Čtvrtou etapu z Argentiny do Chile vyhrál Barreda

Zatím nejdelší etapu letošního ročníku Rally Dakar vyhrál jezdec tovární stáje Hondy Joan Barreda, jenž na druhého v pořadí Marca Comu z KTM získal dvě minuty. Španěl Joan Barreda je nyní vedoucím jezdcem průběžného hodnocení. Perfektní třetí etapové místo patří domácímu jezdci, kterým je Pablo Quintanilla na KTM. Velmi dobře si vedl devátý v cíli slovenský závodník Štefan Svitko. Nejlepším Čechem je jednatřicátý David Pabiška.

Čtvrtá etapa z Chilecito do Copiapo měřila celkem 909 kilometrů a motocyklovým závodníkům nabídla dvě části v podobě 594 kilometry dlouhého spojovacího úseku a finálního 315 kilometrů dlouhého měřeného speciálu, který jezdce dovedl poprvé v letošním ročníku za hranice Argentiny do Chile. Středeční etapa byla prozatím nejdelší a jezdci museli nastoupat do výšek kolem 4800 metrů nad mořem, aby překonali hraniční přechod Paso San Francisco. V posledních čtyřiceti kilometrech jezdci zdolávali písečné duny.

Po prvním way-pointu vedl jezdec Hondy Joan Barreda (#002-Honda), druhý byl s pětadvaceti sekundami ztráty Marc Coma (#001-KTM) a třetí s minutou a čtrnácti sekundami Portugalec Helder Rodrigues (#005-Honda). Z českých závodníků byl David Pabiška (#034-KTM) dvaadvacátý, Ondřej Klymčiw (#160-KTM) šestatřicátý a Milan Engel (#151-KTM) čtyřiačtyřicátý.

Ve čtvrtém kontrolním bodu z osmi, byl první Rakušan Matthias Walkner (#027-KTM) následován Španělem Marcem Comou (#001-KTM) a Joanem Barredou (#002-Honda). Velmi dobře si vedl šestý Štefan Svitko (#018-KTM), do té doby nejlepší Ivan Jakeš (#021-KTM) ztratil hodně času, když společně se Samem Sunderlandem (#018-Honda) zastavili z dosud neznámých důvodů ve stejném místě. Nejlepším z českých závodníků byl jednatřicátý Ondřej Klymčiw (#160-KTM), třiatřicátý David Pabiška (#034-KTM) a jednapadesátý Jan Veselý (#068-KTM).
Čtvrtou etapu nakonec vyhrál Joan Barreda, který jel poslední úsek v dunách s Marcem Comou a vypadá to na jejich velký souboj o vítězství. Třetí místo slaví Pablo Quintanilla, který se tak skvěle uvedl v dojezdu na domácí půdě v Chile. Na čtvrtém místě je Španěl Jordi Viladoms (#004-KTM), který byl loni celkově druhý. Velmi dobře zajela Španělka Laila Sainz (#029-Honda), která dojela osmá, tři sekundy před slovenským závodníkem, kterým je jezdec KTM Štefan Svitko. První desítku uzavřel dnes nejlepší jezdec Yamahy Michael Metge z Francie.

Čtrnáctý v pořadí byl klasifikován Slovák Ivan Jakeš (#021-KTM), jednatřicátý je nejlepší z českých závodníků David Pabiška (#034-KTM), devětatřicátý Ondřej Klymčiw (#160-KTM). V první padesátce je pětačtyřicátý Milan Engel (#151-KTM), Jan Veselý (#068-KTM) etapu dokončil jednasedmdesátý. V době publikace tohoto článku nebyl klasifikován další český závodník Zdeněk Gottvald, protože mu kousek před cílem etapy vypověděla službu spojka jeho Husqvarny.
Lídrem průběžného hodnocení je po čtvrté etapě Joan Barreda, na druhém místě figuruje Marco Coma, který si polepšil o dvě pozice a třetí místo patří Portugalci Paulo Goncalvesovi, jenž naopak po navigační chybě jedno místo ztratil. Vítěz úterní etapy Rakušan Matthias Walkner také ztratil cestu a ve středu byl jednadvacátý. V průběžném pořadí se Rakušan propadl na osmou příčku. Průběžně jedenáctý je Štefan Svitko, devatenáctý je druhý Slovák Ivan Jakeš. Z českých závodníků je třiatřicátý David Pabiška, šestatřicátý Ondřej Klymčiw, šestačtyřicátý Milan Engel a pětašedesátý Jan Veselý.

5 - 004 - JORDI VILADOMS(ESP) - KTM 450 RALLY REPLICA - 13h35m24s - +00:24:51
6 - 031 - PABLO QUINTANILLA(CHL) - KTM 450 RALLY REPLICA - 13h41m15s - +00:30:42
14 - 017 - MICHAEL METGE(FRA) - YAMAHA WR450F - 14h00m27s - +00:49:54
15 - 019 - ALESSANDRO BOTTURI(ITA) - YAMAHA 450 YZF RALLY - 14h00m53s - +00:50:20