Junioři bojovali o mistrovské body v Krásné Lípě

Do své druhé poloviny se v sobotu 5. července přehoupl český juniorský motokrosový šampionát. Tentokráte se jelo na severu Čech, v Krásné Lípě u Chomutova. Pořadatel závodu Motosportklub Málkov v AČR měl závody zajištěny organizačně velice dobře, parta kolem šéfa klubu Vladislava Terešáka je již dobře zaběhlá.

Junioři bojovali o mistrovské body v Krásné Lípě
Co však pořadatel ovlivnit nemůže je účast jezdců. Sešlo se jich pouze 79, což je poměrně málo, ale zase budiž byly třídy alespoň obsazeny rovnoměrně, tedy kolem dvaceti jezdců v každé ze čtyř kubatur. Závod také poznamenaly přívalové deště. Dvakrát se během dne na chvíli proměnila trať i depo v dokonalé brouzdaliště a první jízda třídy MX2 se dokonce musela v osmnácté minutě zastavit. I navzdory nepříznivým klimatickým podmínkám a poměrně náročné a členité trati se závody obešly bez zranění.

Ve třídě 65ccm byl podobný scénář, jako na předchozích závodech. Maďarští závodníci Adam Kovacs a Kristof Jakob už v kvalifikaci ukázali, že je mezi nimi a zbytkem startovního pole velký výkonnostní rozdíl. Dopoledne se poměrně dlouho sbližoval s tratí Petr Rathouský, když v kvalifikaci skončil až šestý, ale v odpoledních jízdách už potvrdil, že je letos nejlepším z českých závodníků v této třídě. Dvakrát druhý před Petrem skončil Kristof Jakob a suverénním vítězem se opět stal Adam Kovacs (MOTOSPORT CHÝNOV), třebaže to neměl ve druhé jízdě, po špatném startu a následně odhozených brýlích za silného deště, vůbec jednoduché.
Neměl to snadné ani v první jízdě, což Adam Kovacs komentoval slovy: „V první jízdě jsem prorazil v předposledním kole zadní pneumatiku a odneslo to i pár drátů v zadním kole. Naštěstí jsem ale měl skoro třičtvrtěminutový náskok před soupeři, a tak se mi podařilo dokroužit do cíle na první pozici,“ říkal jezdec, který se pochvalně vyjádřil i k profilu tratě, plné zajímavých skoků. Mladý Maďar se nyní z Čech stěhuje do Estonska, kde absolvuje tréninkový kemp a odtud rovnou do Finska na finálový závod ME juniorů, kam se kvalifikoval z východní zóny a kde bude jistě jedním z favoritů této třídy.

V kategorii 85ccm byli po startu vždy hodně rychlí slovenští závodníci Šimon Jošt a Jozef Posluch. Ti se však vzájemně „sčuchli“ na čele první jízdy a stejně tak po pádu musel dotahovat Petr Polák, takže se tím otevřel prostor Romanu Malihovi, který nakonec zvítězil. Bohužel však nedojel druhou jízdu, takže se nakonec na stupních vítězů objevit nemohl. Vítěz předchozího klání v Mohelnici Šimon Jošt tentokráte na stupně vítězů také nedosáhl, když skončil čtvrtý. Navzdory pohmožděné ruce z dopoledních tréninků stanul na bronzovém stupínku Martin Vondrášek, celkově druhý byl nakonec klasifikován Slovák Jozef Posluch.
Druhá jízda se pak bezchybně vydařila Petrovi Polákovi (BoAutoprofi GlassGo team), takže mohl v Krásné Lípě slavit vítězství. V cíli nám úspěšný svěřenec Jana Froňka mladšího řekl: „První jízda nebyla úplně super, ve druhém kole jsem spadl a nemohl se pak dostat do tempa. Po pádu obou slovenských soupeřů jsem byl rád, že jsem dostal na druhé místo, ale na vítězného Romana Malihu jsem už neměl. Druhá jízda mi pak už naštěstí vyšla bez problémů, byl jsem druhý po startu, pak jsem předjel Martina Vondráška a vedení jsem si už udržel.“

Ve třídě 125ccm 2T se skvěle představil domácí pilot Jakub Terešák, který se po zranění dostává do formy a navíc dokonale využil znalosti zdejší tratě. První jízdu dokonce vyhrál, ale druhou dokončil až na místě třetím, a tak z toho bylo nakonec stříbro. Stejné výsledky, jen v opačném gardu, zaznamenal mladý polský závodník Gabriel Chetnicki (JD 191 KTM-MRG racing team).
Druhá jízda ale rozhoduje, proto se mohl ze zlatého věnce nakonec radovat právě Polák Gabriel Chetnicki. „V první jízdě jsem špatně odstartoval, byl jsem až někde kolem pátého místa a pak jsem měl už od druhého kola problém se špinavými brýlemi. Ve druhé jízdě jsem pak po startu získal holeshot, celý závod jsem před sebe nikoho nepustil a dokončil ho až do vítězné mety,“ říká student osmé třídy v polském Těšíně, který se hbitě domluví i česky a anglicky. O třetí místo se pak přetahovali Dušan Drdaj a slovenský závodník Tomáš Kohút. Bodově byli po obou jízdách také nastejno, takže opět rozhodlo druhé klání, tentokráte ve prospěch pro Dušana Drdaje.
V kubatuře MX2 Junior došlo těsně po polovině prvního závodu k obrovské průtrži mračen. Jezdci neviděli na krok, projížděli hlubokými kalužemi a potoky vody a neúnosné to bylo i pro traťové komisaře a zdravotníky, rozmístěné na trati. Všichni tak uvítali operativní rozhodnutí vedení závodu, když se v 18.minutě tato jízda zrušila. Do výsledků se však započítávala, neboť byly odjety více jak dvě třetiny závodu. V cíli byl jako první odmávnut Václav Kovář, který pak potvrdil vynikající formu i v jízdě druhé a zcela po zásluze vyhrál: „V první jízdě jsem měl horší start, někde kolem třetího místo a chvíli mi trvalo, než jsem se dostal na čelo. Pomohl mi k tomu i drobný pád Martina Krče. V té druhé jsem pak odstartoval první, trať byla hodně mokrá, ale já jsem ujížděl kolo co kolo a dotáhl to do vítězného konce.“ řekl po závodě spokojený jezdec HT Group Racing teamu. Skvělý závod opět zajel Ondřej Brendl, kterému patřilo výborné druhé místo. Bronz si nakonec i po dvou pádech odvezl Martin Krč.

Předposledním závodem seriálu pokračuje juniorský šampionát v Horním Újezdě u Litomyšle až na samém konci prázdnin, a to v sobotu 30.srpna 2014.

Průběžné pořadí MMČR Junior 2014 po Krásné Lípě:

85 ccm

1. Polák (CZE) - 227b. 2. Jošt (SVK) - 191b. 3. Posluch (SVK) - 167b.

125 ccm

1. Chetnicki (POL) - 182b. 2. Kohút (SVK) - 172b. 3. Drdaj (CZE) - 169b.

65 ccm

1. Kovácz (HUN) - 200b. 2. Jakob (HUN) - 174b. 3. Rathouský (CZE) - 145b.

MX2

1. Kovář (CZE) - 190b. 2. Krč (CZE) - 172b. 3. Nedvěd (CZE) - 130b.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist