Motokrosová elita míří do Petrovic u Karviné

Předposlední závod seriálu Buksa/Ados motokros 2014 se odehraje tuto neděli 17.srpna 2014 v Petrovicích u Karviné. V hlavních třídách MX1 a MX2 bude pokračovat bitva o mistrovské body, která vyvrcholí 14.září ve Vranově u Brna. Do Petrovic také přijede bojovat třída veteránů, která se pravidelně střídá s třídou 85ccm a ženami.

Motokrosová elita míří do Petrovic u Karviné

Aktuality

Od posledního závodu v Jiníně se spousta našich reprezentantů zúčastnila světových klání. Hned týden po Jiníně se v Lokti jelo mistrovství světa, kde se z našich předvedli Martin Michek, který skončil celkově na 19. místě a Petr Smítka (24. místo), oba ve třídě MXGP. V MX2 skončil na 24. místě Vašek Kovář. Zastoupení jsme měli i ve třídě žen, kde se skvěle předvedla Lucie Simonová na 12. místě a Tereza Hromková na 28. místě. V Lokti jely evropský šampionát i stopětadvacítky, kde skončil Jakub Terešák na 14. místě a Dušan Drdaj na 18. místě.

Minulý víkend se jel i motokros národů v juniorských třídách 65, 85 a 125. Naše zastoupení ve složení Petr Rathouský, Petr Polák a Jakub Terešák loňské druhé místo bohužel neobhájilo, kluci skončili až dvanáctí. Ovšem na těžké belgické trati je to dobrý výsledek.

Mimochodem když jsme u motokrosu národů, tak již můžeme prozradit soupisku českého týmu pro závod v Lotyšsku 28. září. Těmi, kdo nás budou zastupovat jsou František Smola v MXGP, Martin Michek v OPEN a Vašek Kovář v MX2.

Co bylo…

Třída - MX2

Ve třídě MX2 začíná velmi přituhovat. Na předchozím závodě v Jiníně u Strakonic velmi promlouvalo do závodu horké počasí, které přineslo neočekávané zvraty. V první jízdě se Bencemu Szvobodovi porouchal stroj, což se mu stalo už podruhé v řadě, a znamenalo to pro něj propad na čtvrtou příčku průběžného hodnocení. Tím, kdo se minulý závod blýskl a zároveň se posunul na třetí příčku průběžně, je mladý talent Vašek Kovář. Ten sice v první jízdě upadl a dokončil na 8. místě, ale v té druhé se mu povedlo neuvěřitelné - zvítězil před letošním suverénem Sulivanem Jaulinem. Kovář jezdil polovinu rozjížďky na čele, ale pak ho Jaulin překonal a vypadalo to, že je rozhodnuto. Právě ale ono nesmírně horké počasí Jaulinovi nevyhovovalo, pár kol před cílem mu došel dech a začal se propadat. Kovář tedy převzal vedení a bez obtíží uhájil první místo. Druhý je v průběžném pořadí Marek Sukup, který by nyní měl přejít do útočného módu. Pouhých 9 bodů za ním je Kovář a 15 bodů Szvoboda. Oba piloti jsou aktuálně ve velmi dobré formě a Sukup bude muset hodně zabrat, aby je udržel za zády. Sukupovi se v Jiníně povedla první jízda, kde obsadil druhé místo po výpadku Szvobody, ale druhou rozjížďku se protrápil. Díky horku neudržel tempo ostatních a dojel až sedmý. Suverénem tabulky je stále Jaulin se 46 bodovým náskokem. Ten předvádí spanilou jízdu a kromě Szvobody a Kováře ho letos zatím nikdo nedokázal překonat.

MX2 průběžně:

1. - Sulivan Jaulin - 192bodů
2. - Sukup Marek - 146
3. - Kovář Václav - 137
4. - Szvoboda Bence - 131
5. - Finěk Martin - 115

Třída - MX1

Ještě dramatičtější zápletka je ve třídě MX1, kde letos zatím (vyjma Pacova) byly všechny závody v režii dvou jezdců: Michka a Richiera. Většinou situace vypadá tak, že se Florent Richier po polovině závodu, někdy i už po startu, ujme vedení a Martin Michek se na něj snaží najít nějaký recept v podobě francouzova drobného zaváhání, které by mu umožnilo dotáhnout se na bezprostřední kontakt. Richier však vždy jede naprosto strojovým tempem a nedává nikomu šanci, aby ho ohrozil. Michek je tak skoro pokaždé v cíli za Richierem o nějakých 8 vteřin později. Tito dva špičkoví piloti také okupují první a druhou příčku průběžného pořadí. Před Jinínem měli mezi sebou rozestup pouhého jednoho bodu, po Jiníně je to rozdíl sedmi bodů ve prospěch Richiera. Před námi jsou ale letos ještě čtyři rozjížďky a tak opravdu těžko hádat, kdo nakonec vystoupí na příčku nejvyšší. Jak Martin Michek sám říká: „chceme to oba“. Na třetí místo průběžně se vyhoupl Franta Smola, který v Jiníně dojel dvakrát třetí. Bohužel minulý závod kvůli termínové kolizi vynechal Petr Smítka a tak to měl Smola o něco jednodušší. Čtvrtý průběžně je nestárnoucí Jirka Čepelák, i když Jinín se mu moc nepovedl a skončil dvakrát osmý.

MX1 průběžně:

1. - Richier Florent - 189 bodů
2. - Michek Martin - 182
3. - Smola František - 139
4. - Čepelák Jiří - 122
5. - Smitka Petr - 117

Petrovická trať


Trať, která se nachází těsně u státní hranice s Polskem již neodmyslitelně patří do kalendáře MMČR. Pro letošek se její profil trochu pozměnil, když nejrychlejší pasáž s dlouhým rychlým skokem na rovinu při poslední obrátce z lesa, se odstranil a namísto něj si vybudovalo velmi utáhlé esíčko s převýšením. Jezdce také potěší, že přibude nový žlab na mytí bot a kontejner se sprchami.

GPS souřadnice trati:
49° 54' 21.144"N
18° 34' 8.736"E

Jak to vidí týmy?


Buksa/Ados KTM team

Je jasné, že letošní mistr ČR třídy MX1 vzejde pravděpodobně z tohoto týmu. Martin Michek a Florent Richier se poctivě na závod v Petrovicích připravují, Florent Richier doma ve Francii na motokrosových a superkrosových tratích, Martin Michek absolvoval MS v Lokti, kde podal velmi slušný výkon a minulý víkend obsadil čtvrtou příčku na německém mistrovství. Kromě toho si dokázal najít čas i na předání zkušeností mladým pilotům, když vedl motokrosové soustředění mládeže v Jiníně. Sulivan Jaulin v pauze odjel poslední závod EMX250 evropského šampionátu, kde celkově získal 7. příčku.

Orion-RS Petrol team

Oba jezdci Orion-RS Petrol týmu, František Smola a Petr Bartoš, si dali na chvíli oraz a společně byli na kratší dovolené. Nyní už ale oba borci tvrdě trénují. Minulý víkend byl František Smola na přípravném závodě v německém Jaueru, kde obsadil 17. příčku. Historicky se v Petrovicích však více dařilo Petru Bartošovi, když minulý rok skončil čtvrtý a Smola pátý.

MoToman team

Pana Tomana letos trápí jezdecké složení. Těsně před minulým závodem v Jiníně se mu zranila týmová jednička Matthias Walkner, když si na tréninku zlomil dvě kůstky v zápěstí. Minulé pondělí Walknerovi sundali sádru a díky otoku zatím stále nemůže jezdit. Zda se objeví v Petrovicích není jasné a proto sledujte, zda se ve třídě MX2 objeví startovní číslo 52. Ve třídě MX1 bude mít MoToman team náhradní zastoupení v podobě maďarského reprezentanta Marka Szokeho.

Yamaha Čepelák Racing Team

Jiří Čepelák využil krátké pauzy pro zregenerování těla na zasloužené dovolené. Minulý víkend se však již vrátil do ostrého tempa na německém mistrovství ADAC, a tak se v Petrovicích můžeme těšit na Jirkovu dravou jízdu. Minulý rok měl však v Petrovicích smůlu, když do jedné zatáčky nedobrzdil a vzal sebou i Milana Rožce.

Motosport Chýnov

Tým by měl přijet ve stejném složení jako doposud: v MX2 Phillipp Karner a nyní bude i veteránské zastoupení v podobě Adolfa Straky, Honzy Chromého a Zdeňka Svobody. Nejlepším reprezentantem Motosportu Chýnov je právě Straka, který je v průběžném pořadí čtvrtý. Veteráni když nejedou přidružený závod s MMČR, mají své závody při krajských přeborech, do konce šampionátu jim tedy zbývají ještě dva závody.

HT Group Racing Team

Z HT Groupu máme nejaktuálnější informace, bohužel ale nepříliš dobré. Jednička týmu Vašek Kovář se o minulém víkendu na německém mistrovství ve druhé jízdě zranil a přivodil si výron na noze. Nic vážného to není, ale potřebuje několik týdnů na léčbu, a tak se v Petrovicích nejspíš neukáže. Milan Špičák se na Petrovice pilně připravoval intenzivními tréninky na kole, wakeboardu a samozřejmě na motorce.

Team MAX2

Jára Romančík si jako tahoun týmu v přestávce užíval trochu dovolené, ale hned po ní si tréninkově zajel crosscountry dvojic, kterého se zúčastnili i jezdci MČR, a odvezl si odtud krásný pohár za první místo. Minulý víkend se Romančík také připravoval na německém šampionátu ADAC.

BV racing

BV Racing má po příchodu Michala Votroubka stabilní zástupce v obou třídách MX1 a MX2, a jejich výsledky jsou konstantní . V MX2 Rudolf Weschta hájí osmou příčku a ke konci sezóny se od něj dají očekávat ještě lepší výsledky. Dalším jezdcem je David Soldát, aktuálně na 17. příčce. V MX1 hájí barvy Michal Votroubek, který se letošní sezónu trochu trápil, ale jeho výsledky se po přestupu zlepšily. BV racing od něj očekává konstantní výsledky i příští sezónu. Druhý jezdec MX1Michal Bárta je již po zranění stoprocentně uzdravený a připravený porvat se o body v Petrovicích.

10 otázek pro Vaška Kováře

Poznámka: Tento rozhovor byl pořízen ještě před Vaškovým závodem v německém Jaueru, kde Vašek ve druhé jízdě bohužel upadl a otočil si nohu dozadu. Vyšetření neukázalo žádnou zlomeninu, ale v Petrovicích Vaška bohužel nejspíše neuvidíme.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V Jiníně jsi opět dokazoval, jak umíš být rychlý, ale škoda chyby v první jízdě. Co se vůbec stalo?
V zadní části dráhy mi v jedné z rychlých zatáček vyskočilo přední kolo z koleje a bohužel jsem se okamžitě odporoučel k zemi.

V druhé jízdě jsi si ale spravil chuť a poprvé vyhrál. Jaké byly tvé pocity po projetí cílem?
Byl jsem neuvěřitelně šťastný, že se mi to konečně podařilo!

V mistráku tě od druhého místa dělí 9 bodů a za tebou je o 6 bodů Bence Szvoboda. Jak těžké bude svoji příčku uhájit, máš nějakou strategii?
Strategii žádnou nemám, musím se prostě zcela vyvarovat chybám a dojíždět pravidelně na předních pozicích, nejlépe před Markem Sukupem a Bence Szvobodou. Ale to nebude vůbec jednoduché.

Před třemi týdny jsi jel svůj první závod v MS MX2. Jaká to pro tebe byla zkušenost a co ti to dalo?
Zjistil jsem, že v MS je opravdu nesmírně tvrdá konkurence a proto musím svůj trénink posunout ještě víc kupředu a hodně zrychlit.

Velmi dobře se ti letos daří i na ADAC v Německu. Jak vidíš příští sezónu? Utečeš nám jako Filip Neugebauer?
Letos se mi v Německu opravdu velmi daří, a dokonce jsem se dohodl s týmem Cofain KTM Racing, že za ně dojedu letošní sezónu. Pokud bych měl příležitost, určitě bych udělal totéž co Filip. V Německu jsou závody z hlediska konkurence a sledovanosti na vyšší úrovni než tady.

Když už jsme u zahraničí, tak ty jsi letos poprvé nominován na motokros národů v Lotyšsku. Budeš se na tento významný závod nějak speciálně připravovat?
Uvidíme, jak nám dovolí čas, ale určitě by to chtělo jet trénovat do Holandska nebo do Belgie na jejich těžké písčité tratě. V Kegumsu, kde se pojede, jsem již závodil, a vím, jak je to tam náročné, takže se to chce dobře připravit.

Jak hodnotíš dosavadní průběh letošní sezóny?
Letošní sezónu hodnotím jako moji prozatím nejlepší. Doufám, že mi to vydrží až do konce sezóny.

Je jasné, že za tvými výsledky je spousta práce. Můžeš nám přiblížit, jak vypadá tvůj tréninkový plán?
Snažím se stále něco dělat a nelenošit. Ale nejdůležitější je, že se musím na motorce i při fyzické přípravě pořád bavit.

Při tvém nabitém programu ještě studuješ a děláš grafika. Jak jdou tyhle činnosti skloubit s tréninkem?
Tak studium a trénink docela dobrě. Mám denní režim a ve Strakonicích dobré podmínky pro přípravu. Grafice se věnuju spíše za dlouhých zimních večerů.

Co říkáš na petrovickou trať?
Minulý rok jsem tu byl úplně poprvé a trať se mi líbí. Sice se mi tu extra nedařilo, ale doufám, že letos tomu bude jinak.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist