Yamaha FZS 1000 Fazer (2002)

Vlastník demon
Vloženo 18.7.2014
Aktualizováno 18.7.2014

Vlk v rouše beránčím...
Universální motorka které nevadí cestování a zároveň dokáže potrápit kdejakou kapotu

První dojmy - Velice pohodlná motorka, která hned padne do ruky. Má silný motor 105kw(145 koní) se slušným zátahem. Je to taková universální motorka dá se s ní slušně cestovat a zároveň zvládne sportovnější jízdu. U které jí limituje výška stupaček.

Motorku bych doporučil pro - Zkušeným a vyzrálým jezdců a jezdcům kteří přestupují ze slabších obsahů.

Doplňky na motorce - Laděný výfuk Sebring, Dynojet, Plexi ermax, miniblinkry Barracuda, Scottoiler, vyhřívané rukojeti, pancéřové hadice, padáky, kufr Givi, mřížka chladiče, žárovky osram nightrider

FZS 1000 Fazer
Když poprvé usednete za řitítka Fazera zjistíte, že je pohodlný a vše je tam kde má být. Nejvíce sem ocenil tlačítko výstražných blinkrů což v té době nebyla samozřejmost. Široká řidítka umožnují lehké ovládání, přední brzda je nastavitelná což o spojce se říci nedá. Tachometr a otáčkoměr doplněný o ukazatel paliva jsou dobře čitelné a v noci dobře osvětlené. Dvě Malé digitální okénka obsahují celkové kilometry a 2 tripy což je poskrovnu ale vzhledem na rok výroby 2002 se to dá pochopit. A druhý hodiny. Tachometr ukazuje 280 a mě se povedlo dostat na 275 což není špatné, ale reálně kolem 250 pak to leze jak dědek na bábu . Posez je pohodlný mírně skloněný k řidítkům a lehce zalomená kolena. Sedlo je pohodlné a neklouže, ale časem se prosedí. Stupačky jsou dost nízko takže za chvilku taháte po zemi, což beru jako malý mínus při sportovní jízdě. Při tvrdém nasazení se ke stupačkám přidá i klín pod motorem a ochranné rámy což není úplně fajne . Sedlo spolujezdce je pohodlné a spolujezdec moc nesjíždí na řidiče a díky madlům se má i čeho držet. Ale má celkem vysoko uložené zadní stupačky například oproti malému Fazeru. Po čase z toho bolí kyčel a kolena, ale je to o zvyku.

Fazer má ruční sitič a 4 pěkné karburátory. Se startama nemá problém a chytá při jakémkoliv počasí i teplotě . Po startu se ozve pěkný lehce dunivý zvuk (ladák Sebring) né nějak extrémně hlasitý ale příjemný na poslech, on vůbec při jakémkoliv ladáku moc neřve. Řazení jde lehce a jednička zacvakne se silným zvukovým projevem . Fazer zatahuje už od nižších otáček, za plynem na zadní moc nejde (výplach nebo spojka) ale o to se lépe řadí plným plynem když se pořád nezvedá jak vzteklý býk .

FZS 1000 jde do zatáček snadno i když občas potřebuje trochu popostrčit. Stopu drží jak přibitej, jen překlápění ze strany na stranu potřebuje pomoct však hmotnost plně natankovaného stroje je kolem 230kg. Má rád dlouhé táhlé zatáčky vracečky mu nedělají problém, ale přeci jen má delší rozvor kol což je znát. V přímém směru je stabilní a zrychlení z 0 na 100 mám kolem 2,9s (dynojet,kn filtr, ladák a celé vyladěné na brzdě). Maximálka jak jsem říkal dříve byla 275km/h ale ideální cestovní rychlost je kolem 140km/h-160km/h. S tím souvisejí brzdy, které dostala od dárce jmenem R1. Jejich zákus je silný i při delším razantnějším bždění časem začnou vadnout. Zadní brzda se celkem rychle zablokuje takže to chce s citem.
Dále podvozek je plně stavitelný i když celkem měkce naladěný. Na motorce jezdím dunlop spotmax sport smart 1 a ted i 2 a jsem velice spokojen i když existují cestovnější gumy které by se na fazera i lépe hodili ale pro můj jízdní styl více vyhovují tyto, fazer s němi jde lehčeji do zatáček a je stabilnější při brždění. V zatáčkách není problém nasekat R1,GSX-1000r,cbr a ninji (pro sportovně zaměřené jezdce ).

Spotřeba 6-8l/100km. Jinak velice spolehlivý stroj který mě zatím nikde nenechal. Momentálně má najeto 58000km a vše v pořádku, klasická udržba podle najetých km.

context
context napsal 06.11.15 v 17:21 10b.

pěkný fazer a dobrý popis přeji hodně najetých km bez nehod a dlouhou sezonu v r. 2016

Grenz
Grenz napsal 23.07.14 v 10:28 10b.

storm.fire
storm.fire napsal 23.07.14 v 10:19 10b.

Velmi pěknej Fazer, majitel má vkus při úpravách

Kubeja
Kubeja napsal 18.07.14 v 14:04

Ahoj. udělal jsi dobře, Fazer je skvělá mašina. Koukám, že máme stejné padáky. Mylel jsem, že je někdo vyrobil doma ale asi ne