Dakar: Češi spolupracují v rámci nového projektu

O čem se už dlouho hovořilo v zákulisí, potvrdilo se v úterý na tiskové konferenci. Dva čeští motorkáři David Pabiška a Jan Veselý plus šest posádek kamionů a se v lednu 2013 představí na Rallye Dakar v Jižní Americe pod hlavičkou nově vzniklého Bonver Dakar Projectu. Všichni budou úzce spolupracovat.

Dakar: Češi spolupracují v rámci nového projektu
Cílem Bonver Dakar Projektu bude vytvořit co nejsilnější tým nejen pro jubilejní 35. ročník nejtěžší dálkové soutěže světa, ale i pro další roky. Spojily se tak vlastně dosavadní týmy Bonver Dakar, Czech Dakar, KM Racing a Dakar Holland. „Může se zdát, že je to odvážný cíl, ale věříme, že se nám to v horizontu tří až pěti let podaří," uvedl během představení projektu jeho autor Tomáš Vrátný, jeden z řidičů kamionů. "Myslím, že se nám podařilo spojit neslučitelné, na což jsme pyšní. Úmyslně jsme to nenazvali týmem, ale projektem, protože chceme například pracovat i na vývoji a stavbě kamionů, aut, čtyřkolek a motocyklů," řekl Vrátný.
Pod hlavičkou projektu budou startovat motorkáři Pabiška s Veselým (oba Yamaha) a posádky kamionů, které budou řídit Vrátný (Tatra), Martin Kolomý (Tatra), Jaroslav Valtr (Liaz), Marek Spáčil (Liaz), Vlastimil Vildman (Liaz) a Nizozemec Marcel Schoo, který pojede s tatrou. "Už teď jsme domluveni, že příští rok se k nám připojí jeden zahraniční a zkušený partner," řekl Vrátný. Všechny týmy ještě fungují i samostatně a vozy si připravují individuálně, v budoucnosti ale bude spolupráce ještě užší.
Přímo v závodě budou již nyní dodržovat týmovou režii a spolupracovat. "Všem bude velet Martin Macík," uvedl Vrátný. Lídry týmu budou Kolomý a Valtr. "Jsme ale připraveni na to, že týmové role se mohou změnit podle toho, jak se bude Dakar vyvíjet," řekl Vrátný. Všechny posádky budou mít k dispozici sedm doprovodných kamionů, jeden osobní automobil a 55 lidí. Jediným českým účastníkem Dakaru 2013, která se do projektu nezapojil, je Aleš Loprais. "Aleš byl první, kterému jsem spolupráci nabízel, už když jsme se vraceli z minulého Dakaru. On se rozhodl jít jinou strategií, individuální. My chceme jít týmovou cestou, což je složitější a náročnější. Víme, že výsledek se dostaví až za nějaký čas, ale věříme tomu," dodal Vrátný.
Jan Veselý bude podle serveru dakar.cz startovat v příštím ročníku rallye na zbrusu novém stroji Yamaha. Rallye kit pro tento motocykl již nevychází ze starší francouzské koncepce, jako předcházející stroje Jana Veselého ale je vyrobený nově - na základě zkušeností tohoto závodníka ve specifických podmínkách Jižní Ameriky a s ohledem na změněné regulace v kategorii motocyklů v posledních ročnících. Mezi velmi důležité faktory patří snížení hmotnosti celého stroje, zvýšení pevnosti kritických dílů, snadný přístup pro opravy a údržbu bez nutnosti demontáže spousty krytů a neposlední řadě také jízdní ergonomie a komfort, protože Dakar je dálkový závod.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 6x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist