Portugalsko: Absolutorium pro Knighta a Auberta

Johnny Aubert a David Knight se stali hrdiny druhého závodu endurového mistrovství světa, který se jel o uplynulém víkendu v Portugalsku. Hlavně před Britem Knightem je třeba se sklonit, protože oba soutěžní dny jel pod práškama a zápasil s následky těžkého zranění kyčle, které utrpěl v minulém závodě.

Druhý závod mistrovství světa sledovala pouhá čtvrtina diváků toho, co minulý týden ve Španělsku, přesto je pětitisícová návštěva po oba dny na naše poměry slušná. Podnik ve Vale De Cambra poznamenala až tropická vedra, mračna prachu a suchá trať s hluboko vyjetými kolejemi. „Nebýt toho počasí, tak jsou místní tratě o trochu lehčí než ty, na kterých jsme jeli ve Španělsku, nebo ty, na kterých se kdysi pořádala portugalská GP. Líbí se mi zejména ten rychlý krosový speciál,“ pochvaloval si čtyřnásobný mistr světa Mika Ahola. Přesto však došlo k mnoha drsným pádům a odstoupením jezdců. Mezi odpadlíky byl v neděli ve třídě E3 Němec Marcus Kehr (KTM), šestý v sobotu, který upadl na enduro testu tak nešťastně, že si zlomil zápěstí. Ve stejném testu skončily naděje jednoho z favoritů třídy E3, loňského vicemistra světa Francouze Sébastiena Guillauma (Husqvarna), který po hrubé chybě havaroval a bolestivě si vykloubil rameno. To samé rameno, které si těžce poškodil během zimní přípravy...
V nejprestižnější kategorii E3 pokračoval po oba dny nesmírně dramatický souboj tria David Knight (KTM)-Christophe Nambotin (Gas Gas)-Mika Ahola (Honda). V sobotu se nejvíc dařilo obhájci titulu Britovi Knightovi, který těsně porazil Aholu a Francouze Nambotina. V neděli Fin Knightovi porážku oplatil, ale po intenzívním celodenním boji rozhodl až na posledním devátém měřeném úseku. „Miluju to tady. I přes tu ukrutnou bolest, kterou jsem na trati zažil. Ukazuje se, že opravdu budu muset se svou levou kyčlí pod chirurgický nůž a to v nejbližší možné době,“ řekl David Knight (na snímku dole se st. číslem 1). Švéd Joakim Ljunggren prokazuje, že si čím dál víc zvyká na svůj dvoutaktní Husaberg a blýskl se pátým a čtvrtým místem. Hned za ním se v neděli seřadili jeho týmoví spolujezdci Fin Marco Tarkkala a Španěl Oriol Mena. „Cítím se na tom motocyklu den ode dne lépe. Hlavní bylo, že jsem neudělal žádné chyby na extrémním testu. Chtěl jsem se dotáhnout na třetího Nambotina, ale ten kluk jel skvěle. Věřím ale, že během několika závodů už budu také na bedně. Musíme ale dál v týmu tvrdě pracovat, teď v nejbližší době musíme dobře udělat motor pro italskou Grand Prix,“ uvedl Ljunggren. E trojky vede po dvou závodech a tedy čtyřech zvlášť klasifikovaných dnech s 97 body Mika Ahola před Nambotinem.
Hlavní hvězdou portugalské GP byl ale Francouz Johnny Aubert. I když jel tovární jezdec KTM v "prostřední" třídě, zajížděl pravidelně na své třistapadesátce nejlepší časy ze všech jezdců a suverénně vyhrál oba dny třídu E2. Jednou mu byl nejbližším soupeřem Francouz Pierre Alexandre Renet na husabergu, podruhé úřadující mistr světa a vítěz prvních dvou jízd ve Španělsku Antoine Meo na husqvarně. „Opouštím Portugalsko se znovunabytým sebevědomím. Ale vítězství tady nebylo tak jednoduché, jal by se zdálo. Hlavně Renet na mě v sobotu vyvíjel obrovský tlak. Hlavní pro mne je fakt, že jsem za tento víkend stáhl na Mea 12 bodů a na zklamání ze Španělska tak mohu zapomenout. Do dalších závodů jdu s velkými nadějemi," tvrdí Aubert.
Pokud můžeme kategorii E2 označit za francouzskou, tak E jedničky zase za finskou. Po dvojnásobném vítězství Juhy Salminena na Španělsku vyhrál svůj první mistrovský závod v kariéře v neděli další Fin Eero Remes (KTM).  V sobotu ale zvítězil Salminen, který nadále zůstává v čele šampionátu a je nadále hlavním favoritem této třídy ve hře o titul. „Byl to pro mě dobrý víkend. I to jedno druhé místo mi vcelku vyhovuje, protože odjíždím z Portugalska s pěknou dávkou bodů. Jel jsem ten den opravdu méně agresívněji, hlavně na extrémním testu,“ uvedl Salminen. S velkým uspokojením skončil portugalský závod pro továrnu KTM, která si po výbuchu ve Španělsku připsala o týden později pěknou řádku pódií. Své velké ambice může KTM naplnit už 14. až 15. května, kdy se kolona jezdců a týmů MAXXIS FIM ENDURO WORLD CHAMPIONSHIP zastaví na úpatí sopky Etny, kde se pojede GP Itálie na tratích ve Francavilla di Sicilia.