Dakar 2017: Po druhé etapě v čele Price

Obhájce loňského vítězství na Dakaru, Australan Toby Price, zaútočil už ve druhé etapě a ujal se vedení v soutěži motorkářů. Druhý den byl nejrychlejší ze všech jezdců, o 3:22 minuty předstihl svého kolegu u tovární KTM Rakušana Matthiase Walknera. Ten ale po dojezdu dostal 5minutovou penalizaci a propadl se dozadu. Nejlepší Čech Ondřej Klymčiw neoficiálně obsadil se svou Husqvarnou 20. místo.

Druhá etapa byla již na porci kilometrů mnohem náročnější než pondělní prolog. Závodní část měla 275 kilometrů a celkově museli závodníci zvládnout i s přejezdem 803 kilometrů. Počasí mělo být opět s extrémními teplotami přesahujícími hranici 40 stupňů. Navíc nedávné deště změnily cesty na nebezpečné úseky s popadaným kamením a vyjetými kolejemi, které nejsou značené v roadbooku. Samozřejmostí je i dostatek vody, koryta řek a potoků. Ideální start při své premiéře na slavné soutěži nezažil včera český motocyklista Lukáš Kvapil (dva spodní velké snímky), jenž musel opravovat poškozenou nádrž, z níž mu unikalo palivo. Až do cíle neustále doplňoval benzín. "Počítám s tím, že se během prvních etap budu se strojem ještě postupně sžívat. Učím se také číst zdejší terén, který je pro mě zatím dost nepřehledný a hodně se liší od tratí, na které jsem zvyklý. Nicméně, v první části závodu se mi jelo velice dobře," uvedl Kvapil jedoucí Yamahu v barvách týmu KM Racing.

Čekalo se, jakou taktiku dnes zvolí obhájce titulu Toby Price, v prologu sedmnáctý. Soudilo se, že by to mohla být pro něj výhodná pozice, když může stíhat a předjíždět jednoho soupeře za druhým. Jezdci totiž startovali jako vždy podle absolutního pořadí, jako první tedy Španěl Juan Pedrero Garcia na Shercu, tři minuty za ním pak Američan Ricky Brabec (Honda). Ve startovním poli již chyběl francouzský quadista Sébastien Souday, který sice včera dojel do bivaku v argentinské Resistencii hrdinně se zlomeným zápěstím, ale zranění ho přinutilo vzdát. Se zlomeným zápěstím odstoupil také polský biker Jakub Piatek.

Brabec nejprve zkrátil, a pak zcela vymazal Pedrerův náskok, výborně také jel včera nejrychlejší jezdec, Francouz Xavier De Soultrait (Yamaha), který o triumf přišel jen zásluhou minutové penalizace za překročení rychlosti při průjezdu vesnicí. Ale ti praví favorité útočili z hloubi pole. Na všech mezičasech měli nejlepší časy parťáci u továrního týmu KTM Red Bull Price a Walkner. A jejich snaha byla po zásluze oceněna i v cíli, když Australan vyhrál o 3:22 min. před Rakušanem a půjde do čela průběžné klasifikace. Třetí místo patřilo exmistru světa v dálkových soutěžích Paulu Goncalvesovi. Tovární jezdec Hondy měl na Price ztrátu 3:51 minut. Na výborném sedmém místě dojel se ztrátou téměř pěti minut Slovák Štefan Svitko (KTM), vloni druhý. Na prvních way pointech byl ale Svitko ještě lepší, když z pátého místa útočil na Top 3. Druhý Slovák Ivan Jakeš (KTM) si dnes připsal dvacáté místo, o dvě místa za ním se už umístil nejlepší z šesti startujících Čechů Ondřej Klymčiw. Jezdec Husqvarny měl na Price ztrátu 12:41 min. 22. pozici bude pravděpodobně držet i celkově.

Vítězný Toby Price: „Byla to opravdu, opravdu rychlá etapa, ale zcela bez navigace. Máme za sebou dlouhý den, 274kilometrový speciál v teplotách okolo 40°C dá pořádně zabrat. Nemohu si stěžovat, získal jsem další etapové vítězství. Jen v rychlosti jsem v cíli kouknul na časy, takže nevím přesně, jaký mám celkový náskok. Jsme teprve na počátku, takže je třeba jet klidně a vyrovnaně, těším se, až v druhém týdnu pojedu úplně naplno. Dnes to bylo na trati šílené se zvířaty, samé krávy. Kdyby se nějaká z nich rozhodla vstát ze stínu stromu okolo trati a vlézt na silnici, asi by to bylo vážné. U nás v Austrálii je to podobné s klokany. Ale radši bych trefil klokana než krávu. Také prach byl dnes nebezpečný. Když to shrnu, vše bylo dnes OK a těším se, jaká bude třetí etapa.“

„Bylo to hodně náročný, hodně se prášilo, motorku jsem pořádně umazal. Prvních sto kiláků jsem musel předjet asi tak pět jezdců. Ale nakonec se všechno povedlo. Dokonce v závěru mi trochu překázela Laia Sanz, dost prášila. Takže jsme se dostal v klasifikaci před ní a doufám, že už to bude jenom lepší,“ hlásil na etapě Ondra Klymčiw. V cíli se dlouho čekalo na jednoho z českých nováčků Lukáše Kvapila (Yamaha). Jezdec týmu KM Racing není mezi 130 závodníky výsledkové listiny druhého dne. Po dojezdu etapy zase došlo k několika penalizacím, které se dotkly hlavně druhého Walknera. Pořadí se proto posunovalo, z čehož vytěžil dvě pozice i Klymčiw.