Kawasaki Z 1000 (2003)

Vlastník stading
Vloženo 3.10.2014
Aktualizováno 10.7.2018

Je to mašina ktorá vie byť nežná a jemná, ale keď sa rozohní vie byť poriadne ostrá.

Honda CB 1000R: Cena bola mimo moju hranicu.
Honda CB 900F Hornet: Proti Zedovi pôsobí trošku zastaralejšie a decentnejšie. Nakoniec som ani nenašiel takú, čo by ma oslovila.

První dojmy - Prvé dojmy z jazdy - podvozok super (konečne niečo, čo mi svojou tvrdosťou vyhovuje), motor má záťah pekne odspodu (liter je liter). Predná brzda ma sklamala - čakal som od nej viac (Bandit 600 mi brzdil na predok mám pocit lepšie). Zadná brzda zasa prekvapila svojim účinkom (brzdí ako ďas).

Motorku bych doporučil pro - Moto by som doporučil pre jazdcov, čo už majú niečo za sebou. S chladnou hlavou by ju vedel zvládnuť aj začiatočník, ale je otázka dokedy sa dá zachovať chladná hlava...

Doplňky na motorce - Laďáky Arrow, pancierové hadičky, padáky Valter Moto, spätné zrkadlá z novšieho modelu Z1000, LED smerovky vpredu aj vzadu, zadné dymové LED svetlo, športový držiak SPZ s LED osvetlením LighTech, tankpad, držiak navigácie, 12 V zásuvka, krátke brzdové páčky, ukazovateľ zaradeného rýchlostného stupňa, SpeedoHealer V4, padáky od Rutana, padáky na prednú vidlicu, padáky na výfuky.

Po Banditovi 600 som zatúžil po litrovom naháčovi - veľký Zed bola pre mňa jasná voľba. Chcel som niečo, čo dokáže jazdiť športovejšie hlavne čo sa týka podvozka a motora. Čiže nastavenie podvozka vpredu aj vzadu (tvrdosť predpätia pružín, útlm tlmičov) boli pre mňa hlavné kritériá. A samozrejme výkon a krútiaci moment motora. Toto všetko spĺňal veľký Zed.
Prvú sezónu som si na neho zvykal. Skúšal som všetky možné jazdné situácie a skúmal som jeho reakcie. Prišiel som na to, že sa musím pohrať s nastavením podvozku. Fabrické nastavenie pre japončíka mi nevyhovovalo, keďže mám aj s výstrojou 100 kg. Po pritvrdení predku a preverení nastavenia predpätia vzadu som ešte trochu polaboroval s útlmom tlmenia. Predu mi vyhovuje sériové nastavenie, ale vzadu som potreboval kapánek pritvrdiť. Teraz som spokojný s podvozkom a postupne som prišiel na to, že musím zmeniť aj svoj jazdecký štýl. Omnoho lepšie sa na tejto mašine jazdí do zákrut s vysedávaním. Dá sa potom ísť vyššou rýchlosťou bez použitia extrémnych náklonov.
Zlom nastal po prezutí gúm. Nadobudom som úplne inú istotu v náklonoch a to mám obutú športovú turistiku (Dunlop RoadSmart - vpredu RS2, vzadu RS1). Predtým obuté Pirelli Diablo asi neboli celkom v poriadku, lebo mi pár krát podšmykli a nebol som na nich príliš istý. Mohlo to byť aj tým, že mali trochu staršie DOT a možno boli aj zle skladované. Každopádne na športovú gumu som od nich čakal omnoho viac. Grip nebol najlepší a výdrž cca 3500 km je tiež o ničom.
Mašinu používam z časových dôvodov výlučne na jazdenie okolo komína. Cestovať nemám kedy a nemám na to vytvorené možnosti. Na športové pojazdenie po okolí je to super stroj a ja som s ním veľmi spokojný.
Jazdné vlastnosti má dobré a oceňujem, že pri prudšom brzdení sa mi predok príliš nepotápa. Do zákrut sa skladá výborne - v zákrutách sa cíti asi najlepšie, okresky sú pre neho ako stvorené (hlavne keď je dobrý povrch). Na diaľnici to už nie je pre neho - od cca 120 km/h začína dosť fúkať. Ale super je, že aj pri 160 km/h pri otočení plynom začne ťahať veselo ďalej a vládze. Maximálka 250 km/h bohate postačuje, ale dôležitejšia je pružnosť motora. Vie ťahať odspodu a aj preto som chcel radšej naháča a nie SS.
Trošku ma hnevá, že konštruktéri urobili na Zedovi tachometer tak, že premeriava o dobrých cca 13 % (podľa mojich meraní pomocou GPS a výpočtov) - problém poriešený zakúpením SpeedoHealera V4. Spotreba podľa reálne prejdenej vzdialenosti (nie podľa údajov z tacho) mi dlhodobo vychádza 6,8 l / 100 km, čo na objem motora jeden liter je úplne OK.
Zatiaľ som spokojný aj so spoľahlivosťou, nič vážnejšieho ma zatiaľ nepostretlo (snáď to tak aj ostane).

cechradovan
cechradovan napsal 05.10.14 v 23:24