MR Motokros Jinín – Čépa mistrem

Čépa je mistr, Čépa je king. Díky své proslulé houževnatosti udolala Petra Bartoše, a získal svůj třetí mistrovský primát. Čepelákovi přálo i štěstí, když v poslední jízdě sezóny musel Bartoš odstoupit kvůli poruše na svém stroji. V ostatních třídách bylo o mistrech rozhodnuto, proto si mistr MX2 Martin Kohút odskočil do silnějších MX3.

kvalifikaci MX3-Open řádně topil Martin Michek (TM) jezdící svět na slabším prototypu TM 250 4t. Hned první trénink na silnější 450 vyšel Kohútovi, který ukázal, že mu přechod do prestižní MX trojky nedělá žádné problémy. Kohút není úplným zelenáčem, natrhl všem triko už ve volném závodě Orion Cup 2009 v Litomyšli. Čepelák (Yamaha) komentoval svoje kvalifikační vystoupení slovy: „V kvali jsem byl jako pátý, s odstupem 0,5s na vítězného Michka. Již dlouho se nestalo, aby první pětice byla vtěsnána do půl sekundy. Před závodem jsem měl ztrátu šest bodů na vedoucího P. Bartoše a bylo jasné, že pokud dojede v pořadí pokaždé za mnou, nebude mi to na jeho překonání stačit.“ Petr Bartoš (Honda), omezený zraněním prostředníčku levé ruky, zajel až devátý čas

Kvalifikační boje třídy MX2 napověděly, že boj o bronzový stupínek konečného pořadí bude hodně napínavý. Nejrychleji zajel Kejmar (Suzuki) před Smolou (Suzuki) a smolařem letošní sezóny Čadkem (KTM). Kandidát bronzové stupínku Špičák (Kawasaki) si postavení na startu vybíral jako čtvrtý. Až sedmý byl největší soupeř v boji o třetí příčku Slovák
Šimko (Honda)

Veteránská kategorie nedoznala žádných změn, Míra Kučírek (Honda), jako jasný mistr, nedal nikomu šanci, a i na Jinínské trati vládnul. Dlouho se špekulovalo, že Kuča pojede v Jiníně ve třídě MX3, ovšem Kučírek tuto myšlenku rázně zamítl: „V MX trojce nemám co dělat bez pořádného tréninku. Přemýšlel jsem jet třídu MX3 příští rok, ale usoudil jsem, že se nedokážu donutit ke stoprocentnímu tréninku, a bez něho to nejde.“ Miroslav Kučírek je velkou osobností českého motokrosu a zúročí svoje zkušenosti na letošní Šestidenní v Portugalsku, kde pojede v klubovém týmu Jiřetína společně s Janem Zarembou a Víťou Kuklíkem. Přejeme hodně štěstí a úspěchů.

Veterán – Zase ten Kučírek

Kuča avizoval před startem, že mu trať moc nevyhovuje. Ovšem v průběhu obou jízd nedal nic znát, a zaslouženě bral dvojité vítězství. Kraloval celému seriálu, nenašel nikde přemožitele, a získal 300 bodů ze 300 možných. Bitva ve Veteránech se zúžila na boj o druhé místo, který pro sebe rozhodl, v poslední jízdě, Petr Dokoupil (Yamaha). Loňský mistr Roman Heinrich (TM) sice dojel v druhé jízdě druhý, ovšem Dokoupilovi stačilo čtvrté místo, aby Romana překonal o tři body, a stal se korunním princem krále Kučírka. Stejně suverénní jako Kuča byl i Jaroslav Potůček (KTM) v kategorii Veteránů nad 50 let.

MX2 – Dvojitý Smola

František Smola dominoval v obou jízdách, a potvrdil, že je právem vicemistrem za suverénním Kohútem. Franta zakončil český „mistrák“ úplně stejně jako začal vítězstvím v Pacově. Poprvé se letos na bednu dostal Martin Finěk (Yamaha) výborným druhým místem v prvním klání, Martin dokonce vyhrál holeshot a sedm kol držle vedoucí pozici. Čadka smůla neopustila ani v Jiníně, opanoval třetí stupínek, avšak posléze se propadl na osmé místo, a bohužel cíl neviděl. Třetí místo konečného pořadí si, sedmým místem v druhé jízdě, pohlídal taktik Milan Špičák. Šimko projel cílem poslední jízdy až čtvrtý, což bodově na Špičáka netačilo. „V polovině seriálu jsem ani náhodou nedoufal, že loňské třetí místo obhájím. Ale v Šumperku a Přerově se mi podařilo bohatě bodovat a dnes jsem hlavně ve druhé jízdě hodně používal hlavu,“ řekl šťastný Špičák.

MX3 – Open – Do party mistrů přibyl Čepelák

Veškerou pozornost na sebe strhnli dva adepti na titul Petr Bartoš a Jirka Čepelák
Po výpadku zraněných Martina Žeravy a Petra Masaříka a technických problémech Jana Zaremby a Michala Kadlečka, byli Bartoš s Čepelákem jediní kandidáti na korunu krále českého motokrosu. Honza Zaremba je přesto spokojen: „S letoškem jsem spokojený a příští rok čekám, že bude ještě lepší.“

Do první jízdy nejlépe vypálil nováček Martin Kohút, a celá dvě kola odolával náporu mazáků třídy, v pátém kole udělalo Martinovi čáru přes rozpočet rozpletené kolo. Na čele ho vystřídal „světák“ Martin Michek, a soupeři ho viděli až v cíli. Pozornost publika poutal souboj o titul mezi Bartošem a Čepelákem dotahující čelo závodu. Oba řádně tahali za plyn, Čepelák se probojoval na třetí místo a Bartoš z deváté na sedmé. V závěru Čépa udolal Bučence (KTM), ovšem činil se i Bartoš, postupem o dvě příčky přes Zarembu (KTM) a Bučence, získal třetí flek hned za Čépou: „P. Bartoš měl výborný finiš a v cíli byl hned za mnou na třetím místě. Jeho náskok jsem tedy snížil na čtyři body. Neskládám zbraně, a do druhé jízdy půjdu naplno.“

Poslední letošní prémii za nejrychlejší start získal Tomáš Bučenec následovaný Martinem Kohútem. Dvojblok žlutých jezdců LR Cosmetic rozrazil Martin Michek, a opět jeho tempu nikdo nestačil. Premiérovou druhou pozici získal Martin Kohút, a naznačil, že bude příští sezónu horkým kandidátem v boji o titul. Bednu doplnil další jezdec ze Slovenska Bučenec. Bitvu o titul začal lépe Bartoš, ovšem v osmém kole ho ze čtvrtého místa vystnadila technická závada. „Odešel neoriginální díl, bez kterého se nedalo jet,“ poznamenal zklamaný Bartoš. Problémy Petra Bartoše byly vodou na mlýn Jirky Čepeláka, když po nepovedeném start vybojoval čtvrté místo, což stačilo na zisk letošního titulu nejprestižnější třídy Open. Čépa popsal druhou jízdu: „Na startu jsem měl špatně nastavenou spojku a začínal jsem ve středu startovní pole z osmnáctého místa. Postupoval jsem však poměrně rychle vpřed, v polovině jízdy jsem měl již na dohled P. Bartoše jedoucího na pátém místě. Najednou však Petr výrazně zpomalil a bylo zřejmé, že má technické problémy. Začal se propadat v pořadí a já byl zisku titulu mistra republiky velmi blízko - respektive půl jízdy :-). Podařilo se mi udržet koncentraci až do konce, dokázal jsem předjet ještě dva jezdce přede mnou a v cíli mi čtvrtá příčka zajistila komfortní bodový zisk a rozjely se oslavy titulu mistra ČR! Děkuji Yamaze a všem partnerům za projevenou podporu, kterou jsem přetavil v titul.“

Posledním setkáním nejlepších domácích jezdců, i zahraničních hostů, bude závod motokrosových družstev v Lokti naplánovaný na 26. září. Součástí bude i první tuzemský Mezinárodní závod žen.