ESSOX ADT ENDURANCE CUP

Závody motorek v cross country Maršovice – 27. září 2008

Příznivci terénních motorek se setkali v sobotu 27. září v Maršovicích u Sušice v rámci druhého závodu motorek v cross country, který pod názvem ESSOX ADT ENDURANCE CUP pořádá prodejce motorek a čtyřkolek, firma ADT ATV&MOTO SHOP Horažďovice.
Ve spolupráci se zkušenými motokrosovými jezdci – Františkem Melichem a Honzou Matějkou pořadatelé připravili přes 3 km dlouhou trať. „Oddychová část“ tratě vedla po poli. Ideální místo pro předjetí pomalejších soupeřů, úsek kde si jezdci mohli relativně vydechnout a nabrat sil do náročnějších částí. Nešlo ale jen o kroužení po rovném poli, i zde na jezdce čekaly překážky v podobě klád a skoků. Každou chvíli závodníci z pole zmizeli v okolních lesích a remízcích. Právě tady na ně čekalo to pravé cross country – prudké výjezdy a sjezdy plné klacků, popadaných kmenů a sutě, přejezdy kamenitých úseků, kličkování mezi stromy. Místa, na kterých se dalo hodně ztratit i získat. Roli nehrála síla motoru, ale jezdecké umění a zkušenost.
Právě v tom spočívá největší kouzlo cross country - ve využití přírodních překážek, které často jezdcům připraví nějaké to překvapení a závody jsou tak zajímavé nejen pro závodníky, ale i diváky. Zvlášť v prudkých lesních výjezdech se diváci měli na co koukat, jezdci občas museli využít pomoci svého doprovodu, aby náročný terén vůbec zvládli. K vidění bylo i několik pádů, které se naštěstí obešli bez zranění.
Celkem se na trati představilo 61 závodníků ve třech kategoriích – Pitbike, Moto B a Moto A. Na kategorii Pitbike čekalo 2x40 minut, závodníci v Moto B jeli 100 minut a nejvíce času, více jak 150 minut, na trati strávili borci v královské kategorii A. A že šlo o skutečně náročný závod bylo vidět na tvářích jezdců během zastávek v servisní zóně i po skončení závodů. Ne všichni vydrželi na trati po celou dobu stanovenou pro jejich kategorii. Zradila je technika nebo došly síly. Ale i tak si všichni zaslouží velký obdiv za předvedené výkony.
Jako první se na start postavilo 15 jezdců kategorie Pitbike. Složení startovního pole bylo skutečně pestré – vedle náctiletých kluků se postavili větrem ošlehaní vlci.
V první rozjížďce nejvíce kol – šest – zvládl za stanovených 40 minut zdolat Lukáš Pavelec. O kolo méně mělo celkem pět jezdců. S půlminutovým náskokem skončil na druhém místě Miloš Hlava před třetím Davidem Garreisem.

Kdo si myslel, že „pitbajkáři“ jsou měkoty, ten se musel za své hříšné myšlenky stydět. I přes úmornou čtyřicetiminutovou zkušenost z první rozjížďky se ani jeden borec z této kategorie nezalekl dalších 40 minut na trati a na startovní čáru se postavilo všech 15 přihlášených jezdců. Druhá rozjížďka byla vyrovnanější, nejvíce kol – sedm – zvládli celkem tři závodníci. Pořadí na prvních dvou místech se oproti první rozjíždce nezměnilo – první byl opět Lukáš Pavelec, druhý Miloš Hlava. Na třetí místo se propracoval Pavel Janeček. Pavel ale nedokončil první rozjížďku, proto mu tento skvělý výkon v druhé jízdě nestačil na víc než celkové deváté místo. Druhá rozjížďka příliš nevyšla ani Garreisovi, dojel šestý, to mu však v konečném součtu bodů stačilo na konečné třetí místo.
Velká účast a mládí jezdců v této kategorii nám udělaly velkou radost. Věříme, že z mnohých z nich v budoucnu vyrostou zkušení jezdci a budeme se s nimi vídat na dalších závodech.
Nejpočetnější byla kategorie Moto B, ve které se na start postavilo celkem 34 závodníků. Ti na trati strávili 100 minut. Pro tuto kategorii byla připravena už náročnější trať, o čemž svědčí i počet jezdců, kteří viděli šachovnicový praporek.Velká smůla postihla šest závodníků, kteří skončili hned v prvním kole. První místo obsadil Robert Meyer na stroji Husaberg 550, který zvádl 15 kol. O kolo méně si připsal v cíli druhý Petr Andrlík na témže stroji. O třetí místo se svedl tvrdý souboj. Třináct kol zvádlo celkem 5 jezdců a o konečném pořadí rozhodovali vteřiny. Bronzovou příčku uhájil Libor Šůs na Suzuki RM 250 před dotírajícím Václavem Lísou na Hondě CR 250.
Diváky nejvíce očekávaná, královská kategorie A startovala jako poslední. Přihlásilo se do ní 12 jezdců. Na ně čekalo přes 150 minut jízdy na těžké trati plné ostrých výjezdů v náročném lesním terénu. Diváci si skutečně přišli na své – krásné dlouhé skoky, ostré průjezdy v zatáčkách a akrobatické prvky v lesních úsecích. Velmi vyrovnaný boj předvedli dva Petrové – Trešl a Žižka, kteří s přehledem obsadili první dvě místa. Oba stihli za stanovený časový úsek ujet 25 kol, o tři minuty v cíli byl rychlejší Petr Trešl z Enduroteamu Tábor (Yamaha 450), druhý skončil Petr Žižka z teamu Městské policie Praha (KTM 300). Třetí místo obsadil Jan Klásek na Yamaze 250.

Závěrečný závod motorek v cross country letošní sezóny se bude konat 6. prosince v pískovně u Strakonic. Po jeho skončení bude program pokračovat příjemným posezením na hotelu ***Atawa v Rabí, kde bude připraveno pohoštění, videoprojekce ze všech závodů letošní sezóny apod. Těšíme se na Vás.