Premiéra Ondřeje Helmicha na MS v enduru

V italském městečku Spoleto uspořádali třetí podnik mistrovství světa v enduru. Česká republika měla zastoupení pouze v Ondřeji Helmichovi pro něhož to byl první start na světové scéně. Ondřej se účastní mistrovství Evropy, které je pro něho prioritní, neboť po prvním evropském podniku je na čtvrtém místě v celkovém pořadí třídy E3 senior. Do Itálie ale přijel na zkušenou.

Páteční prolog, který zahájil třetí podnik světového šampionátu, odstartovali v podvečerních hodinách a to přesně v 18:00 hodin. Prolog se nacházel na místním stadionu a to v samém centru města Spoleto. Délka prologu byla kolem dvou minut a skládal se z uměle vytvořených technicky obtížných prvků jako jsou například klády, pneumatiky, kameny, polena a přejezd vodní nádrží. Do prologu jezdci startují po dvou a časy, které zde zajedou se jim připočítávají k časům dosaženým v obou soutěžních dnech. V čase 19:15 hodin startoval v třídě Enduro GP, kde jsou jezdci na motocyklech 250ccm a výš, český reprezentant Ondřej Helmich. Ondřej zvládl páteční prolog bez sebemenšího zaváhání a svoji rozjížďku vyhrál.

Sobotní start byl v 9:00 hodin a jezdci se vydali na 65 kilometrů dlouhou trať s třemi měřenými testy na kolo. Poslední kolo museli jezdci třídy Enduro GP a jezdci třídy Enduro E2 absolvovat ještě páteční prolog. První test, na který jezdci přijeli po hodinovém náročném přejezdu kamenitými cestičkami, výjezdy a sjezdy v lesních pasážích, byl extrém test. Tento test byl velice technický, náročný na projetí a o jeho obtížnosti se přesvědčil i náš jezdec, který chyboval v prašném výjezdu. V tomto výjezdu udělali chybu i takoví jezdci jako mistři světa Ital Salvini a Francouz Nambotin. Časová ztráta z prvního testu zapříčinila, že i po slušně zajetých měřených testech, kde se Ondřej pohyboval kolem 12.-15.místa, to ve finále stačilo na 18.místo, což jsou tři světové body.

Náročný italský terén a velké teplo zapříčinilo značnou únavu a větší fyzickou vyčerpanost. Na okruhu byla provedena ještě jedna italská specialita, která spočívá v tom, že jízdní doba na časovou kontrolu se v každém kole snižovala o minutu. Proto jezdci musí projíždět trať velice rychle, aby se vyvarovali časové penalizaci v podobě trestných minut. V neděli pořadatel ještě ubral po jedné minutě do časových kontrol, takže se na přejezdech začalo závodit.

V podmínkách s třiceti stupni a bezvětřím, jeli jezdci pětašedesát kilometrů skutečně nadoraz. Ondřej nastoupil s odhodláním připsat další body z mistrovství světa v enduru. Vyvaroval se sobotních chyb a na všech rychlostních zkouškách zajížděl pěkné časy kolem 12.-16.místa. V závěru z toho bylo místo patnácté a dalších šest světových bodů do sbírky. Účast Ondřeje Helmicha byla brána jako příprava před nadcházejícím podnikem mistrovství Evropy, které se koná na začátku července v Estonsku. Důležité bylo vše dojet s rozvahou a ve zdraví, což bylo splněno. A světové body byly takovou odměnou, bonusem.

K víkendovému podniku světového šampionátu v enduru Ondřej Helmich uvedl: „O víkendu jsem si splnil svůj veliký sen a to odjet závod mistrovství světa, který uspořádali v italském Spoletu. Především bych chtěl poděkovat realizačnímu týmu, jenž se během závodu o mě staral a pečoval, protože bez nich bych to určitě nezvládl. Děkuji Jirkovi Pošíkovi za najíždění a psychickou podporu, děkuji Mirkovi Havlovi za technické zázemí, Páje Pavlíně Mařáčkové za foto, video a přípravu stravy a svému šéfovi Jirkovi Frolíkovi za to že se mnou má nervy … . Každopádně klobouk dolů před těmito čtyřmi, protože to byl opravdu velice náročný závod a to jak se o mě starali bylo prostě na světové úrovni. Dále chci zmínit Motorest Melikana, který nám připravil jídlo. Páje to značně ulehčilo práci a my jsme si skvěle pochutnali.“

„A teď k závodům ve zrychlené formě, protože zážitků a zkušeností mám nyní až dost … . V pátek byl na programu prolog. Do závodu jsem nastupoval dost nervózní prostě premiéra na MS. Prolog jsem zajel vcelku bez velkých problémů byť samozřejmě s chybami, ale to k tomu patří. Co se soboty týče, opět nebudu zastírat značnou nervozitu. Přeci jen při procházení testu, obzvláště extrem testu, jsem moc nevěděl co od určitých prvků čekat a taky jeden z výjezdů jsem nezvládl a zůstal jsem tam minutu a půl, takže jsem jel hned od prvního testu se značnou ztrátou. Díky psychické podpoře Jirky Pošíka jsem v závodu pokračoval a dokončil ho na 18. místě. Sobota byla velice náročná, protože tento výjezd mě stál hodně sil a celý den jsem se z toho vzpamatovával.“

„Do neděle jsem nastupoval s tím, že se musím vyvarovat takovýchto chyb a to se mi povedlo, ale dost se na mě podepsala únava z prvního dne a musím se přiznat, že už v prvním kole jsem si sáhl až na dno, když mi na rychlém úseku docházely síly. Díky včasnému zákroku realizačního týmu, kteří mě probrali a udržovali při závodění až do cíle. Nakonec z toho bylo 15.místo, za které jsem rád. Závod to byl nesmírně náročný a to nejen náročnosti tratě a počasím s třicítkami ve stínu, ale i tempem v jakém závod probíhal prostě musím říct že je to fakt Svět!“

„Chtěl bych poděkovat sponzorům a partnerům Autoservis Frolík a Rataj, Hotel Mondeo, Nobur, Husqvarna Promoto, BOmotoroil, František Vlk, Ethen, Cassida, motorest Melikana, Akant Art, Auto Trutnov, Sencor.“