ISDE 2014, Francie triumfovala potřetí v řadě

89. ročník Šestidenní, který se jel premiérově v Argentině, v sobotu skončil. Jak se dalo čekat, tradiční závěrečný motokros už na výsledkových listinách moc nezměnil. Třetí vítězství za sebou a osmé celkově v hlavní soutěži World Trophy získala Francie. Z českých klubových týmů se nejlépe umístil EnC Racing CZ, Jakub Horák dojel třetí ve třídě C1.

Závěrečný den se jel za velkého zájmu diváků ve speciálním motokrosovém areálu a živě ho vysílala argentinská televize. Domácí fanoušci byli natěšeni, protože argentinský výběr pro World Trophy měl našlánuto k nejlepšímu výsledku své historie a nakonec také své páté místo udržel. Nejrychlejšími jezdci šestého dne se stali Američané Michael Brown (Husqvarna), Kailub Russell (KTM) a Taylor Robert (KTM).  Francouz Pela Renet (Husqvarna), jinak kdysi motokrosař světových kvalit, skončil osmý a na letošní Šestidenní tak vyhrál jednotlivce absolutně, když vedl od začátku až do konce. Tento úspěch jistě rád zařadí do své sbírky, kde už figurují dva tituly mistra světa třídy E2. Renet tak nejvyšší měrou rovněž přispěl k vítězství Francie ve World Trophy.
Reprezentace galského kohouta jela velmi vyrovnaně a takticky a jako jediný tým ze špičky neztratila ani jednoho jezdce. Druzí Američané už třetí den po sobě Francouze porazili, ale jejich ztráta ze začátku soutěže se už zkrátka dohnat nedala. Bronz berou velmi spokojení Španělé, vedeni několikanásobným mistrem světa Ivanem Cervantesem (KTM). V soutěži juniorů se ale mladým Američanům podařilo to, co jejich starším kolegům ne a Francii porazili. Bronz v Junior Trophy nakonec brala Austrálie, když dlouho třetí Švédsko smolně ztratilo jezdce ještě v poslední den a s tříhodinovou penalizací se Tre Kronor propadli mimo Top 5. Ženský titul z loňska obhájily Australanky.
Soutěž klubů vyhrál MotoClub Pavia, Češi z EnC Racing CZ po motokrosu udrželi 14. místo z pátého dne, stejně jako Motosport Bozkov jednadvacáté a Gottbros 44. I poslední den zajel skvěle Jakub Horák, který se v závěrečném motokrosu umístil devátý mezi všemi klubovými jezdci a 4. ve třídě C1. V konečné klasifikaci třídy mu to vyneslo obdivuhodné 3. místo. Jeho kolega z EnC Luboš Klimeš (oba Yamaha) je celkově ve třídě C1 šestý. Výborně si v sobotu vedl zbývající člen týmu Gottbros Martin Gottvald, který motokros zajel jako 15. ze všech klubových jezdců.  Celkově je klasifikován jako 25. ve třídě C1. Bozkovští jezdci si z Jižní Ameriky dovezou 23. místo v C2 zásluhou Jana Kudrnáče a 18. příčku v kategorii C3 bere Milan Kurfiřt.