Nambotin má titul už tři závody před koncem

Tři závody před koncem seriálu vybojoval Francouz Christophe Nambotin svůj první světový titul v enduru. Stalo se tak po prvním dnu Grand Prix Finska, kde tovární jezdec KTM vyhrál svou třídu E3. Ačkoli do konce šampionátu zbývá ještě nedělní závod ve Finsku a dvě jízdy ve Francii, Nambotin už má takový náskok, že nemůže být předstižen.

Nambotin má titul už tři závody před koncem
Předposlední podnik letošního seriálu Maxxis Enduro FIM Championship hostí finské město Heinola, nějakých 140 kilomerů severně od hlavního města Helsinek. V Heinole se jely závody endurového mistrovství světa naposledy před sedmi lety. Poslední Velká cena Finska byla uspořádaná v roce 2009 v Riihimäki a vloni tato skandinávská velmoc hostila Šestidenní (ISDE). Pořadatelé vytyčili 55 kilometrový okruh, který jezdci každý den musí absolvovat čtyřikrát. Osmadvacetiletý Nambotin, který před sezonou přišel do továrny KTM ze španělského Gas Gasu, hrál v prestižní třídě E3 celou sezonu totálně dominantní roli a z 13 dosavadních závodů dokázal zvítězit dvanáctkrát. Jen v Itálii byl jednou druhý. Také první den ve Finsku si vedl suverénně a se svou KTM 300 EXC vyhrál osm z deseti testů. "Jsem nesmírně šťastný, že jsem vyhrál světový titul už ve svém prvním roce u KTM. Svůj nový bike doslova miluju, v týmu KTM se cítím perfektně, a s tím zázemím, co máme, se také cítím velmi silný. Ačkoli už mám titul v kapse, zítra jdu znovu na to a chci vyhrát závod číslo čtrnáct,” uvedl Nambotin po dojezdu do cíle.
Nambotin se poprvé prosadil na mezinárodní scéně v roce 2005, kdy získal bronz na juniorském mistrovství Evropy. O rok později si o jednu příčku ještě polepšil. Je trojnásobným mistrem Francie ve třídě E3 a stal se členem vítězného francouzského družstva na Šestidenní v roce 2009. Vloni na Gas Gasu získal titul vicemistra světa v E3, když lepší byl jen neporazitelný Fin Mika Ahola, který letos v lednu tragicky zahynul. Když před sezonou Nambotin přestoupil ke KTM, možná v rakouské fabrice pomýšleli, že ve své první sezoně v oranžovývch barvách bude krýt záda bývalému mistru světa Davidu Knightovi. Brit ale letos doplatil na zranění a operaci a uvolnil tak cestu k titulu právě Nambotinovi. Mimochodem Knight vůbec sobotní den ve Finsku nedokončil. KTM tak už má letos v kapse druhý endurový titul, když minulý víkend ve Švédsku vybojoval prvenství mladý Ital Giacomo Redondi v doprovodném seriálu Enduro Youth Cup.
Další světový titul má KTM nadosah ve třídě E1, kde Francouz Antoine Meo může završit svou cestu za triumfem už v neděli ve Finsku. V sobotu v Heinole to neměl jednoduché a musel dohánět půlminutou ztrátu, kterou nabral v úvodním kole. Vítězství tak nakonec vydřel až v posledním testu, kdy za sebe odsunul v cíli druhého, domácího Matti Seistolu (Husqvarna), a třetího, svého krajana Rodriga Thaina (HM-Honda). Totální smůlu měl domácí favorit a Meův týmový kolega Eero Remes. Finský jezdec si na své KTM 250 EXC-F odrovnal přední kolo na Super Testu a podle pravidel soutěže ho nemohl vyměnit. Remes přitom mohl jet o příčky nejvyšší, protože během loňské Šestidenní na podobných tratích byl k nezastavení.
Velkou bitvu jako vždy nabídla prostřední třída E2, kde se o vavříny utkali Španěl Cristobal Guerrero (KTM) a Francouz Pierre-Alexandre Renet (Husaberg). Jejich souboj skončil až na cílové pásce a jezdce nakonec dělily od sebe pouhé čtyři sekundy. Guerrero vyhrál tři testy, ale ani to na Francouze nestačilo. Určitě více se na domácích tratích čekalo od sedminásobného mistra světa Juhy Salminena (Husqvarna), ale zkušený Fin v sobotu zkrátka na vedoucí duo neměl. Na druhém testu skončily naděje dalšího exmistra světa Francouze Johnnyho Auberta (zřejmě porucha motocyklu), který tak nemohl oslavit dobrým výsledkem podpis nové smlouvy s KTM.
Poslední zpráva z Finska hovoří o tom, že Davida Knighta ve třídě E3 udeřila do hrudi řídítka tak silně, že téměř omdlel. Byl odvezen do nemocnice na konrolu a podle týmového bosse Fabia Farioliho nemá nic zlomeného. Nicméně nad jeho nedělním startem visí velké otazníky.

Sobotní výsledky z Heinoly

E1 

1, Antoine Meo, Francie, KTM
2, Matti Seistola, Finsko, Husqvarna
3, Rodrig Thain, Francie, HM-Honda
4, Fabien Planet, Francie, Sherco
5, Thomas Oldrati, Itálie, KTM

E1, celkově:

1, Meo, 220 bodů
2, Thain, 164
3, Remes, 154
4, Seistola, 153
5, Oldrati, 151

E2 

1, Pierre-Alexandre Renet, Francie, Husaberg
2, Cristobal Guerrero, Španělsko, KTM
3, Juha Salminen, Finsko, Husqvarna
4, Luis Correia, Portugalsko, Yamaha
5, Ivan Cervantes, Španělsko, Gas-Gas

E2, celkově: 

1, Renet, 208
2, Guerrero, 200
3, Salminen, 189
4, Cervantes, 142
5, Aubert, 122

E3

1, Christophe Nambotin, Francie, KTM
2, Joakim Ljunggren, Švédsko, Husaberg
3, Aigar Leok, Estonsko, TM
4, Oriol Mena, Španělsko, Husaberg
5, Manuel Monni, Itálie, KTM

E3, celkově: 
 
1, Nambotin, 257
2, Ljunggren, 189
3, Leok, 182
4, Knight, 162
5, Mena, 156

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist