V Janově zvítězil Ahola, Blazusiak havaroval

Vítězem prvního podniku 2011 FIM Indoor Enduro World Championships, který se včera v noci jel v italském Janově, se stal finský jezdec Mika Ahola. Vysoce favorizovaný obhájce titulu Taddy Blazusiak měl v prvním finále dva pády a utrpěl lehký otřes mozku. Přesto však dojel a ve dvou dalších jízdách si vedl velmi úspěšně.

Finský úřadující mistr světa kategorie E2 Mika Ahola (HM Honda) předvedl v hale Palafiera vyrovnané výkony, když všechna tři finále ukončil na podiovém umístění. Celkem si v Janově vyjel 51 bodů a do dalšího podniku, který se jede v lednu až v Brazílii, jde s náskokem šesti bodů na Švéda Joakima Ljunggrena (Husaberg). Třetí je navzdory své smůle Polák Blazusiak se 43 body. Jezdec týmu KTM Enduro Factory nejprve v prvním finále utrpěl menší pád, zvedl se a jel dál. Během stíhací jízdy ale těžce havaroval na triple jumpu, byl viditelně otřesený a na své KTM si ohnul řídítka tak, že motocykl byl téměř nepojízdný. I tak ještě stačil dojet devátý. Ve druhé jízdě chvíli vedl, ale pak se přihlásilo jeho staré zranění ramene, které si obnovil po drsném pádu v prvním finále. Po dojetí si stěžoval, že vůbec nemohl zvednout levou ruku. Potlačil ale bolest a ve druhém finále skončil druhý za Aholou. Před třetím finále dali lékaři Taddyho asi pořádně dohromady, protože vyhrál systémem start-cíl. Do závodu nastoupilo 40 vybraných jezdců, kteří byli pro měřenou kvalifikaci rozděleni do skupin. Kdo nepostoupil přímo do finále, měl šanci v opravách nazvaných Last Chance (Poslední šance).
Mika Ahola:

„Vítězství mne překvapilo, protože poslední dva roky se mi v halách nedařilo a měl jsem špatné výsledky. Ale moje Honda CRF 450 je vlastně čtyřistaosmdesátka, skoro motokrosová mašina, a dnes jsem se na ní cítil moc dobře. Myslím, že si to všichni moc užili, bylo tam plno soubojů tělo na tělo.”
Joakim Ljunggren:
„V prvním finále jsem měl výborný start, holeshot, a neměl jsem žádný problém vedení udržet až do konce. Mým cílem bylo nějaké podium, ale celkové druhé místo mě dost překvapilo. Hodně jsme pracovali na novém dvoutaktu a ukázalo se, že v těchto závodech je rozhodně výhodnější než čtyřtakt.”
Taddy Blazusiak:
„Můj závod byl ovlivněn těžkým pádem v prvním finále, zranil jsem si kromě jiného i žebra a nohu. Ani nevím, jak se mi v těch bolestech podařilo závod dokončit. Ten pád byla moje chyba, musím si to přiznat. Zariskoval jsem a nevyšlo to. Když si to ale dám všechno dohromady, třetí místo tady je pro mě dobrý výsledek. Blahopřeju Mikovi a Joakimovi a věřím, že v příštím závodě budu schopen odevzdat stoprocentní výkon.“

Výsledky 1. podniku 2011 Indoor Enduro World Championship:

Finále 1:

1. Joakim Ljunggren (Husaberg) 8.02:783; 2. Mika Ahola (Honda) 8.06:450; 3. Thomas
Oldrati (KTM) 8.24:694; 4. Matti Seistola (Husqvarna) 8.28:852; 5. Graham Jarvis (Husaberg) 8.29:584; 9. Taddy Blazusiak (KTM) 8.43:001

Finále 2:

1. Mika Ahola (Honda) 8.10:974; 2. Taddy Blazusiak (KTM) 8.18:836; 3. Joakim Ljunggren (Husaberg) 8.22:263; 4. Thomas Oldrati (KTM) 8.22:786; 5. Jeremy Joly (Honda) 8.25:082

Finále 3:

1. Taddy Blazusiak (KTM) 8.06:527; 2. Thomas Oldrati (KTM) 8.11:316; 3. Mika Ahola (Honda) 8.17:486; 4. Joakim Ljunggren (Husaberg) 8.20:406; 5. Graham Jarvis (Husaberg) 8.22:009

Pořadí 2011 Indoor Enduro World Championship po prvním podniku:

1. Mika Ahola (Honda) 51 bodů, 2. Joakim Ljunggren (Husaberg) 45, 3. Taddy Blazusiak (KTM) 43, 4. Thomas Oldrati (KTM) 42, 5. Graham Jarvis (Husaberg) 29
Současně s endurem se v hale Palafiera odjelo i první kolo indoorového mistrovství světa v trialu. Španělský jezdec Toni Bou na tovární Montese skvěle našlápl za ziskem pátého halového titulu v řadě, když zaznamenal nejméně trestných bodů – devět. Zbývající místa na podiu obsadili jeho krajané Albert Cabestany (Sherco) a Adam Raga (Gas Gas). Do závodu, který se rozhodoval v sedmi náročných sekcích, nakonec nastoupilo devět vybraných jezdců. Z kvaldy nepostoupili Britové Michael Brown (Sherco) a Jack Challoner (Beta), stejně jako domácí Francesco Iolitta (Beta). V nabitém semifinále pak skončily naděje pro jednoho z favoritů Japonce Takahisu Fujinamiho (Montesa) a také pro posledního Brita v soutěži Jamese Dabilla (Gas Gas). Tím se otevřela cesta k výhradně španělskému čtyřčlennému finále, ve kterém Bou přes jedno zaváhání nedal svým soupeřům příliš šancí. Suverenita Boua nepřekvapila, to spíš 28 trestných bodů dalšího Španěla Jeroniho Fajarda (Beta), který ve finále skončil mimo podiová umístění. 2011 SPEA FIM X-Trial World Championship bude pokračovat závodem v Marseille. „Vítězství mě potěšilo, bylo pro mne důležité udělat v Itálii dobrý výsledek,” řekl po závodě Bou. „Bylo to ale těsné, Alberta Cabestanyho bylo dnes těžké porazit. Zisk pátého titul je ale ještě pořád daleko.”