ISDE 2013, den třetí

Česká juniorská reprezentace i bez odstoupivšího Jana Balaše dále bojuje na Šestidenní. Třetí den zajeli zbývající mladíci skvěle a obsadili osmé místo, když všichni skončili ve třetí desítce mezi jednotlivci. Cellkově jsou devátí. V obou hlavních soutěžích dále pokračuje vítězné tažení Francouzů.

Ještě i v noci pokračovalo přepočítávání výsledků druhého dne a průběžní klasifkace ISDE 2013. Problémy s časy, pořadím jezdců a týmů v jednotlivých kategorích částečně způsobila penalizace a následné protesty dosud druhého amerického Trophy Teamu. Jeho jezdec Thad DuVall podle některých vysvětlení někde vybočil z trasy, podle jiných se vracel pro nějakou věc z výstroje, kterou zapomněl u stanoviště časoměřičů. Každopádně ho přitom viděl činovník FIM a následovala dvouminutová penalizace, která sesadila tým USA z druhého místa na třetí. Před startem třetího dne nakonec platilo v soutěži o World Trophy toto pořadí: 1. Francie, 2. Austrálie + 4:56 min., 3. USA + 5:11, 4. Itálie + 8:25, 5. Španělsko +9:25.24.
Ze Sardínie bylo rovněž potvrzeno odstoupení českého jezdce v Junior Trophy Jana Balaše. Manažer týmu Jiří Pošík k tomu uvedl: „Celé startovní pole má za sebou druhý den. Okruh měřil 231 km s šesti měřenými testy. Celá trať včetně rychlostních zkoušek byla stejná jako první den. Český juniorský tým zůstává průběžně na 9. místě. Po pondělním nebezpečném pádu Patrika Markvarta, který v úterý nastoupil ještě ne zcela doléčen, potkala naše družstvo vážná ztráta. Ze soutěže odstoupil dosud dobře jedoucí nováček týmu Jan Balaš. Na třetí rychlostní zkoušce si vážně poškodil vazy v pravém koleni a musel odstoupit ze soutěže. Takže náš tým bude bojovat o nejlepší umístění už pouze ve třech. Ve středu jezdce čeká třetí den, který se jede v opačném směru a s novou rychlostní zkouškou. Jezdci se nechtějí spokojit s devátým místem, pokusí se zaútočit, snížit ztrátu v celkovém pořadí a posunout se o stupínky výš.“
Ztráty ale v úterý byly i v českých klubových týmech. „Juniorský tým Motosportu Bozkov si vybral žolíka, to znamená, že za úterý dostal penalizaci dvou hodin. A příčina? Kuba Balatka na endurotestu svlékl gumu a kompletně se mu rozsypal mouse. Je to o to horší zpráva pro tým, neboť svými časy na testech se mezi jezdci Motosportu zařadil na první příčku. Zítra však pokračujeme kompletní, jen pro Kubu to znamená, že již nemůže být v celkovém hodnocení klasifikován. Nicméně zkušenosti jsou k nezaplacení a my věříme, že Kuba bude zítra tahat. Dnes měl i menší problém Lukáš Hádek, když jednu časovku projel s nefunkční spojkou a při odstraňování závady chytil penalizaci dvou minut. Pokud byly dosud testy prašné, tak nyní jsou už extrémně prašné. Bohužel na to doplatil Péťa Hušek z českého týmu Motoklub Chrastava, který měl na kros testu pád, byl odvezen sanitkou do místní nemocnice a dále už nebude pokračovat. Podle předběžných zpráv však jeho zranění nejsou vážná,“ hlásil do republiky Jan Kudrnáč, který dodal, že na Sardínii v úterý ještě v 17.00 hod. ukazoval teploměr v paddocku 27,9 stupně.
