ISDE 2013, den pátý

Předposlední den Šestidenní soutěže na Sardinii byl znovu ve znamení Francie, jenž je v roli lídra jak ve World Trophy tak v Junior World Trophy. Česká juniorská reprezentace je po pátém dnu průběžně osmá. V klubové soutěži je nejlépe umístěným českým týmem dvaačtyřicátý Husqvarna Gottbros.

V této chvíli již asi nikdo nepochybuje o tom, že vítězství ve FIM World Trophy získá Francie, protože jinak by museli mít takovou smůlu, kterou ani snad Šestidenní nepamatuje. Letošní sestava Francie Antonie Meo, Pierre Alexandre Renet, Johnny Aubert, Jereny Joly, Fabien Planet a Rodrig Thain je skutečně úderná síla, kterou jen tak něco nezastaví. Před závěrečným šestým dnem mají náskok čtrnácti minut před druhými Američany a to je výhoda, kterou nepustí.

Po čtvrtku průběžně druhý tým Austrálie měl během pátečních jízd řadu technických problémů. Přesto tvrdě bojovali s Američany o druhou pozici, ale šest minut penalizace pro Glenna Kearneyho je definitivně posunulo na čtvrté místo, takže se před ně dostali také Italové. Po pátečním programu je na průběžné páté pozici Španělsko, šestá je Velká Británie, sedmé Švédsko, osmá Argentina, deváté Estonsko a první desítku uzavírá Rakousko.
V Junior World Trophy je to znovu Francie, kdo je na nejlepší cestě letošní ročník vyhrát. Dnešní vítěz Mathias Bellino vyhrál v sedle stroje Husaberg 500/4T všech šest speciálek a jeho krajan Loic Larrieu byl pokaždé druhý. Před posledním dnem Šestidenní má tým Francie náskok před druhou Itálií téměř šest minut. Třetí je Velká Británie, čtvrtí Američané a první pětici uzavírá Švédsko.

Česká juniorská reprezentace je po pátém dnu soutěže na průběžném osmém místě. Nejlépe dnes zajel na devatenáctou pozici Milan Engel, který byl v pátém testu dokonce sedmnáctý, třiadvacátý byl Patrik Markvart a sedmadvacátý Ondřej Helmich.

Méně než pět sekund dělilo v cíli dnešního dne nejlepší čtyři jezdce v kategorii Enduro 1. Vyhrál Španěl Lorenzo Santolino před Italem Thomasem Oldratim a třetím Španělem Cristobalem Guerrerem. Do pěti sekund se ještě vešel se ztrátou 4,68 sekundy Američan Thad Duvall. V průběžném hodnocení E1 je první Cristobal Guerrero před Jeremy Joly a Lorenzem Santolino. Nejlepším z českých jezdců je na dvaadvacáté pozici Ondřej Helmich.
V kategorii Enduro 2 jasně úřadoval Ital Alex Salvini, který druhého Francouze Pierre Alexandre Reneta porazil rozdílem devatenácti sekund. Třetí Johnny Aubert už ztrácel přes necelých sedmadvacet sekund. I když dnes skončil Australan Daniel Milner až čtvrtý, přesto zůstává v průběžném hodnocení lídrem kategorie E2. Na druhém místě je Pierre Alexandre Renet a třetí další Francouz Johnny Aubert.

V kategorii Enduro 3 kraluje Francouz Antonie Meo, který dnes vyhrál náskokem třiačtyřiceti sekund před Francouzem Mathiasem Bellinem, třetí Američanem Michael Brown už ztrácel přes minutu. V průběžném hodnocení je první Antonie Meo, druhý Mathias Bellino a třetí Michael Brown. Nejlepším z českých jezdců je v této kategorii dvaatřicátý Milan Engel.
Jak to v pátek vypadalo přímo v místě dění napsal Jan Kudrnáč:Ranní probuzení do pátého dne obstaraly první kapky deště, takže srdce bozkovského enduráka pookřálo, protože to máme najeté z ECC :-). Nicméně naše těla už něco za první čtyři dny zažila, a tak úkol zněl jasně! Na jistotu projet testy, a hlavně nechytat do čtvrté časové kontroly. Teď už víme, že ne vše se podařilo jak jsme plánovali. Juniorský tým Motosportu Bozkov dnes přišel o Lukáše Hádka. Lukáš přišel o zadní brzdu a to přesně před trialovou časovkou. Bylo tedy nereálné dojet. Lukáš musel odstoupit. Jelikož již žolíka vybral Kuba Balatka, tak pro Lukáše šestka skončila.“

„V druhém týmu Motosportu Bozkov zatím pokračujeme všichni, ale ani nám se problémy nevyhnuli. Nebyly však rázu technického, ale zdravotního. Milan měl pád, zhmoždil si zápěstí a do cíle dorazil jen s největším sebezapřením. Chytil patnáct minut ostrých. Nyní leduje mraženou zeleninou, telefonicky konzultuje zranění s kapacitami v ČR a podle telemostu není nic zlomeného :-). Milda vzkazuje, že to dodrtí. Výsledkově byl dnes z motosportu nejlepší Jířa Hádek na 87. místě, 143. Jan Kudrnáč, 187. Kuba Balatka, 196. Kuba Koucký a 318. Milan Kurfiřt. Zítra nás čeká 60 km přejezdu na závěrečný motokros, který se koná v oblasti Tempio,“
uvedl Jan Kudrnáč.
V klubové soutěži je na prvním místě stále Treviglio, před Wellardem a třetím La Marca Trevigiana. Češi z Husqvarna Gottbros Teamu si drží 42. pozici, 50. jsou Motosport Bozkov 2, 53. Enc Racing Cz Junior, 73. Enc Racing Cz, 77. Motosport Bozkov, 84. UFO Zlaté Hory a konečně 112. je Motoklub Chrastava, jenž si v pátek o čtyři místa polepšil.