MG Sport UFO Cross Country – První zářez

MG Sport UFO Enduro Cross Country tak se jmenuje první ročník volných závodů navazující na úspěšný UFO Cup konaný v letech 2007 a 2008. Premiéru měl seriál, v enduro obci, v Bozkově na výborně připravené trati zkušených místních pořadatelů, kteří nemohou bez endura žít. Závody jsou určeny především hobby jezdcům, ale seznam přihlášených čítal i množství licenčních jezdců otřískaných mistrovskými soutěžemi a šestidenními. Mezi nimi si celkové vítězství odvezl reperezentant Petr Hušek .

Seriál se jede pod záštitou pana Jiřího Churavého, který byl členem družstva mistrů světa v roce 1975. Jiří Churavý se vedle Čížka, Válka a Falty řadí mezi naše nejúspěšnější motokrosaře.
Startovalo se v několika vlnách, jako první na deseti kilometrový okruh vyrazili licenční jezci a jezdci třídy E2. Na start se postavil i Dakarem ošlehaný Martin Macek hájící modré barvy Yamahy. V sobotu se o vítězství poprali Lukáš Hádek (KTM) a Petr Hušek jedoucí tradičně na Shercu. Domácí talent Hádek nejrychleji vylétl od startu a udržoval si drobný náskok právě před Huškem. Na třetím místě jezdil jezdec se známým enduro příjmením, Tomáš Císař. Hušek a Hádek se přetahovali o vítězství až do doby, kdy musel Hádek odstoupil kvůli problémům s technikou. Hušek následovaný Klimešem si v poklidu dojel pro vítězství. Zelený věnec získal Tomáš Císař. Martin Macek skončil na šestém místě jako poslední, který objel stejný počet 9. kol jako vítězný Hušek.
V neděli se karta obrátila, Lukáš Hádek naplno využil svého jezdeckého umu, vyježděnosti a znalosti bozkové tratě a o 40 sekund porazil Tomáše Císaře. Na celkového vítěze Petra Huška zbyl bronzový stupínek. V neděli odstoupil Martin Maceka hned v první části. Na startu se objevil i další jezdec pyšnící se českými tituly, tentokrát v trialu, Pavel Balaš, který skončil s jedním kolem ztráty na 11. místě.

V sobotu, po licenčních jezdcích vyrazili polknout trochu prachu, bláta a skoků nelicenční jezdci tříd E1, E3, 85 2T a Veteránů, v neděli „hobíci“ startovali jako první . Ve třídě E1 se o vítězství přetahovali Rostislav Mazánek a David Maleček. V sobotu vyhrál Mazánek, v neděli pro změnu Maleček. Stejně jako E1 i třída E2 má dva borce, kteří nikomu jinému nepůjčili první a druhé místo. V sobotu vyhrál Dominik Pěnička, v neděli triumfoval Michal Buriánek.
Nejsilnějším E3 kraloval po oba dny Josef Dolenský před Petrem Holatem a Ladislavem Beldem, kteří si druhé a třetí místo prohodili. V sobotu byl rychlejší Holata, v neděli tahal více za plyn Belda. Třída dvoutaktních 85 a čtyřtaktních 125 je hlavní parketou Adolfa Živného, který také po oba dva dny vystoupil na nejvyšší stupínek. Dvakrát druhý skončil Jiří Hádek a dvakrát třetí Pavel Melichar. V kategorii Veteránů se, v sobotu, na první místě vyhříval Zdeněk Hora, v neděli již nestartoval. Celkové vítězství připadlo Janu Novákovi za sobotní druhé a nedělní první místo. Celkově stříbrný stupínek obsadil matador domácího endura Miroslav Hanč, kterého si již neumíme představit na jiném stroji, než na Husabergu.
Seriál MG Sport UFO Enduro Cross Country má tedy první podnik úspěšně za sebou, přístě přivítá všechny nadšence drapáků 3. října jednodenní klání v Příkrém a závěrečný podnik se pojede 24. až 25. října v Jilemnici. Hlavním cílem pořadatelů je uspořádat závody pro širokou motorkářskou veřejnost, která má v současné době velice málo možností vyžití,
a nabídnout možnost zazávodit si organizovaně úplným amatérům a začátečníkům. Dalším cílem je snaha zamezit pirátským závodům na soukromých pozemcích a v chráněných oblastech. Podle ohlasů provázející první podnik v Bozkově se záměr zdařil.