Taddy to dal potřetí v řadě!

Vyskočit na cílovou rampu jako první jezdec bezpochyb nejtěžšího enduro závodu Evropy? Tak o tom sní snad každý z patnáctistovky přihlášených střelců do závodu Erzberg Rodeo. Ač to zní krutě, reálné šance má jen pár vyvolených. Existuje však borec, kterému nestačí vyhrát a titul obhájit. On si to prostě musí dát rovnou třikrát v řadě. Tím borcem je Polák Tadeusz Blazusiak, tovární jezdec KTM.

Během prvních tří dnů jsem na Erzbergu viděl hodně, ale to co se dělo při nedělních závodech, bylo vůbec tím nejvyšším stupněm pekla. Vrcholky, na které jsem se ve čtvrtek škrábal v sedle čtyřistapadesátkové káteemky se sevřenou zadnicí a návalem adrenalinu, vyhoupli závodníci s prstem v nose. Během prvních dnů jsem běžně míjel dost příkrou skálu. Ani v tom nejděsnějším snu by mě ale nenapadlo, že se ji někdo pokusí vyšplhat na mašině a už vůbec ne, že by to byl jen zlomek toho, co musí zdolat, než se dostane do cíle prapodivného závodu. Jenže to bych nesměl být na Erzbergu, kde je možné úplně všechno. Třeba také to, že závodníci na enduro mašinách „proskakují“ kamenitou pasáž, kde bych spíš čekal chlapíky na šlapačkách.
Když v neděli udeřila dvanáctá, vystřelila první řada závodníků do boje. Řeknu vám, že když jsem později viděl některé zoufalé a totálně vyčerpané tváře jezdců, bylo mi fakt ouzko!
Ouzko mi bylo taky, když mi před očima zkolaboval několikanásobný Mistr světa v trialu Dougie Lampkin. Na Erzbergu si letos za řidítky Bety 450 odbíjel premiéru a do té nešťastné chvíle si vedl víc než skvěle, protože se držel na !druhém! místě za Taddym. Horko a drsná trať udělala své a jen kousek před cílem Dougie zkolaboval a navíc utrpěl otřes mozku. Po té byl nutný transport vrtulníkem. Každopádně i přes to vše byl klasifikován na celkovém třiadvacátém místě.
První místo polského enduro experta Tadeusze Blazusiaka, který do cíle přilítl s náskokem téměř tři čtvrtě hodiny, mu zajistilo historický úspěch, jelikož jako první muž planety vyhrál tři Erzbergy za sebou. Celou trať dal za 1:41:46 a konstatoval, že letošní závod byl tím vůbec nejtěžším. Vezmeme-li v potaz jeho čtvrteční zdravotní problémy, opravdu výsledek z říše snů.
Druhý vyskočil na cílovou rampu anglán Graham Jarvis na Shercu, když na hodinách svítilo 2:22:05. Třetím mužem na rampě byl Andreas Lettenbichler na BMW s časem 2:25:17. Nicméně, leccos o náročnosti letošní trati vypovídá fakt, že se v časovém limitu čtyř hodin dostalo do cíle jen 21 jezdců.
Z českých zástupců se nejlépe umístil Mario Rybář na 47. místě, když se v časovém limitu dokázal dostat do checkpointu 15 „Dynamite“. Svůj cíl „třicítky“ sice nedosáhl, ale i tak určitě paráda a gratulace. Velké gratulace rozhodně zaslouží i další Čech Martin Gomdoš. Se svým Husarem 570 zakotvil na checkpointu 14 – Cars´l Dinners a tím si zajisti celkové 71. místo.

Už teď se strašně těším na příští ročník, protože to pokoukání rozhodně stojí za to! Kdo byl asi musí souhlasit, že? Každopádně bych chtěl moc poděkovat KTM CEE za pozvání a tím pádem i možnost vám zprostředkovat on-line zpravodajství a nějaký ty fotečky z akce.