Yamaha MT-01 (2005)

Vlastník RadysMT
Vloženo 17.2.2015
Aktualizováno 29.10.2017

MT jsem koupil nový v roce 2007 a postupně upravuji podle svých snů ...někdy má výplata nedokáže držet krok s mými sny ...
Po všech směrech maximální spokojenost...Na trhu není v nabídce nic , za co bych jej mohl vyměnit !!

První dojmy - Jak už bylo psáno v testech - musíte se na ni naučit jezdit ! Teprve potom je to ta pravá zábava...

Jako mechanik motocyklů Yamaha , Honda , jsem měl možnost osedlat většinu dostupných motocyklů které brázdí naše silnice...ale jen MT-čko mě dokázalo oslovit a stalo se srdcovou záležitostí !!!

Pro nadšence pár vět , jaké úpravy jsou na mém MT-čku :
- paket od Yamahy STAGE 1 ( koncovky Akrapovič , karbonové sání )
- plexi orig. Yamaha
- diodové blinkry orig. Yamaha
- špunty na kyvku orig. Yamaha
- karbonové překrytí koncovek Akrapovič , orig. Yamaha
- šroubky a nálepky orig. Yamaha (např. padací slidery motor-nálepka znak MT)
- Doplňky od RIZOMY :
- Držák řídítek
- řídítka
- gripy + závaží
- zrcátka
- padací slidery na přední vidlici + zadní kyvce
- Doplňky SW_MOTECH :
- padací slidery - motor
- padací rám - olej. nádoba
- prodloužení zrcátek
- Airbrush od firmy ,,HOUSEOFKOLOR,,
- leštěné límce kol a kompet výfukové svody
- CNC spojková a brzdová páčka ( na přední straně páček je vypálené leaserem znak a nápis MT-01)
-seřizovače PROOBIKES , přední vidlice
-kryt řetězu -vypálený znak MT

A cena za tuhle srandu ? ... Koupíte za to novou MT-07 s ABS !!

Okolo jízdních vlastností atd. bylo napsáno jinými MT-čkáři asi vše , proto se na toto téma nebudu rozepisovat...ale zkusím napsat vlastní zkušenosti na pozici mechanika ofic. dealera Yamahy.

MT-01 je velmi spolehlivá a jsou na ni použity léty ověřené komponenty. ( např. YZF-R1 , XV 1700 WARRIOR )
Ale i tak se může vyskytnout pár závad ...

Na prvních modelech 2005 - 2006 , zhruba okolo 20 000 najetých km , začali prosakovat gufera na přední vidlici...po výměně gufer a oleje už vše OK.
Měl jsem i zkušenost , kdy tekla jedna vidlice na novým MT-čku zabaleném v krabici.

Svolávací kampaň na originální příslušenství yamahy ( nádobky od rizomy)
Docházelo k ulomení držáků brzdové a spojkové kapaliny.Pro rok 2005.

Svolávací kampaň na TPS . Problém s nestabilním volnoběhem,příp. až zastavením motoru z volnoběžných otáček.Závada je způsobena vnitřní poruchou snímače polohy škrtící klapky (TPS) , konkrétně zanesením sběrače potenciometru s následnou ztrátou přenosu signálu do ECU (řídící jednotka) a deformací těsnění vlivem tepla,kvůli které se rotor nevrátí do volnoběžné polohy.
Pro modely 2005 a první pár kusů 2006.

Na ročníky 2005 byla vyhlášena svolávací akce na přepakování zadního tlumiče-praskání materiálu v zadní části okolo ložisek . Postižená oblast je pod stálým tlakem,působením nalisovaných ložisek.U postižené oblasti dochází k vytvoření drobných prasklin vlivem působení koroze.To vede až k úplnému prasknutí postižené části ramene.Nový díl byl změněn tvar a zesílen v místech praskání a u obou ramen byl použit ochranný nátěr.
( Závadný díl lze jednoduše poznat podle leštěného povrchu-nový díl je lakovaný světle šedou barvou)Pro modely 2005 až 2007.

