Triumph Tiger 955i (2001)

Vlastník kurt26
Vloženo 22.7.2014
Aktualizováno 4.8.2015

Rarita s neuveriteľnou charizmou...

První dojmy - Môj prvý dojem bol, že váži asi tonu:) Predtým som nevlastnil žiadny motocykel, ale jazdil som na požičaných a oveľa ľahších motorkách Suzuki DR 350 a KTM 400 exc. Takže vo váhe bol neuveriteľný rozdiel...

Doplňky na motorce - turistické plexi, mriežka na predných svetlách, enduro stupačky, kryt reťaze, nástavce riadidiel, 12 V zásuvka, USB vstup pre nabíjačku telefónu

Tak Tiger má od včera nového majiteľa, tak nech mu prinesie kopec krásnych zážitkov tak ako mne.

O motorke snívam už od mala. Vždy som hltal každé slovo, keď mi otec hovoril o svojej kývačke:)
Vodičák som si urobil hneď ako to bolo možné, avšak na motorku stále nezostávalo.
Keď už som bol aj rozhodnutý, že idem jednu kúpiť, bolo treba auto. A tak to išlo dlhých 8 rokov až donedávna. So súhlasom milovanej polovičky som začal prehľadávať inzeráty a čítať motorkárske fóra čo si vlastne vybrať.
Nakoľko som predtým pravidelne nejazdil na žiadnej moto, ak nepočítam víkendové vybláznenie sa na bratrancových endurách, tak som premýšľal nad niečím slabším na čom by som si trochu zvykol na dve kolesá miesto štyroch.
Vo výbere boli Yamaha XT 600, TT 600, Suzuki Freewind, KTM 640 adventure a z cestných to bola hlavne Yamaha Fazer(hľadal som škrtenú verziu).
Otec ma presviedčal, aby som sa zameral na cestné modely, ale po pár predošlých skúsenostiach s endurom som sa veľmi rýchlo rozhodol že škripot prachu z poľnej cesty medzi zubami a pohyb vo voľnej krajine je pre mňa to pravé.
Ako som sa teda dostal od hľadania slabšej motorky na naučenie sa, k mašinke so 72 kilowatmi a skoro litrovým objemom?
Vlastne úplnou náhodou. Triumphy sa mi vždy veľmi páčili hlavne pre svoju “netuctovosť “. Do výberu sa pôvodne nedostal pretože som nerátal s tým že sa už dnes dajú kúpiť za tak slušný peniaz a aj preto že mám iba vodičský kategórie A2.
Pri každodennom lúskaní inzerátov mi zrazu padol do oka inzerát na tigera 955i rok 2001 s doplnkami Touratech. Na fotkách vyzeral ako cukrík, ale inzerát bol vložený už pred dvoma mesiacmi, tak som viacmenej pre zaujímavosť skúsil zavolať. Na moje prekvapenie bola motorka ešte stále “ k mání “. Slovo dalo slovo a nakoniec sme sa dohodli na obhliadke.
Pri pohľade zblízka už bolo vidieť nejaké tie šrámy, holt po trinástich rokoch sa musí pár vrások odpustiť. Celkovo ale motorka vyzerala k svetu a myslím že ten vek by jej nezainteresovaný asi nehadal.
Tiger naskočil krásne a bez zaváhania a ja som po prvý krát počul naživo zvuk o ktorom sa tak veľa hovorí. Zvuk superšportu a vzdialeného hromobitia ako som niekde čítal je silne návykový a zamiloval som sa do neho hneď na mieste.
Prvé prehodenie nohy cez sedadlo a potažkanie moto medzi stehnami, mi vytlačilo pot na čelo. “Preboha, veď to váži apoň tonu", to bolo prvé čo ma napadlo. Potom stlačenie spojky, jemné kopnutie do rýchlostky a jednotka tam s ráznym cvaknutím zapadla bez problémov. Ešte radostný úsmev na divákov a "hop" po prvom metri zostáva ticho:) Čo už, neskúsenosť a ešte aj prudké stúpanie. Takže znova rovnaký postup a jemnejšia práca so spojkou a s americkým úsmevom na tri prsty som sa pohol z miesta. Za prvou križovatkou silnejšie zatiahnutie za plyn a rozkoš ktorá mi prešla telom sa asi ani nedá opísať slovami. Po spísaní kúpno-predajnej zmluvy s predošlým majiteľom išla motorka domov po vlastnej osi, bohužiaľ ja som sa na ňu díval iba v spätnom zrkadle auta, pretože ako som už písal mám iba VP skupiny A2.
Tiger zvládol svoju prvú asi šesťdesiat kilometrovú cestu bez mihnutia oka. A otec sediac po dlhých rokoch opäť na motorke, mal v tvári blažený výraz päť ročného chlapca tešiaceho sa z prvej BMXky.

Už vás oslobodím od mojich citových výlevov a napíšem konečne aj niečo konkrétne o motorke.

Takže jedná sa o Triumph Tiger 955i, rok výroby 2001. V technickom preukaze je písaný maximálny výkon 72,1 kw a na tachometri svieti údaj mierne cez 40000 km.
Motorka bola vraj dovezená zo Švajčiarska priamo pre predchádzajúceho majiteľa, ktorý na nej jazdil 2 roky.
Už zo zahraničia prišla motorka s doplnkami od Touratechu, je na nej namontované turistické plexi, predná ochranná mriežka svetiel, zubaté stupačky, oceľový kryt reťaze, nástavce na zvýšenie riadidiel. na prístrojovke je doplnená 12V zásuvka a usb zásuvka na nabíjanie telefónu.
V predných svetlách sú prepojené dvojvláknové žiarovky, takže svietia vždy obe svetlá.
Obutá je v takmer nových pnematikách METZELER TOURANCE na ktorých je spravené okolo 1000 km.
K motorke som dostal aj bočné originálne kufre, tie sú však v katastrofálnom stave, preto ich ani nemám namontované. Na peňaženku, doklady a iné drobné veci je na moto namontovaná textilná kapsa na zadnom nosiči a tankvak na nádrži.

29.5.2015
Tak po dlhej dobe som sa rozhodol, že by to chcelo zopár nových informácií o mojom spolunažívaní s tigríkom.
V minulej sezóne sme čo to spolu pojazdili a na počitadle pribudlo bez väčších problémov asi 2000 km.
Nejaký ten zádrhel sa nám samozrejme nevyhol...

-pri jednom páde v takmer nulovej rýchlosti si to odniesla páčka spojky - zatiaľ vyriešené zvarením
-pretrhnuté lanko spojky - na parkovisku vyriešené pomocou kombinačiek a malej matice ...následne samozrejme výmena za nové
-odtrhnutá ventilka predného kolesa - moja nepozornosť...nevšimol som si, že sa mi duša pootočila na ráfe

...to bol minulý rok, na konci zimi prevehla výmena oleja a filtrov a poďho do novej sezóny.

Tak ako som tento rok rýchlo sezónu začal tak som ju aj rýchlo na nejaký čas prerušil. Pri ceste do práce sa mi mašinka nechcela zohriať (aspoň podľa ukazovateľa) a pri odchode z práce mi zasa ostali visieť otáčky asi na 3000. Po veľmi dlhej ceste z práce ( keďže som pre istotu išiel krokom) a rozohratí termostatu som zistil,že v plastovom obale su totalne vydrate dorazy na ktorých drží samotný termostat(netuším ako je to možné ) tým pádom bol vo vnútri skrížený a neplnil svoju úlohu. Najskôr som sa snažil o domácu úpravu...

...ale nakoľko mi po montáži vytrhlo hadicu a vriaca voda mi opálila...ehm...však vieme čo tak som cez ebay objedlal kompletný kus zo staršej motorky a tiger si opäť krásne pradie.

Tak to bolo zopár problémov, ktoré mi ale nebránia stále si myslieť že Tiger bol správna voľba.

Dúfam,že v kratkej dobe ešte zlepím nejaký text o tom ako sa na moto jazdí, ale na teraz len pridam ešte jedno foto nového doplnku a tým je nový kryt chladiča vlastnej vyrobi...

...pôvodný v trochu zúboženom stave...

...a nový..

...a je na svojom mieste...

K0LA
K0LA napsal 03.11.20 v 16:16 9b.

Super kryt na chladič

wsbk
wsbk napsal 03.06.15 v 08:09 10b.

Mr.Petr
Mr.Petr napsal 09.08.14 v 13:20 10b.

pěkný tygřík

Mirek-JM
Mirek-JM napsal 25.07.14 v 18:07 10b.

10 b

Mirek-JM