Šestidenní – Druhý den závodu v terénu kolem Košic

Je to marné, ale svět je opravdu malý. Jak jinak si vysvětlit, že na testu v Košické Belé, 700 kilometrů od baráku, oslovím člověka, který mluví česky, a když se zeptám odkud je tak zjistím, že je to bývalý kolega mého táty a s mojí sestrou chodil do školy.

Šestidenní – Druhý den závodu v terénu kolem Košic

Ono těch Čechů je tady opravdu velké množství. Skoro bych řekl, že v některých místech přečíslíme i domácí Slováky. Naši mají tady ohromnou podporu, ale nejenom naši, to Československo v nás žije i víc než dvacet let od rozdělení. My fandíme slovenským jezdcům a naopak slovenský fanúšikovja by si mohli hrdlo strhnout, když jedou naši. A ještě jednoho zajímavého fenoménu jsem si na testu v Košické Belé všiml, hodně diváků více fandí klubákům než trofíkům a to napříč národnostmi. Je to asi dáno tím, že za těma kámošema, kteří tu přijeli zkusit štěstí, splnit si sen nebo se snaží prorazit a jedou „Šestku“, přijela spousta jejich kamarádů a známých.

Nutno ale podotknout, že na testu v Košické Belé byla skvělá atmosféra. Už skoro tři čtvrtě hodiny před startem prvního jezdce v prvním kole tu vyhrávala muzika od slovenských lidových po AC/DC a Ozzyho Osbourna nebo Karla Gotta, pekly se klobásy, točilo pivo a lidí tu byly na stovky. Fakt paráda. Taky ten test byl postaven tak, že z jednoho místa člověk viděl velký kus tratě, nejméně třetinu.

Je přitom moc fajn podívat se na celé startovní pole a zhodnotit výkonnost od těch nejlepších po ty horší. Ten rozdíl je propastný. Skutečně moc zajímavý pohled je na ženské trofíky. Vedou obhájkyně titulu Australanky. Možná bych bral trochu z jejich umění, protože to je neskutečný pozorovat to něžné stvoření, jak krotí čtyřtakty a dvoutakty. Jen pro ukázku jejich výkonu – Honza Zeman nebo Honza Vašta, tedy kluboví jezdci, si najíždějí do časovek v průměru 5 minut. Přitom sami říkají, že na přejezdech letí jako magoři. Stihnou si tedy natankovat, což jim udělají mechanici (slangově jim říkáme otroci), zobnout kousek rohlíku, napít se a možná stříknout řetěz. Tím to hasne, nesundají helmu a jedou do časovky. Australský holky přijedou do časovky, sundají helmy, sednou si na křesílko a snad si dávaj i kafe. Nevím kolik si najíždějí, ale vládne pohoda a žádnej stress. Jen nevím, zda bych takovou ženskou chtěl mít doma. Asi ani ne … .

Ale zpátky na trať. Tam se odehrávaly zajímavé souboje a to hlavně pod taktovkou Australanů, kteří jedou neskutečnou kudlu. Takže průběžně nejen, že vedou Women Trophy, ale vedou taky Junior Trophy a World Trophy. Taky jejich doprovodné týmy v časovkách makají jako hodinky. Jenže co si budeme povídat, na dvoudenní endura je většina závodníků zvyklá, ale už ve středu se jede třetí den, zítra čtvrtý a tak dále.

Navíc bude podle organizátorů středa nejtěžší. Pojede se z devadesáti procent po trati prvních dvou dnů, ale v protisměru a za test v Košické Belé se přidá test v Jahodné. Ten je v lesích pod tamní sjezdovkou a je nejdelší a pravděpodobně i nejtěžší. Trasa přejezdu je taky hodně rozbitá a to tak, že některé úseky prý organizátoři museli přeznačit. No a výjezdy, které se jely nahoru se teď budou sjíždět.

Takový sjezd před časovou kontrolou v Kojšově, který byl poslední dva dny výjezdem, to bude asi velká pochoutka. V úterý byl tento výjezd určený pouze pro Trophy Teamy a přesto tam měla řada závodníků problémy. Třeba Štefan Svitko mi před tím výjezdem říkal: „Ten výjezd není problém. Je velmi pěkný, jen ty kameny. Ale to není problém, přidám plyn a jedu dál.“

Ženský a klubáci ho objížděli. Mnozí čeští diváci s nimiž jsem se potkal, to kritizovali, protože Šestidenní je přeci nejtěžší enduro na světě a tak má taky vypadat a ne, že když někdo něco nemůže vyjet, tak se mu udělá objížďka. Asi na tom něco bude. Určitě by to byl další řádný třidič na trati.

Ale možná by to nepřekvapilo náš klubák KBS UAMK Team Unhošť, který je od včerejška na třetím místě s téměř dvouminutovým náskokem na čtvrté Italy a s necelými čtyřmi sekundami ztráty na Tři mušketýry z Německa, takže paráda.

Středa má být deštivá. Pokud předpověď vyjde, tak to bude opravdu tvrdý den pro všechny.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist