pronásledovatelů brzy poodjel a utvořil si relativně pohodlný náskok. Potom však přišel defekt. Po zásahu mechanika sice opět naskočil se ztrátou asi pěti míst, ale záhy z trati znovu zmizel. Mezitím se za zády vedoucího Švidry odehrával boj v tu chvíli druhého Wagenknechta a třetího Krause. Oba si dvakrát vyměnili pozice a úspěšnější byl nakonec Kraus. V tu chvíli se na trati objevil znovu Dušek. Sice asi z dvoukolovou ztrátou, ale nabízející se body při nezaplněném startovním roštu nehodlal zahodit. Na špici v závěru dravý Kraus zle dotíral na Švidru, ale ten byl nakonec pod šachovnicí o pár metrů dřív. Třetí příčku z prvního závodu si zopakoval Wagenknecht.

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída 85 ccm


Druhou jízdu vystřihl Terešák jako přes kopírák. V Opatově ukazoval že jeho letošní suverenita na domácích tratích v této kategorii není náhodná. „Po loňských opakovaných zraněních se Kuba dokázal srovnat. Psychicky je v pohodě, což je předpokladem dobrých výkonů“, poznamenal spokojený Terešák st.. Za Kubou to ale vřelo a opět si to rozdávala malá „cizinecká legie“. Jen s tím rozdílem, že na druhém místě vystřídal slovenského Repčáka Polák Chetnicki.

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída MX2


Raketový start měl znovu Finěk. Na toho hned v prvním kole nasadil Krč, ale po drobné jezdecké chybě se propadl na třetí příčku za Weschtu. Za nimi se srovnali Kovář, Brabec, Komprda a další. Brabec dvě sezóny pauzíroval kvůli zdravotním problémům interního charakteru. Svrběli ho ale dlaně a přijel to zkusit. A dopadlo to nečekaně dobře. Honza prodal letité zkušenosti, které mu v cílové metě přinesli třetí příčku. Weschta ujezdil svého týmového kolegu Fiňka, což dalo podobu konečného pořadí.

Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu
- třída Open


Takzvaná královská třída ve vyrovnanosti trochu zaostala za nabitými MX2. Dramatičností bitvy o bednu se však soubojům mladíků ve slabší kubatuře vyrovnala, ba snad je ještě předčila. Stylem start cíl vyhrál Smitka, ale neměl to vůbec zadarmo. Ze začátku sice svým pronásledovatelům trochu poodjel, ale Sukup s Čepelákem ho zase brzy stáhli. S šestivteřinovým odstupem za vedoucí trojicí se držel Kadleček a Romančík. Před polovinou základního času už dal vedoucí Smitka poslednímu jezdci celé kolo. Zbytek jezdeckého pole se roztrhal a bylo jasné, že pokud nepřijde pád nebo defekt rozdělí si pořadí na pódiu Smitka, Sukup a Čepelák. Ti předvedli v závěrečných kolech překrásnou bitvu. Smitka těžil z táhlých výjezdů, ve kterých si kratičký náskok vždy o pár metrů natahoval. Jasno ale vůbec nebylo až do cílové rovinky o druhé příčce. Sukupovi totiž Čepelák dýchal doslova na záda a jeho pověstný finiš všichni známe. Útočil na Marka až do poslední zatáčky, ale žádné chybičky se od svého soupeře nedočkal. Pořadí v cíli tedy Smitka, Sukup a Čepelák.
Inter Mistrovství ČR 2013 v motokrosu – Opatov
9.června 2013, celkové pořadí v závodu


Třída 65ccm: 1. Radim Kraus 48 bodů, 2. Erik Švidra 41 bodů, 3. Jan Wagenknecht 40 bodů, 4. Milan Šturma 34 bodů, 5. Jakub Vrňák 30 bodů

Třída 85ccm: 1. Jakub Terešák 52 bodů, 2.Pavol Repčák (SVK) 45 bodů, 3. Šimon Jošt (SVK) 38 bodů, 4. Gabriel Chetnicki (POL) 36 bodů, 5. Jozef Posluch (SVK) 30 bodů

Třída MX2: 1. Martin Krč 44 bodů, 2. Martin Finěk 42 bodů, 3. Jan Brabec 42 bodů, 4. Rudolf Weschta 41 bodů, 5. Václav Kovář 34 bodů

Třída OPEN: 1. Petr Smítka 51 bodů, 2. Marek Sukup 46 bodů, 3. Jiří Čepelák 42 bodů, 4. Petr Stloukal 32 bodů, 5. Michal Bárta 29 bodů

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.67
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist