ISDE: Češi se radují z 3. místa. Po 22 letech!

Dnes čekal na českou výpravu a všechny ostatní jezdce 91. ročníku Šestidenní už jen závěrečný motokros na motokrosové trati nedaleko paddocku v Navařře. Jezdci si vyzvedli motorky z uzavřeného parkoviště jako každý den, čekal na ně krátký přejezd, kde museli opět být na stanovený čas, a pak motokros. Český World Trophy Team i po závěrečném dnu třetí místo udržel a naplno si užíval stupně vítězů. Po dlouhých 22 letech!

Při závěrečném motokrosu se jezdci stavěli na startovní rošt podle dosažených výsledků za uplynulých pět dnů ve své třídě, to znamená od nejpomalejších po nejrychlejší. Celý závod začal už v devět ráno, kdy se na start postavili nejpomalejší jezdci klubových týmů. Z českého World Trophy Teamu, který byl zatím na třetím místě - krůček od historického úspěchu, jako první odstartoval Patrik Markvart ve 13:40, pak jela třída E2. Ve 14:00 Adolf Živný z Junior World Teamu a Jiří Hádek (WT), ve 14:20 Jaromír Romančík (WT). Závěr patřil třídě E3 a Ondřeji Helmichovi (WT). Už ve 13:20 válčil na trati ve třídě E1 junior Robert Friedrich. A český World Trophy tým dokončil 91. Mezinárodní motocyklovou Šestidenní na vynikajícím 3. místě ve složení Jaromír Romančík, Ondřej Helmich, Patrik Markvart a Jiří Hádek.Gratulace! Na medailových pozicích se Česká republika umístila naposledy v roce 1994, kdy byla v americké Tulse právě třetí. Před rokem obsadila ve slovenských Košicích páté místo, ale až po dodatečných diskvalifikacích.

Český World Trophy Team byl nejdříve vyhlášen za největší progres, tzv. skokany roku, a jezdci dostali putovní pohár. Pak již přišla ta nejkrásnější chvíle, na kterou všichni čekali 22 let, Patrik Markvart, Jiří Hádek, Jaromír Romančík a Ondřej Helmich vystoupali na stupně vítězů pro bronzové medaile. "Jsou to úžasné pocity a všichni tady si to užíváme. Podařilo se nám něco, co se nepovedlo přes dvacet let. Všichni jsme makali na sto procent, celý tým. Není to jen o jezdcích, ale o celém týmu, který skvěle fungoval. To, že to dopadlo takhle, je bonus," uvedl v dnešním cíli Romančík, který skončil druhý ve třídě E2 v závěrečném motokrosu. "Všichni jsme šťastní, že se to povedlo. Myslím si, že si kluci úspěch zaslouží. Byl to od nich fantastický výkon," dodal manažer reprezentace, sám kdysi úspěšný jezdec Jiří Pošík. Soutěž World Trophy Teamů vyhráli Američané, druzí skončili Britové. Mezi juniory byli nejlepší Švédové. Čeští mladíci se po odpadnutí Martina Kulhánka museli spokojit s konečnou 18. pozicí.