První etapa Dakaru patřila Barredovi a Hondě

Úvodní „rozjezdovou“ etapu letošního Dakaru vyhrál v kategorii motocyklů Španěl Joan Barreda na Hondě, za ním se seřadili největší favorité, další Španěl Marc Coma (KTM) a obhájce vítězství z loňska Cyril Despres (Yamaha). Skvěle si vedli oba jezdci týmu SP Moto MRG. Slovák Štefan Svitko dojel ve druhé a Čech David Pabiška ve čtvrté desítce neoficiálního pořadí.

První etapa vedla z argentického města Rosario, kde všichni účastníci rally bivakovali a kde včera proběhlo slavnostní zahájení soutěže, do San Luis. Úvodní dějství sice měřilo 809 kilometrů, ale 629 kilometrů bylo spojovačkou, pouze 180 kilomerů se měřilo. Soutěžící museli vstávat velmi brzy, protože odjezd do spojovacího úseku byl už ve 4:20 (!!!) ráno tamního času. Do soutěže motocyklů nakonec vyrazilo 174 účastníků, čtyřkolkářů bylo předpokládaných čtyřicet. Jako prvnímu vypověděl služby motocykl Honda 450 Italu Francescovi Beltramimu už na 40. kilometru za Rosariem. Jezdec ale dokázal motor opravit a s velkou ztrátou pokračoval dál. Na start speciálu dojeli motocyklisté po desáté hodině. Jako první vyrazil symbolicky na trať pětinásobný vítěz Dakaru a obhájce loňského trimfu Francouz Cypril Despres na Yamaze s číslem jedna, hned za ním další z favoritů Španěl Marc Coma na KTM, a pak další a další. Trasa vedla převážně po kamenitých cestách a v soutěskách okolo města Cordoba.
Jezdci byli zkraje soutěže, jak se ostatně očekávalo, velmi vyrovnaní. Na první kontrole, 29. kilometru, vedl Španěl Joan Barreda na Hondě o pět sekund před Comou. Z Čechů a Slováků byl nejrychlejší Štefan Svitko na KTM týmu SP Moto. Pořadí: 1 BARREDA BORT JOAN (ESP) HONDA 20:58 min, 2 COMA MARC (ESP) KTM – 5 sek., 3 DESPRES CYRIL (FRA) YAMAHA – 14 sek., 4 GONCALVES PAULO (PRT) HONDA – 20 sek., 5 BOTTURI ALESSANDRO (ITA) SPEEDBRAIN - 24 sek., 6 METGE MICHAEL (FRA) YAMAHA– 29 sek., 7 LOPEZ CONTARDO FRANCISCO (CHL) KTM - 32 sek., 8 FARIA RUBEN (PRT) KTM – 34, 9 DUCLOS ALAIN (FRA) SHERCO - 37, 10 PIZZOLITO JAVIER (ARG) HONDA – 37....17 SVITKO ŠTEFAN (SVK) KTM – 58 sek, 25 JAKEŠ IVAN (SVK) KTM - 1:26 min., 38 PABIŠKA DAVID (CZE) KTM - 2:53 min., 107 VESELÝ JAN (CZE) YAMAHA- 6:01
První pád byl zaznamenán na 18. kilometru a postihl továrního jezdce Yamahy Oliviera Paina. Francouz ale ihned vstal a první kontrolou stačil projet jako čtrnáctý se ztrátou 48 sekund na vedoucího Barredu. O tři čtvrtě na dvanáct vyjeli na trať také čtyřkolkáři vedení obhájcem loňského vítězství Argentincem Marcosem Patronellim (Yamaha Raptor). Na 40. kilomeru zůstali viset katalánští bratři Oriol a Gilbert Escaléovi a sourozenecky si pomáhali s opravou svých motocyklů. Bývalý motokrosař Barreda dál uháněl vpřed v ďábelském tempu a nakonec i vyhrál úvodní etapu Dakaru, kterou ukončil časem 2 hodiny 25 minut a 31 sekund. Trasa jako by mu byla ušitá na míru, bývalý jezdec Husqvarny zvítězil ve své šesté dakarské etapě, a to se na dálkové soutěže dal až po svých 30. narozeninách. I další pořadí zůstalo stejné jako bylo na první kontrole. Coma ztratil na svého španělského krajana pouhých 37 sekund, třetí Despres už minutu a čtyřicet sekund.
Skvělým finišem překvapil v Africe narozený Francouz Alain Duclos, který své Sherco přivedl do cíle na čtvrtém místě, těsně před loňským mistrem světa dálkových soutěží Portugalcem Paulo Goncalvesem na další Hondě. Svitko udržel 17. místo z první kontroly, Jakeš si o jedno místo polepšil na 25. pozici. Pabiška byl zaznamenán na 34. a Veselý na 80. místě. Čtyřkolkáři teprve dojíždějí do cíle, nejrychlejší čas má zatím Chilan Ignacio Casale. Patronelli ztrácí 21 sekund. V pondělí 6. ledna se jede druhá etapa ze San Luis do San Rafaelu (365 km spojovací část, 359 km rychlostní zkouška). Během ní by měli jezdci zažít nejrychlejší úseky celého Dakaru, později už první písečné duny. Písek v poušti Nihuil bude šedý a tvrdý. Jedná se také o první z pěti etap letošní rally, která má jinou trasu pro motocykly se čtyřkolkami a pro automobily s kamiony.