ISDE 2013, den první

Očekávaným útokem favorizovaných Francouzů začala v pondělí letošní Šestidenní. Reprezentanti galského kohouta se na Sardínii ihned ujali vedení v obou hlavních soutěžích, World Trophy a Junior Trophy. Čeští junioři předvedli vyrovnané výkony a po pondělku se usadili na 9. místě.

Letošní Šestidenní, olympiáda endurových národních, juniorských a klubových družstev, konečně začala naostro, prvními kilometry a speciály v náročných terénech ostrova Sardínie. Po dlouhých přípravách, přesunech jednotlivých reprezentací na italský ostrov a sobotním slavnostním zahájení v Olbii, vyjelo za prvními soutěžními minutami 627 jezdců z 36 zemí. A své si řeklo i počasí. Zatímco koncem minulého týdne bylo na Sardínii nádherně a téměř všichni účastníci toho využili i ke koupání v moři, v noci na pondělí pořádně sprchlo. Přes den pak většinou déšť ustal a jezdci si pochvaovali, že se tak na tratích nepráší jako tomu bylo v přípravě. První a druhý den se jede převážně po kamenitých silnicích. Závodníci museli absolvovat čtyři rychlostní vložky, přičemž první dvě se jely dvakrát. Povrch je v podstatě všude stejný. Tvrdo, prach, kameny. Budou se ale vyjíždět koleje, které budou rozbité, a to převážně na testech, které se jedou víckrát za den. Do soutěže odstartovalo 21 World Trophy teamů, 16 Junior World Trophy teamů, 7 ženských World Trophy Teamů, 139 klubových týmů a 4 jednotlivci.
Ve dvou nejdůležitějších soutěžích World Trophy a Junior Trophy se hned po prvním dní ujali vedení velcí favorité Francouzi, kteří už dlouhé roky ovládají klasické endurové mistrovství světa a například Světovou trofej vyhráli čtyřikrát za posledních pět let, přičemž jednou se nezúčastnili. Reprezentati galského kohouta udělali na poslední chvíli výměnu, když továrního jezdce KTM a mistra světa třídy E3 Christophe Nambotina nahradil Fabien Planet na dvoutaktním Shercu 300. Všech šest Francouzů Trophy týmu dnes podalo velmi soustředění a vyrovnané výkony a na konci dne vedli před Američany, které vede hvězdný Kurt Caselli (KTM), o minutu a 15 sekund. Casellimu skvěle přizvukovali ještě Michael Brown, Thaddeus Duvall, Charlie Mullins, Zach Osborne a Taylor Robert.  Nebyl to ale Francouz, kdo podal v pondělí nejlepší výkon. První dva jezdci v klasifikaci jednotlivců byli Australan Daniel Milner na čtyřtaktní Yamaze 450 a čerstvý mistr světa E2 Ital Alex Salvini na Hondě. Ten na protinožce ztratil minutu a jednu sekundu. Milner se ujal vedení hned na začátku dne, když vyhrál první dva z celkových dnešních šesti testů. V dalších speciálech ještě obsadil jednou druhé a jednou třetí místo. Svou bezchybnou jízdou vytáhl k průběžnému třetímu místo Austrálii, která na druhé Američany ztrácí jedenáct minut. Nejlepší z Francouzů byl Antoine Meo na tovární KTM, který sice ztratil spoustu času na druhém testu, kde byl až 21., pak se ale rozjel k velkému výkonu. Vyhrál čtvrtý a pátý test a den zakončil šestým místem na poslední zkoušce.
Jak jsme již informovali, Češi z finančních důvodů družstvo do World Trophy nepostavili. Jedeme alespoň soutěž juniorů a klubů. Celá Šestidenní dnes odstartovala přesně v osm ráno, tato čest byla přidělena Francouzi Jeremy Jolymu. Jako první z naší reprezentace odstartovali v 8:46 Patrik Markvart se startovním číslem 116 a Ondřej Helmich se startovním číslem 117. V 8:56 následoval Milan Engel se startovním číslem 118 a jako poslední vyjel z juniorů na trať Jan Balaš se startovním číslem 119 v 9:01. Všichni sedlají stroje KTM. Od začátku dne si skvěle vedl Engel (350 4T), který v prvních dvou testech obsadil 24. a 26. místo, ostatní se drželi za ním ve čtvrté desítce juniorské klasifikace. Na Engela pak navázal Helmich na dvoutaktní stopětadvacítce, který uzavřel den 25. nejrychlejším časem na posledním testu a celkově mezi jednotlivci je nejlepší z českých mladíků na 29. pozici. Engel je 31. A protože se činili i další jejich kolegové, v Junior World Trophy jsme po prvním dnu devátí. Soutěž vedou obhájci titulu Francouzi vedení Loicem Larrieu. Za nimi se umístili Italové, mezi kterými byl nejrychlejší na pátém místě Giacomo Redondi, a na třetí příčce figurují Spojené státy. Absolutně nejlepší čas mezi juniory dnes zajel Američan Kailub Russell na dvoutaktu KTM 250. Nejvýše v klasifikaci klubů je zatím z českých výběrů  Motoklub Chrastava na 23. pozici.