Blíží se Rallye Dakar 2010

Rok se s rokem sešel a po loňském revolučním Dakaru v Jižní Americe je tu další, snad ještě odlišnější. Po dlouhých politických šachách s objemy motorů u motocyklů a teatrálními odstoupeními teamů ze soutěže se nakonec vše uklidnilo a v soutěži tak opět uvidíme největší hvězdy Dakaru na KTM a ve vozech VW a Mitsubishi.

Blíží se Rallye Dakar 2010

Nová pravidla

Malý šok přišel v červnu, kdy pořádající agentura A.S.O. oznámila omezení objemu motorek na 450ccm. Na to okamžitě reagoval team KTM Racing okamžitým odstoupením ze soutěže. To je samozřejmě pochopitelné, továrna vyvíjela a vyráběla model Rally 690, který by tak byl de-facto k ničemu. Během srpna se objevila informace o nasazení továrního kamionu, který bude alespoň zajišťovat podporu soukromým jezdcům. No a nakonec se vše uklidnilo a hvězdné teamy Repsol KTM a Red bull KTM stojí na startu Dakaru. Jedou se stroji Rally 690 vybavenými restriktory pro snížení výkonu na úroveň čtyřistapadesátek. Otázkou je, jak budou konkurenceschopné, proti nim hraje vysoká hmotnost strojů, pro naopak spolehlivost a točivý moment. Nechme se tedy překvapit, zda se Yamaze konečně podaří zaútočit na vítezství.
Druhou novinkou je naopak zvýšení objemu motoru u čtyřkolek, které mohou mít nyní agregáty s objemem až 900 ccm, což nahrává jezdcům Polarisu a Can-amu a samozřejmě i našim, kteří mohou do Yamahy zabudovat plnohodnotný motor z TDM bez velkých úprav.

Startovní listina

Podle dnešní informace organizátorů startuje v kategorii motocyklů 185 jezd, automobilů pojede 138 a kamionů bude 50. Televizní přenosy se budou vysílat ve 189 zemích světa. Mezi motocykly uvidíme tradiční hvězdy - Marca Comu a Cyrila Desprese na velkých KTM s omezovačem výkonu (restriktorem), David Frétigné jede pochopitelně na Yamaze 450 stejně jako Martin Macek ale překvapením může být David Casteu na stroji Sherco 450.
Frans Verhoeven jede v týmu BMW na BMW F450 stejně jako řada dalších jezdců, konečně tedy budeme vídat i jiné značky. I když stále převládá KTM, přihlášené jsou stroje Yamaha, Honda, BMW, Aprilia, Sherco, Husaberg, Super Rocket, Beta, Husquarna, MTS PROTO, PKL a čínský Jincheng. Z u nás známých jmen uvidíme slovenského jezdce Ivana Jakeše na KTM, Davida Pabišku (startovní číslo 62) na KTM, Dušana Randýska zpátky na Yamaze 450. Honza Veselý (loňský mechanik Martina Macka) startuje na identickém stroji jako pojede Martin s číslem 157, což bude drsná prověrka jeho odhodlání. Ve čtyřkolkách asi nepřekvapí startovní číslo 250 (tedy první v pořadí) Josefa Macháčka na Yamaze.
V automobilech uvidíme Stéphane Peterhansela a Nani Romu v BMW X-Raid týmu a pochopitelně celou "armádu" Volswagenu, kde jsou samé hvězdy - Giniel De Villiers, Carlos Sainz a Nasser Al Attiyah. Robby Gordon bude opět bavit diváky ve svém Hummeru, Po personálních přesunech v těchto kategoriích zůstává vše při starém asi jen v kategorii kamionů, kde Kabirov a Čagin jedou v týmu Kamaz a Aleš Loprais s Tatrou (třetí startovní pozice a číslo 502).
Česká účast - zajímavosti - na desátém startovním místě mezi automobily pojede (číslo 309) posádka Zapletal-Ouředníček na Mitsubishi. Posádka Janeček-Chytka na Toyotě startuje s číslem 373. Mezi automobily najdeme také posádky Mikula-Šulák a Kunovský-Latinák s vozy Toyota. Oldřich Bražina na čtyřkolce Suzuki a Martin Plechatý na Yamaze. Mezi kamiony startuje dále Martin Macík (navigátor zkušený Josef Kalina) na Liazu, Tomáš Tomeček a Marek Spáčil s Tatrami stejně jako Martin Kolomý.
Dakar startuje už na nový rok prvního ledna 2010 a trofeje by měly být rozdány sedmnáctého.

Najíždění itinerářů:

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.36
Známkováno: 11x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist