MMČR Motokros: Závěr sezony v Lokti

Sedmý a poslední závod seriálu Buksa/Ados motokros MMČR 2016 se pojede tuto neděli 2. října v Lokti. Od roku 1995 se v Lokti téměř nepřetržitě jezdí závody mistrovství světa a i kvůli tomu se tam mnoho jezdců rádo vrací. Ve většině tříd jsou již karty rozdané a bojovat se bude hlavně v MX2!

MMČR Motokros: Závěr sezony v Lokti

Kapitoly článku

MX1: Titul získal Michek

V královské třídě čtyřistapadesátek letos již potřetí v řadě a po páté celkem získal titul Martin Michek. Jeho cesta za obhajobou nebyla jednoduchá, jelikož ho celou sezónu pronásledoval Petr Smítka. Smítka se však na poslední chvíli rozhodl nezúčastnit minulého závodu v Opatově, přičemž důvodem byla termínová kolize s německým šampionátem ADAC. Michek měl tak možnost využít matchballu a svoji šanci nepromeškal. V Opatově vyhrál obě jízdy a zajistil si titul mistra České republiky. Není však dobojováno na všech frontách. Tím, že Smítka vynechal závod, dotáhl se na něj Jaromír Romančík a Petr Bartoš. Romančík je vzdálený deset bodů od Smítky a Bartoš pouze jedenáct. Tempo závodu tedy bude udávat Bartoš, který se za každou cenu bude snažit jít vpřed, aby se celkově umístil na pódiu. Všichni tři soupeři o druhé místo v šampionátu již letos v Lokti závodili na mistrovství světa, takže rozbitou trať mají najetou a bude zajímavé sledovat jejich souboje. Samozřejmě i Michek bude chtít zvítězit a s čistou hlavou všem dokázat, že je právem mistr ČR.

MX2: Bude boj

Již několik závodů nám jezdci MX2 připravují opravdu brilantní podívanou. Díky vyrovnanosti první pětky nejde zcela jasně určit, kdo by mohl zvítězit. První jízdy má velmi silné úřadující lídr šampionátu Sulivan Jaulin, ale v těch druhých naopak jeho převaha slábne. Přesto má náskok před týmovým kolegou Bence Szvobodou 22 bodů. To je však rozdíl proražené pneumatiky v rozjížďce a titul může vklouznout do rukou někomu jinému. Minulý závod v součtu vyhrál Szvoboda a i přes jeho handicap s poraněním kolene je ve skvělé formě. Na jízdním stylu mu ubylo trochu agrese a tím přidal na rychlosti. Třetí v šampionátu je Martin Krč, který na minulém závodě bojoval trochu s nemocí, ale na výkonu to poznat nebylo. V první jízdě bohužel upadl, ve druhé se probojoval na první místo a dokázal odrazit dotěrné útoky Szvobody. Čtvrtý v pořadí Tomáš Šimko ztrácí deset bodů na Krče a rozhodně by se chtěl na třetí příčku vrátit. MX2 je hodně silná třída a když dobře odstartuje například Milan Špičák, dovede také zamíchat kartami. „Loket mám rád, je tam náročná trať a jsou vidět velké rozdíly mezi jezdci,“ prozrazuje Milan Špičák.

Ženy: Laňkové stačí pět bodů

Největší kandidátkou na letošní titul byla po odchodu Lucie Simonové jednoznačně Jana Antošová, která se všem ostatním vždy na míle vzdálila. Holky však udělaly přes zimu hodně práce a na jaře všechny překvapila Barbora Laňková. Tvrdě trénuje a na její jízdě je vidět obrovská chuť do závodění. Dokazovala to po celou sezónu, když se i po špatných startech propracovala vpřed. Antošová letos neměla tolik závodnického štěstí a završila to střetem se zajícem při tréninku. Byl z toho otřes mozku, zlomenina malíčku a konec sezóny. V Opatově se nakonec pokusila závodit, ale i přes veškerou snahu musela závod vzdát. Je i velice pravděpodobné, že se Antošová propadne až na čtvrté místo v šampionátu. Třetí je zatím Kristýna Vítková a čtvrtá Marika Mlýnková. Mezi těmito soupeřkami bude ještě boj, jelikož mají rozestup pouze deset bodů a Mlýnková Vítkovou na minulých závodech s přehledem porazila.

Veteráni: Žerava má jasno

Martin Žerava si již na minulém závodě pojistil titul mistra České republiky. Má před Ivanem Černým dostatečný náskok, a tak se místo závodů v Lokti bude věnovat rodinným povinnostem. Druhý Černý má náskok 27 bodů před Jiřím Pachem a i přesto, že minulý závod zachyboval a špatně upadl, mohl by náskok udržet. Pach pak má na třetím místě prostor pro dýchání, protože čtvrtý Roman Skalka má odstup 33 bodů. Navíc letos porazil Pacha pouze jednou.

Novinky: Češi na MXoN

Nejprestižnější závod roku, Motokros národů, se jel minulý víkend v italské Maggioře. Naše reprezentace se zúčastnila ve složení: Filip Neugebauer (MX2), Jaromír Romančík (MXGP) a Petr Smítka (OPEN). Tým pod vedením Jirky Čepeláka měl za hlavní cíl se bez problémů kvalifikovat do závodu. Po dvouleté odmlce, kdy jsme se nekvalifikovali do hlavního závodu, se tento cíl i přes drobné problémy podařilo dosáhnout. Český tým se kvalifikoval na 19. posledním přímém postupovém místě.

Hlavní závod je ale vždy loterií a po škrtnutí jednoho nejhoršího výsledku se pořadí promíchá. Na italské trati se velmi špatně předjíždí a i přes to naše reprezentace v nabité konkurenci skončila na 16. místě o dva body za Rakušany. Zvítězila Francie před Nizozemskem a USA.

Vstupné na závod bude 150
Odpolední jízdy odstartují ve 13:00 hodin.
GPS trati: 50° 11' 41.09, 12° 45' 15.963

Časový harmonogram zde: MMCR Loket 2016.pdf

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist