Prezident Autoklubu ČR udělil cenu FAIR PLAY Lukášovi Kvapilovi

Dne 18. Ledna 2017 proběhla tisková konference Big Shock Racing, který se jako jeden z našich českých týmů zúčastnil letošního ročníku Rallye Dakar. Motorkář týmu Lukáš Kvapil na motocyklu v průběhu závodu havaroval a kvůli zraněním musel ze soutěže odstoupit. Před svoji nehodou ale ještě pomáhal italskému jezdci Domenicu Cipollonemu zachránit život.

Za tento čin se mu Autoklub ČR rozhodl udělit zvláštní cenu FAIR PLAY, kterou mu v průběhu konání tiskové konference předal prezident Autoklubu ČR, Jan Šťovíček. Současně poděkoval všem jezdcům a týmu za jejich reprezentaci České republiky v tomto prestižním a náročném závodě.

„Lukáš si ocenění FAIR PLAY za svůj čin zaslouží, protože ne vždy jde jen o ten sportovní výsledek,“ komentoval ocenění Jan Šťovíček. Lukáš naopak pochválil spolupráci Autoklubu ČR při řešení svého zdravotního stavu, kdy nechtěl zůstat v péči zahraničních lékařů. „V minulosti jsem měl špatné zkušenosti s řešením svého zranění, které se mi stalo na zahraničních závodech, přes Autoklub ČR. Musím ale říct, že jsem byl tentokrát opravdu hodně překvapený. Autoklub se o mne postaral v uvozovkách tak, že jsem se měl jako na dovolené.“

„Měl jsem veškerý servis a díky rychlému jednání a konzultacemi s doktory, jsem byl v rekordním čase doma. Po nehodě jsem u sebe neměl žádné peníze, protože když vás něco srazí, tak máte jenom svoje oblečení, takže jsem neměl nic. Ale to všechno Autoklub vyřešil a já jsem nesmírně spokojený. Po tomhle co jsem zažil, musím říct, že je to na úrovni, o které se mi mohlo jenom zdát a musím poděkovat panu prezidentovi, který udělal změnu a to opravdu k lepšímu,“
pochvaloval si přístup AČR Lukáš.

Operaci podstoupil v Praze a je již v domácím léčení. Zeptali jsme se ho, co se na trati všechno stalo. „Byl to můj první start na Dakaru a já jsem si tam dokázal, že na to mám. Na začátku jsem měl smíšené pocity, jestli to vůbec zvládnu, ten povrch trati a všechno, protože to prostředí pro mne bylo úplně nové. Hlavně jsem si vyzkoušel, že mám skvělý tým, skvělý motocykl a skvělé zázemí. Jsem přesvědčený, že tak jak jsem pomohl Domenicovi, tak by to udělal každý. Ano pomoc může být taková, že zastavíte, zavoláte pomoc a jedete dál. Ale mně moje profesní stránka velela, že při nehodě zůstanete až do příjezdu záchranářů. Přes to prostě nejede vlak.“

„Bohužel záchranáři přijeli až za čtyřicet minut a v závěru jsem s Domenicem zůstal tři hodiny. Před závodem jsme byli poučeni, že v případě nehody jsou u nás záchranáři do dvaceti minut a dají nám vše potřebné. Proto jsem neváhal a dal jsem mu veškerou svoji vodu a svojí bundou vytvořil stín. Po příletu záchranářů jsem dostal vodu a i když jsem se cítil fyzicky i psychicky celkem dobře, tak po třech hodinách bez vody ve čtyřiceti pěti stupních a navíc ve stresu, se to tělo unavilo a věděl jsem, že to pokračování nebude úplně ono. Ale o tom je Dakar. Když jsem pak jel mezi kamiony, tak v tom prachu jsem skoro nic neviděl a díru na trase jsem přehlédl, pozdě zareagoval a havaroval jsem.“

Momentálně je pro Lukáše nejdůležitější zdraví. Ze svých zranění se pomalu zotavuje a další rok ho na Rallye Dakar určitě uvidíme.

Informace o redaktorovi

Petr Czyž - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (5x):



TOPlist