ME Enduro Finsko

Předposlední srpnový víkend se evropský šampionát v terénních soutěžích Enduro přesunul do malého finského městečka Hainola. Zde pojem "offroad sport" není tak neznámý, blízko města se nachází motokrosová trať s tradicí evropských a světových závodů, na písčitohlinité trati s kamínky zde v roce 1994 zvítězil i Stefan Everts na Suzuki 250, před dvěma lety se zde jel i světový šampionát v enduru.

ME Enduro Finsko
Třetí závod „Evropy“ se jel i současně jako finský mistrák, a tak nebyla nouze o jména severských pilotů známých ze světa - Marko Tarkkala, Jari Mattila, Petteri Silvan, Heikki Timonen, ale i zcela neznámých - Roni Nikander, Antti Hellsten. Z našich se nejvíce čekalo od úřadujícího mistra Evropy a zároveň vedoucího muže třídy E2 a absolutního pořadí Romana Michalíka, ale i od Víťi Kuklíka, jedoucího světový kolotoč endura a vedoucího muže nejsilnější kubatury E3.Pořadatelé připravili asi 60km okruh hodně podobný tomu světovému před dvěma lety, jen Enduro test byl o trochu těžší. Enduro bylo „namotané“ v lese tak na kamení, skále a rašelině. K samému závěru na motokrosové tati pořadatelé připravili pro jezdce opravdovou lahůdku, umělé překážky z kmenů stromů a betonové pražce...Jediný jezdec, který se dostal pod čas 10 min ve všech testech, byl podle očekávání po oba dny Marko Tarkkala, který však nemohl bodově ovlivnit pořadí evropského žebříčku, vzhledem k tomu, že poslední dva roky byl do „trojky“ ve světě. Cross test - klasika louka a trochu lesa, ale popořádku...

E1 junior

, nejslabší kubatura s jezdci do 23 let - dosud vládnoucí Polák Michal Szuster podlehl první den finskému mladíkovi Roni Nikanderovi a dojel si pro 22 bodů před Antti Hellstenem. Druhý den zatáhl a byl z toho zlatý věnec a devětatřiceti bodový náskok před druhým v celkovém pořadí šampionátu, Julianem Dubacem z Francie.

E2/3 junior

v kategorii, kde se před tímto závodem dělil o vedení Lukasz Kurowski z Polska a Simon Wakley z Anglie, máme zastoupení v jezdcích KTM UFO - Tomáš Císař, Petr Hušek, a Shell Advance Racing Team bratrů Černých. První den vyhrál „Anglán“ Simon, a druhý den Oskari Kantonen z Finska. Z našich překvapil na velmi těžkých testech Tomáš Císař skvělým 10. a 9. místem...


Seniorská

kategorie E1

se stala kořistí severských pilotů. V sobotu zajel nejlépe Frederik Georgsson ze Švédska před Petteri Silvanenem, v neděli si to tito dva jezdci prohodili, první Fin, druhý Švéd. Z našich nejvíce zářil nejen žlutou barvou dresu za KBS jedoucí Lukáš Loukota: 7. a 8. místo, paráda.

Třída E2

Romana Michalíka

, tak by se dala nazvat tato kategorie. Roman letos ve své kubatuře nenašel přemožitele a ve vítězném tažení ho nezastavilo ani severské kamení.
Roman vede i absolutně bez rozdílu kubatur a má nakročeno k dvojnásobné obhajobě zlatých věnců, vše se rozhodne v posledním závodě v Polsku.

Nejsilnější motocykly

třídy E3

opanoval Marko Tarkkala a ukázal, že mu po právu patří druhé místo ve „světě“, do bojů o evropské body však nezasáhl. Starší z bratrů Kuklíků, Víťa, vedoucí jezdec této kubatury, upadl při prvním enduro testu na kluzkém kamení a poranil si rameno. Z evropských jezdců ho nejvíce dotahuje Holanďan Mark Wassink, který nebyl ve Finsku k poražení - prostě jel bez chyb. První den se mezi ně ještě vklínil Fin Heikki Timonen, druhý den mu Víťa nadělil dvě vteřiny a byl třetí.
Veteránská a ženská kategorie má jedno společné, vítězové dosud nepoznali hořkost porážky. „Vetroš“ Gianmarco Rossi a Ludvine Puy, účastnice Dakaru zvaná „Lulu“, na tom nehodlali nic měnit a opět zvítězili. V národech nás přeskočili Angličani, takže jsme třetí, vedou Italové. V teamech je SKMP Praha také na třetím místě.


E1 junior sobota
1.Nikander Roni FIN, 2.Szuster Michal PL, 3.Hellsten Antti Fin
27.Fajstavr Jan CZ, 36. Chábera Jan CZ E1 junior neděle
1.Szuster Michal PL, 2.Pulkkinen Jari FIN, 3.Hellsten Antti Fin
25.Fajstavr Jan CZ, E2/3 junior sobota
1.Wakley Simon GB, 2.Karlson Jonas S, 3.Facchin Maurizio IT
10 Císař Tomáš CZ, 14.Hušek Petr CZ, 16.Černý Michal CZ, 15.Černý Aleš CZ E2/3 junior neděle
1.Kantonen Oskari FIN, 2.Karlson Jonas S, 3.Conforti Carlo IT
9 Císař Tomáš CZ, 12.Hušek Petr CZ, 17.Černý Michal CZ, 18.Černý Aleš CZ E1 sobota
1.Georgsson Frederik S, 2.Silvan Petteri FIN, 3.Bolter Daryl GB
7.Loukota Tomáš CZ, 18.Kuklík Martin CZ E1 neděle
1.Silvan Petteri FIN, 2.Georgsson Frederik S,3.Bolter Daryl GB
8.Loukota Tomáš CZ, 14.Kuklík Martin CZ E2 sobota
1.Michalík Roman CZ, 2.Beconi Andrea IT, 3.Mattila Jari Fin
27.Čech Zdeněk CZ E2 neděle
1.Michalík Roman CZ, 2.Mattila Jari FIN, 3.Beconi Andrea IT E3 sobota
1. Marko Tarkkala FIN, 2.Wassink Mark NL, 3.Timonen Heikki FIN
4.Kuklík Víťa CZ, 9.Klimeš Luboš CZ E3 neděle
1. Marko Tarkkala FIN, 2.Wassink Mark NL, 3.Kuklík Víťa CZ
9.Klimeš Luboš CZ

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist