Republikový šampionát v enduru pokračoval v Liblíně

Liblín 18.-19.7.2015 - Další mistrovské body seriálu Mezinárodního mistrovství České republiky 2015 a Přeboru České republiky 2015 v enduru se o tomto víkendu rozdávaly v západočeském Liblíně nedaleko Plzně. Minulý rok bylo dějištěm Dolní Hradiště, ale letos se depo přesunulo do sportovního areálu Berounka. Pořadatelem soutěže byl KP Enduro Klub ve složení Martin Prusík a Míla Konopásek. Dva kluci, kteří žijí endurem se rozhodli ukázat, že když se chce, tak to prostě jde a uspořádali enduro závod na dost vysoké úrovni. Nejen, že připravili pěknou trať, ale i celé zázemí závodu nemělo sebemenší chybičku.

Depo se nacházelo v již zmiňovaném sportovním areálu Berounka, takže splňovalo vše co je k závodům potřeba. Skvělý catering byl po celou dobu závodu nejen v depu, ale i na obou testech. Další velice příjemnou věcí bylo dobré označení atraktivních míst pro diváky. Přípravy trati byly náročné, ale ta dřina stála za to. Enduro v Liblíně svou obtížností stouplo v žebříčku hodně vysoko. O obtížnosti se přesvědčilo 160 jezdců Mistrovství ČR a Přeboru ČR, kteří se postavili v devět hodin na start sobotní soutěže.Jezdcům Mistrovství ČR byly přiděleny čtyři kola, Přeboru ČR kola tři. Jedno kolo bylo dlouhé 55 kilometrů a skládalo se z 90% přírodního a 10% asfaltového povrchu. V každém kole jezdci absolvovali dva měřené testy a dvě časové kontroly. Enduro test je jezdcům hodně znám z dřívějších soutěží v Dolním Hradišti. Jel se kamenitým kaňonem s tekoucím potůčkem a blátem, několik výjezdů, sjezdů, vypalovačky na louce a poli. Tento test byl po technické stránce hodně náročný a prověřil tak kvalitu a připravenost jezdců. Jezdci jej zajížděli okolo pěti minut. Cross test se jel částí na louce, technické pomalé pasáže v lese v podobě výjezdů, sjezdů, šikminy a rychlé úseky na čerstvě posekaném poli. Tento test jezdci zajížděli okolo šest a půl minuty.

V sobotu rtuť teploměru během soutěže vystoupala hodně vysoko. S každým kolem síly ubývaly a na trati bylo hodně obtížných míst, kde každá sebemenší chybička znamenala ztrátu sil. Dalším nepříjemným faktorem bylo pro jezdce velké sucho a tudíž prach. Ten je provázel po celý den a všude. Jezdci si nechávali mezi sebou větší odstupy, aby viděli na cestu a nedošlo tak ke zbytečné kolizi.

O mistrovské body se v sobotu prali čtyři jezdci a udělali tak soutěž dramatickou až do konce. Rozdíl mezi prvním a čtvrtým jezdcem bylo pouze 14 vteřin. Na posledním testu to bylo kdo s koho. A protože časomíra neukazuje průběžné pořadí, ale pouze časy jednotlivých jezdců, tak se sčítalo, spekulovalo a čekalo na konečné výsledky. Vítězem sobotní soutěže se o pouhou vteřinu stal Patrik Markvart před Ondřejem Helmichem. Třetí místo získal Radek Toman a o pouhých 16 setin vteřiny se na čtvrtém místě umístil Michal Kadleček.

Někteří jezdci ze soutěže kvůli obtížnosti trati a vysoké teplotě odstoupili. Někteří zase přecenili své síly, snažili se dojet za každou cenu a pak skončili v péči lékařů. Byl to boj a každý kdo projel cílem byl svým vítězem. Po závodech panoval v depu klid. Někteří jezdci se ochlazovali v nedaleké Berounce, někteří, jen co ze sebe svlékli jezdecké oblečení, usnuli před karavany a těm, co ještě zbyla nějaká síla, tak ti hráli na místních kurtech tenis.

Probuzení do druhého dne bylo dosti příjemné. Teplota spadla v neděli na dvacet stupňů, obloha zatažená a vše naznačovalo, že bude ideální počasí pro soutěž. Startovní pole po sobotě značně prořídlo, ale i tak se na start postavilo 111 jezdců Mistrovství ČR a Přeboru ČR. Počet kol zůstal stejný jako při sobotní soutěži, to znamená mistrák čtyři kola a přebor tři kola.

V devět hodin na trať vyrazila první trojice a během chvilky z oblohy zmizely mraky, takže slunce ukázalo jakou má sílu. Jezdci ještě nedokončili první kolo a jury, pro špatnou viditelnost na testech díky prachu, všem zkrátila soutěž o jedno kolo. Po sobotě byla trať již značně rozbitá, nastrouhaného prachu všude také přibylo a tak toto zkrácení jezdci uvítali.

Nedělní klání bylo opět velice zajímavé. O první místo to byl souboj opět od úvodního testu. Ondřej Helmich si každým kolem navyšoval náskok vteřinu po vteřině a tak stačilo prostě neudělat chybu. Chybám se v posledních testech ale nevyvaroval Patrik Markvart, což pro něho znamenalo třetí místo. Druhé místo si vyjel Michal Kadleček. O tři vteřiny za Patrikem skončil na ne příliš populárním čtvrtém místě Milan Engel.

Mistrovské body byly tento víkend rozdány a teď bude měsíční pauza před posledním podnikem seriálu Mistrovství ČR a Přeboru ČR endura 2015. Mezitím se však ještě někteří jezdci zúčastní mistrovství Evropy endura ve Finsku, které se jede začátkem srpna.

Velké poděkovaní patří pořadatelům Martinovi Prusíkovi a Mílovi Konopáskovi. Připravili opravdu pěkné enduro jak má být. Minimální přejezdy po asfaltu, ale pěkně po polních či lesních cestičkách, kaňony s vodou, které se měnily v blátivé koleje, pár zajímavých výjezdů a sjezdů. Skvěle připravené testy, které splňovaly všechny prvky co k nim patří. Za zmínku stojí i vyhlášení vítězů, kde jezdci neodcházeli pouze s pohárem, ale dostávali i věcné ceny, které potěší.

Kluci díky !!! Ukázali jste, že když se to dělá závodnickým srdcem, tak to stojí za to !!! A fakt to za to stálo.