Koroze na ložisku řízení pro modely 2005 a 2006 .U některých modelů nejde řízení hladce.V ložisku je koroze kvůli vodě, která pronikla dovnitř skrz plastové ucpávky v rámu.

U některých modelů došlo k prasknutí koncových kroužků výfuku.Všechny modely 2005 až 2009.
K prasknutí došlo vlivem vibrací a nevhodně zvoleného materiálu koncových kroužků.

( kroužky stříbrné barvy -orig. překrytí výfuků)

Praskliny na předním světlometu...Saponáty způsobují praskliny v reflektoru.
Nadměrné pnutí materiálu na povrchu světlometu spolu s chemickými účinky saponátů, způsobují praskliny.Platí pro modely 2005 až říjen 2008.
SERVISNÍ PROTIOPATŘENÍ:
YMC zakazuje používání alkalických (zásaditých) saponátů na mytí poli-karbonátových dílů.

U modelů 2007 a 2008 docházelo k praskání zrcátek-jde o černě lakované zrcátka.Během jízdy může dojít vlivem vibrací k prasknutí zpětného zrcátka v oblasti seřizovacího kloubu. Tloušťka materiálu v postižené oblasti je nedostatečná. V některých případech může dojít i k úplnému odlomení zrcátka.Byla vyhlášena svolávací kampaň.

Dále se může u některých modelů vyskytnout klepavý zvuk z motoru.
-KLEPAVÝ ZVUK Z MOTORU ZA STUDENA : po zahřátí motoru na provozní teplotu zvuk přestane.Špatný průměr zdvihátka za studena.
Nerovnoměrným chodem při větší ventilové vůli dochází za studena k vzniku klepavého zvuku.Platí pro modely 2005 až září 2008.

-KLEPAVÝ ZVUK Z MOTORU Z MÁLO NAJETÝMA KILOMETRY : Nadměrné opotřebení zdvihátek ventilů a vaček - Na povrchu zdvihátka byly objeveny drobné rýhy a pohmožděné okraje.Platí pro modely 2005 až září 2008.

Pro Ty , kteří mají po přečtení mého článku strach dále jezdit nebo si v budoucnu pořídit MT-čko ...NENÍ DŮVOD SE BÁT !!! . Většinu toho co píši k závadám ...jde pouze jen o upozornění pro dealerství yamahy. Závady ,které se můžou i nemusí vyskytnout u některých kusů . Záleží na VIN čísle vašeho rámu , zda spadáte do této kategorie či nikoli !!! I když spadáte do této kategorie neznamená to že vás závada na dílu postihne!

Přeji bezproblémové zážitky v sedle MT a snad některým z Vás pomůžou mé poznatky nasbírané u Yamahy.

Kontakt
Kontakt napsal 26.08.23 v 11:40 10b.

Ahoj - včera jsem si dovezl Yamaha MT-01 aby nebilo v garáži Kawasaki smutno a vidím dle tvého popisu, že jsi odborník na tyto stroje - vše psáno realisticky bez emocí. Mohu požádat o info na kolik mám hustit přední a zadní gumu. Pneu sada
Pirelli Angel GT 2. A samozřejmě za 10 b

Normik
Normik napsal 25.05.20 v 13:15 10b.

Pěkný balík kompletních informací, ať Ti mašina dál dělá radost !

Nulda1
Nulda1 napsal 24.11.18 v 11:25

Ahoj. Prosím tě, co jsi dával za řidítka? Jinak paráda. Taky jsem si ji letos pořídil a pecka.

Player11
Player11 napsal 10.05.18 v 10:14 10b.

Wildshit
Wildshit napsal 05.08.17 v 14:10 10b.

Koukal jsem na ní na sraze v Nikolčicích a musim říct je to nádhera nebyla tam mašina která by se mě líbila víc a že jich tam bylo.. píšete užitečné informace pro majitele (kterým bych se chtěl stát) a to se cení..