Lídr Despres v poušti Atacama ztratil, prý pomáhal Fariovi

Nečekaným vítězem 12. etapy Dakaru, která zavedla jezdce do pouště Atacama, se stal nizozemský veterán Frans Verhoeven na yamaze. Dosavadní lídr závodu Francouz Cyril Despres ztratil na druhého v pořadí a svého týmového kolegu u KTM Portugalce Rubena Fariu okolo osmi minut, zůstává však nadále ve vedení.

Dvanáctá etapa, návrat do Chile a jedna z posledních dvou možností, jak ještě ovlivnit celkové pořadí závodu. Od závěrečné sobotní etapy se už totiž žádné větší zvraty čekat nedají. Závodníky dnes čekalo 392 kilometrů po silnici a pak 319 kilometrů měřeného úseku. Trasa vedla z argentinské Fiambaly opět přes pohoří Andy, tentokrát z východu na západ a přes slavný průsmyk Paso San Francisco. Po něm si jezdci užili dlouhého sjezdu přímo do náručí obávané pouště Atacama, kde okusili snad všechny možné typy písečných dun. Cílem bylo údolí Copiapó. Vzhledem k délce a náročnosti etapy vyjel první jezdec na trať, kterým byl včerejší vítěz Američan Kurt Caselli (KTM), už ve 4.15 hod. tamního času. V soutěži zbylo už jen 130 motorkářů a bohužel mezi nimi už nebyl zraněný Slovák Štefan Svitko (píšeme o tom na jiném místě).
Včera večer prohlašoval vítěz už tří letošních etap, Španěl Joan Barreda (Husqvarna), že zvažuje možnost Dakar vzdát. Krátce před koncem měřeného úseku ve stále sílícím dešti měl totiž natolik znečištěné brýle, že před sebou neviděl velkou díru. Vjel do ní, předvedl ukázkové salto přes řídítka a ošklivě si zranil rameno. Paradoxně dnes nejenže nastoupil na start, ale od začátku speciálu neustále vedl. Nejprve o 19 sekund před Casellim, pak o 1:17 min. před Chilanem Chalecem Lopezem (KTM). Těsně před polovinou měřeného úseku, kde se doplňovaly nádrže, bylo pořadí Barreda 1:36:12 hod., Lopez + 2:42 min., Pedrero Garcia (ESP-KTM) + 4:36, Ruben Faria (PRT-KTM) + 4:44, Ivan Jakeš (SLO-KTM) + 5:58. Za Slovákem Jakešem (na spodním snímku a na menším vlevo) si hlídal své vedení v celkovém pořadí čtyřnásobný vítěz Dakaru Cyril Despres. Tovární jezdec KTM měl v tu chvíli na Barredu ztrátu 6:25 min. a jeho celkové první místo nikdo prakticky neohrožoval. Jediný ze špičky, kdo měl do té chvíle problémy, byl Ital Alessandro Botturi (Husqvarna, který špatně odbočil, ale brzy našel správný směr. Jediný Čech mezi motorkáři David Pabiška (Yamaha) začal dnešní etapu svižně a po třetím waypointu byl 37. se ztrátou necelých 20 minut.
Barredova pozice se poprvé otřásla na 201. kilometru, kdy si Španěl nadjel zbytečně moc doprava a musel se vracet.  To ho stálo na dalším waypointu osm míst. Tam už vedl Lopez, který vždy na příjezdu do své rodné Chile mimořádně ožije. O chvíli později už byl ale v čele o několik sekund Portugalec Faria, celkově druhý se ztrátou 13:16 min. na svého šéfa u KTM Desprese. Rovněž nicotných třiadvacet sekund zaostával šestačtyřicetiletý nizozemský veterán Frans Verhoeven na yamaze. Lopez (na spodním snímku) trochu odpadl, zato se do špičky vyšplhal Polák Kuba Przygonski z rezervního týmu KTM, za kterým se vyvezl Francouz Alain Duclos na shercu. Jakeš, už jediný Slovák v soutěži, se stále držel okolo osmé příčky. Své poslední slovo ale neřekl ani původní etapový lídr Barreda, který se po své navigační chybě opět rozjel k výbornému výkonu.
V cíli etapy nastal pořádný zmatek, protože nejrychlejší čas byl připsán Nizozemci Verhoevenovi, který se neobjevil ve výsledcích na několika waypointech. Jezdec yamahy měl minimální náskok na Fariu, třetím místem zúročil svůj finiš Barreda. Svého prvního podia na letošním Dakaru se nakonec nedočkal až čtvrtý Duclos. Despres (na spodním snímku) byl klasifikován až jako čtrnáctý a o velkou část svého náskoku v čele absolutního pořadí přišel, ale jak je jeho zvykem, zůstává klidný. Na Fariu má pořád slušných 5:39 min. a nepředpokládá se, že by po něm jeho nosič vody zítra nějak tvrdě šel. To víceméně Despres potvrdil po dojezdu do cíle. "Dnes bylo pro mne důležité pomoci k potvrzení celkového druhého místa Rubenovi. On mi pomáhá na Dakaru od roku 2010, a tak jsem se rozhodl dnes mu to vrátit," řekl Francouz. Třetí zůstává Lopez a čtvrtý Jakeš, který si dnes připsal jedenácté místo. Nesporně zajímavé je, že první pětka v dnešní etapě jela na pěti různých značkách motocyklů, to se na Dakaru rozhodně tak často nestává. Verhoeven (na menším snímku vlevo) jezdí Dakar nepřetržitě od roku 2005, postupně na motocyklech KTM, BMW, Sherco a nyní na yamaze, dnes vyhrál svou čtvrtou etapu v kariéře. V roce 2009 byl celkově osmý, což je jeho nejlepší výsledek.  Vloni skončil patnáctý.