Také třetí den soutěže o World Trophy se v čele vyprofilovali dva jezdci, kteří jakoby jeli jinou ligu. Australan Daniel Milner (Yamaha 450/4T) a letošní mistr světa třídy E1 a tovární jezdec KTM Antoine Meo, který ale jede na Etrojkové třístovce po svém zraněném krajanovi Christophe Nambotinovi. Věčně vysmátý sympaťák Milner (na velkém spodním snímku) je považovaný za největší překvapení letošní Šestidenní. Vyhrál sice šampionát Australian Off Road ve dvěstěpadesátkách, pak se pouze na pár minut svezl na silnější 450 ccm a teď na ní v okolí Olbie kraluje.  „První den začal pro mě dobře, měl jsem perfektní začátek, ale odpoledne, když trať byla čím dál tím víc rozbitá, jsem se trochu trápil. A stejné to bylo i druhý den. Výborný začátek, ale na posledním testu jsem měl ošklivou bouračku. Mně a motorce se naštěstí nic moc nestalo, takže pokračuji dál a zkrátka se snažím dělat nejlépe to, co miluju. Na Sardínii jsem se velmi těšil, ale nedával jsem si tady žádné cíle. Věděl jsem ale co v Evropě očekávat, vzdyť vloni se mi docela zadařilo na Šestidenní v Německu. Po těch dvou dnech tady bych se chtěl udržet v první pětce absolutního pořadí jednotlivců a samozřejmě získat s Austrálii medaili," uvedl Milner v paddocku.
Milner dnes vyhrál dva ze šesti testů, Meo sice tři, ale nabral menší ztrátu na čtrvrtém speciálu, takže na konci dne měl na svém kontě nejrychlejší čas Australan. Za druhým Meem se poskládali jeho krajani Pela Renet (Husaberg) a Johnny Aubert (KTM), lehce jako i předtím zaostal pouze Rodrig Thain na Gas Gasu (dnes 34.). Francie tak vyhrála i třetí den za sebou a dále si zvyšuje náskok v nejcennější trofeji. Milnera dnes kromě Christophera Hollise (KTM 500/4T) příliš nepodpořili jeho kolegové, a tak se před čtvrtou Austrálii dostali ještě Italové a Američané, což znamenalo, že klokani museli v průběžném pořadí po třetím dnu opustit své tak skvělé druhé místo po druhém dnu ve prospěch Spojených států. Čekalo se, jak si dneska povede po své včerejší havárii a zranění ruky mistr světa E2 Alex Salvini na Hondě, ale ten dokázal, že je z ocele a obsadil v klasifikaci jednotlivců páté místo.
Stejná situace zůstává i v soutěži Junior World Trophy, kde nadále kralují Francouzi a hlavně jejich dvě hvězdy, Loic Larrieu (HUSABERG 350/4T) a Mathias Bellino (HUSABERG 500/4T). Prvně jmenovaný neskončil v žádné rychlostce horší než třetí a vyhrál den s náskokem přes dvacet sekund na Bellina, třětí byl Ital Giacomo Redondi se ztrátou už před minutu. Franciie dnes neoficiáně vyhrála o 47 sekund před Itálií. Zbývající Češi v soutěži opět porychlili a výsledkem toho bylo, že byli dnes lepší než Chile, která byla po druhém dni před nimi na osmém místě. Češi skončili osmí o tři sekundy za Portugalci. Na Jihoameričany z  Chile jsme ale najeli jen osm sekund, což by ke změně pořadí zatím nestačilo. Ačkoli u jeho jména chvíli svítila pětiminutová penalizace, nakonec se nepotvrdila, a Ondřej Helmich (KTM 125/2T) dnes obsadil 23. místo. Také  jeho kolegové mají za sebou skvělý den. Na 25. příčce najdeme v denní výsledkové listině Milana Engela (KTM 350/4T) a na 27. pozici Patrika Merkvarta (KTM 125/2T). V soutěži už nepokračuje Slovák Lukáš Rosina. V klubové soutěži si dnes kromě Motoklubu Chrastava polepšily všechny české týmy. Nejlepší z nich ENC RACING CZ už je celkově třináctý.