Startuje druhý ročník SMRŽ Academy

V dubnu loňského roku odstartovala v Českých Budějovicích škola pro nejmladší zájemce o silniční motocyklový sport. Patnáct chlapců a děvčat ve věku od 6 do 10 let se začalo prokousávat prvními krůčky závodnické silničářské abecedy.

Startuje druhý ročník SMRŽ Academy
Za vydatné podpory AČR a ÚAMK, kteří zabezpečily svými finančními prostředky podstatnou část potřebné techniky. Přes teoretickou výuku signalizace a základních návyků motocyklových jezdců junioři pomalu ale jistě směřovali své úsilí k soubojům o nejlepší dosažené časy a pocitům z vítězství. Deset těch, kteří ve svém snažení vytrvali, ukončili akademii závěrečným testem a vyřazením v říjnu 2013.

Neskonalý dík patří Mgr. Františku Špalemu, šedé eminenci českého silničářského podhoubí, který zabezpečil veškeré potřebnosti a přizval si jako garanty celého projektu krajany Jakuba a Matěje Smržovi, naše silniční motocyklové reprezentanty. Matěj Smrž k tomu uvedl: „Je mi třicet let. Od deseti let sedím každým rokem na závodní motorce. Jsem Jihočech a není mi po dvaceti letech lhostejný vývoj silničního motocyklového sportu tady doma. Závodím sice v Německu v německém týmu, ale uvědomuji si čím dál intenzivněji, že pokud my, kteří máme zkušenosti neuděláme něco zásadního s mládeží, zůstane po nás velká díra a neuděláme tím pádem nic pro sport, který zaplnil náš dosavadní život.“

Po roce výuky, tréninků, poznávání je pro sezónu 2014 již vypsán Pohár srovnávacích jízd
"akademiků" při MČR závodu minibiků
. Dva z absolventů českobudějovické akademie 2013
odchází hájit barvy svého "domovského" klubu do MČR minibike, jeden se rozhodl zkusit štěstí v prestižním ADAC Cupu na Hondě NSF100. „Nemá smysl vyvolávat duchy, ale začínal jsem na stejném asfaltu před dvaceti lety jako tihle kluci. Tehdy pro mě byly nedostižnými vzory Bohouš Staša, Láďa Polák nebo Jarda Huleš. Dnes sleduji výsledky Kuby Kornfeila, Karla Haniky, Karla Abraháma, Filipa Salače a říkám si, že na to, jak jsme malá a zanedbaná republika patří těmhle klukům hluboký obdiv. Chtěl bych svým dílem přispět k tomu, aby na pódiích světových soutěží stáli český jezdci a vlála naše vlajka. Jezdecký potenciál tady k tomu určitě je. Chci se podílet svými zkušenostmi a kontakty, aby to měli ti, kdo to myslí vážně jednodušší,“ říká Jakub Smrž, jezdec britského mistrovství superbike (BSB).
Patnáctého dubna otevírá budějovická Smrž Academy nový ročník. Již teď se hlásí patnáct nových zájemců. Nikdo si netroufá odhadnout kolik z nich vydrží "závodní" tempo, nikdo nepředvídá, kdo zvítězí jednou v Grand Prix nebo bude dlouhodobě proklínat svoji motocyklovou vášeň. Důležité je, že jsou.

„Autoklub ČR je pro mě autoritou. Nesleduji zprávy a nezajímám se o to, kdo chce nebo může zrovna udávat tempo. Vyrostl jsem v závodním depu a myslím si, ať se bude lokální politika ubírat jakýmkoliv směrem, že život a starosti těch co závodí budou pořád stejné. Závody se sice stejně jako všechno vyvíjí, neměli bychom ale při tom všem zapomínat, že závodění je především o tom zúčastnit se. Mnohdy za značného úsilí, v nejlepším případě zvítězit. Je předčasné hodnotit přínos našeho projektu pro český silniční motocyklový sport. Ale aspoň jsme to zkusili a byli jsme tady první. Pokud to bude dobré, ať to přijmou ostatní, pokud by to byl chybný krok, je třeba hledat jiné způsoby,“ dodává Martin Smrž, trenér českobudějovických akademiků.

Smrž Academy 2014 startuje náborem v Českých Budějovicích:

Kdy: 15.4.2014 od 16:00
Kde: cvičiště ÚAMK České Budějovice, ulice K. Světlé 22380/2

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist