BMW R 1150 GS (2001)

Vlastník Rejdou570
Vloženo 25.11.2012
Aktualizováno 6.2.2021

Veľké (doslovne) cestovné enduro s tým, že kombinuje vlastnost oboch a to bez výraznejších kompromisov. Vysnívaná záležitosť, ktorou som sa presunul do Touring levelu oproti predošlej Husqvarne SM 570R a motokrosovej Honde CR125R.

Aprilia ETV 1000 Caponord: Práca v dílerstve BMW Motorrad Bratislava predurčila výber motorky - našťastie :)

První dojmy - Veľká motorka a to doslovne ( hlavne vzhľadom na mojich 170cm výšky), ktorej som sa desať rokov bál a hneď som ju odsunul na koľaj nesplniteľných snov, aj keď teraz už viem, že strach bol úplne zbytočný a neopodstatnený!

Doplňky na motorce - kryty hláv valcov Touratech
- dorazy riadidiel Touratech
- rozšírenie bočného stojanu (placka) Touratech
- ešte príde zvýšenie riadidiel (štoky) a ochrana škrtiacej klapky
- prídavná zásuvka na 12V umiestnená na riadidlách
- nosiče kufrov H&B
- držiak Top Case-u H&B doplnený o medzikus na zvýšenie vlastnej výroby

Kolega (majiteľ R1100GS) mi spomenul, že jeden zákazník má v garáži pod plachtou odloženú krásnu čiernu 1150GS, na ktorej už dva roky nejazdil kvôli zdravotným ťažkostiam a že táto motorka bola vlani na predaj a mala patriť tomuto kolegovi, ktorý si na ňu brúsil zuby, ale že teraz už na predaj nieje. Napriek tomu sa mu podarilo chlapíka (mimochodom puntičkár a celkovo fajn chlapík) ukecať, nech mi ju predá, že ja ju moc chcem a že motorka bude v dobrých rukách. No a tak som sa stal majiteľom krásnej "jedenásťpade" s komlet výbavu vrátane origo padákov a sadou troch kufrov s vnútornými taškami atď. s originál 33tis. km. čiže uloženka, ako sa patrí.

Ihnneď ako som ju zbadal, povedal sm si, že toto sa mi len sníva, že to ani nemôže byť pravda. takže som neváhal a keďže ponúkol viac ako prijateľnú sumu, ktorú by za ňu chcel, nezaváhal som ani na chvíľku. Asi dvoj kilometrová skúšobná jazda, či je všetko OK mi stačila na to, aby som vedel, že je to ONO!! Samozrejme mal som skúsenosti s inými Bawormi z roboty, ale to boli ročniky 2012, toto bolo trocha odlišné - teda menej divoké a viac roztrasené, ale mne sa istá surovosť na motorkách páči, priam ju vyžadujem, inak je to nuda, nie?!Takže po odobrení kolegu Arpiho - Servisného manažéra som si ju odviezol "domov". Toto sa udialo v polovici sezóny, koncom Júla a odvtedy si drobec odkrútil pod mojim zadkom 12 000km a teraz pred zimným spánkom valčeky ukazujú 45 tisíc aj nejaké dorbné.

Absolvoval som na nej jeden krát nedeľné Alpy s šéfinom na K1200R Caranguieira, jeden dvojňový výlet Neusiedl Am See - Linz cez Alpy mimo dialnic a hlavných ťahov a jeden 4-dňový výlet po Slovensku na štýl nadšenca (čiže stan, spacák, oheň a voľnosť) s kamošom na takom istom stroji, len vo výročnej modro-bielej variácii. A tiež sme si absolvovali TTE (Touratech Travel Event) v Pieninách v Septembri.
Inak som ju používal pri každej príležitosti, kedy to len šlo, na okolokomínovky okolo Neusiedlerského jazera a podobne a hlave na dochádzanie do práce a víkendové výjazdy do Álp, na Šumavu, Krkonoše a pod.

Musím povedať, že spokojnosť maximálna, absolútne som nečakal také precízne chovanie v zákrutách a pri prudkom brzdeni a podobne, preklápanie v alpských serpentínach pri jazde na lahko ma úplne dostalo, je síce potrebné použiť trocha tej sily na zmenu smeru, ale akonáhle dáte (silnejší) povel do širokánskych riadidiel, tak motorka krásne zmení smer bez protestovania. pokiaľ sú obuté dobré gumky (Metzeler Tourance Expedition), môžete držať náklon až na ucho a nič vás nezastaví!!! teda až na o asfalt škrkajúci padák motora, prípadne kryt ventilov, ak nemáte padáky :D A čo sa týka výdrže týchto pneumatík, tak to je bez obáv tých 12-15 tisíc kilákov a to som ich veru nešetril!! ( 15 kôl na Sloakiaringu v plnom tempe s časom 3:01) A to porovnávam s mojou predošlou motorkou, čož bola Husqvarna SM570R!!! Čiže v otázke ovládatelnosti 1+.Momentálne som prezul pred zimou na Continental TKC80, tak uvidíme, snáď nesklamú, aj keď je jasné, že prilnavosť Expeditionov čakať od štuplov nemôžem...

(ďalšie informácie pridám neskôr, keď ma znova chytí múza)

2.1.2015
Takže ma múza chytila až o dva roky. Po tejto dobe pribudlo na tachometri "zopár " tisíc kilometrov, konkrétne sa to po sezóne 2014 zastavilo na hodnote 60 015 km. Po prvej sezóne s ňou som sa rozhodol trošku ju pozmeniť (vylepšiť) spomínané štoky a kryt škrticej klapky som nahodil na jar. Najzásadnejšia zmena ale prišla s rozhodnutím vymeniť originálne plastové kufre za niečo odolnejšie, expedičnejšie a hlavne odolné voči mojim častým pádom. Značka bola u mňa jasná – Hepco&Becker najmä z dôvodu firemnej politiky z ktorej vyplývali pre mňa nemalé výhody. Išlo len o to, ktorý model zvoliť. Z hľadiska odolnosti padla voľba na model GOBI Black Edition. Sú to plastové kufre predávané v páre, kde obidva sú rovnako veľké. Čo je ale hlavné, že sú vyrobené z ABS plastu, ktorý je veľmi odolný a hlavne pružný – čiže nerozbitný. Veľmi dobre tieto kufre odolávajú mojim častým pádom najme pri jazde mimo cestu. Mnohokrát sa mi to osvedčilo. Dokonca vydržali aj pád na asfalte, kde sa motorka šúchala desať metrov po ľavom kufri.
Čo je ale dôležitejšie , naplánovali sme na sezónu 2013 s parťákom trip po Balkánskom polostrove. V rámci možností mojich aj parťákových (pracovné povinnosti v rámci vrcholu moto sezóny) sme určili na 9.8. V pláne bolo prejsť Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko (vnútrozemie), Bosna a Herzegovina, Čierna Hora, Albánsko, Macedónsko, Srbsko a domov. Obuli sme štuple, nabalili motorky a išlo sa. Úžasná skúsenosť túlať sa po „svete“ len so spacákom a zažívať voľnosť, kde nikdy nevieš, kde budeš spať nasledujúcu noc. Vrelo odporúčam každému toto zažiť!!!

Montenegro - Národný park Durmitor

Pre budúcu sezónu plánujem zmeniť typ obutia - z cestovne-športových Metzeler Tourance EXP na športovejšie Continental ContiRoadAttack 2 EVO, ktoré sú omnoho športovejšie a mali by poskytnúť lepšiu oporu v zákrutách a vyrábajú sa tiež v rozmeroch 110/80 R19 a 150/70 R17 pre GS... a tiež vyskúšam Metzeler Karoo3 až zase vyrazím niekam do sveta mimo cesty...
V regáli v práci na mňa čaká koncovka Akrapovič, takže sa teším na jar
Dosť seriózne uvažujem nad výmenou prevodovky z R1150 GS Adventure, ktorá má krátku (enduro) jednotku a normálnu šestku, ta moja "economy" prevodovka mi moc nevyhovuje... Ak máte niekto skúsenosti s týmto počinom, ozvite sa mi prosím do komentu alebo do správy. Vďaka.

UPDATE 4.1.2015
Dnes som sa rozhodol v rámci nedeľného popoludnia vyriešiť problém, ktorý je pri tejto motorke viac ako zaujímavý a to je problém s dĺžkou bočného stojanu v prípade, že máte nastavené predpätie pružín na vyššej, prípadne maximálnej úrovni tak, ako to mám ja. V tomto prípade je motorka pri státí na bočnom stojane príliš naklonená na stranu a ak napríklad zastavíte z kopca, može dôjsť k prekoteniu motorky cez stojan, čož sa mi stalo už niekoľkokrát... pokúsil som sa to vyriešiť vylepšením rozširovacej placky od Touratechu a to vložením fíbrovej doštičky s hrúbkou cca 10mm tak, ako je to na fotkách. malo by to dostatočne pomocť.

UPDATE 18.2.2020
Tak mi trvalo takmer 5 rokov, kým sa ozvala opäť múza... A tak sa s Vami rád podelím o nové skúsenosti s mojou BMW R1150GS.
Doposiaľ som to tu nespomínal, ale od roku 2014 sa venujem práci, ktorá mi je zároveň najväčším a najkrajším koníčkom, a to práci pre Bezpečne na Motorce Akademie / Bezpečne na Motorke Akadémia (na Slovensku). A od roku 2019 vediem a riadim túto Slovenskú pobočku Nepíšem to sem preto, že sa chcem chváliť, píšem to sem preto, lebo z toho vyplývajú nové skúsenosti s touto motorkou, nakoľko táto práca vyžaduje o dosť zvýšené nároky na používanú techniku, ktorou je pre mňa hlavne moja R1150GS. Čiže sa mi môj stroj stal pracovným nástrojom.

Keďže počas sezóny motorku používam takmer denne, medzičasom pribudli na odometri desaťťisíce km a súčasný stav hlási krásnych 100.000 Km. Ale samozrejme nič nie je len tak a takéto najazdené vzdialenosti sa neobišli bez menších, či väčších komplikácií.
Tým, že motorku často využívam v teréne pri Enduro tréningoch a Enduro výletoch aj v zahraničných destináciách počas firemných kempov a podobne, vyžaduje motorka zvýšenú starostlivosť, hlavne čo sa týka podvozkových komponentov... Pre mňa nevyčerpateľná téma je radiálne ložisko v uložení zadného kolesa (veľké ložisko v rozvodovke), ktoré bolo menené snáď šesť krát, viac krát preventívne, ale niekoľko krát aj nútene, pričom posledné dve výmeny nevydržalo ani 50 km. Samozrejme dôvodom bolo už vybité osadenie ložiska v samotnej rozvodovke/ hriadeli. Nasledovalo nútené zháňanie inej rozvodovky, samozrejme sa to nemohlo odohrať doma, ale v Čiernej Hore v okolí Podgorice... Našťastie sa mi rozvodovku podarilo zohnať, dopraviť a vymeniť, za čo vďačím najmä môjmu mechanikovi Oliverovi. Od neho sa ku mne dostala rozvodovka s kratším stálym prevodovým pomerom pravdepodobne z BMW R850R, čo malo veľmi pozitívny vplyv na dynamické vlastnosti stroja. Hlavne akceleráciu a pružnosť jednotlivých prevodových stupňov. ( R1150GS sa dodávala s dvoma typmi prevodoviek, klasickou a tzv. "economy", ktorá má "dlhý" šiesty prevodový stupeň, ten je ale takmer nepoužiteľný pod rýchlosť 110 km/h - touto "fičurou" oplýva aj môj stroj) Po výmene spomínanej rozvodovky z R850R sa tento jav eliminoval a šiesty (eko) stupeň je použiteľný už od 85 km/h. Utrpela tým samozrejme maximálna rýchlosť (i keď znalí problematiky možno budú polemizovať), a tiež sa mierne zvýšila spotreba pri diaľničných rýchlostiach, ale to mi príliš neprekáža, keďže len málokedy jazdím rýchlejšie než 140 km/h. Na oplátku sa však zlepšila jazdná dynamika dosť výrazným spôsobom hlavne v nižších rýchlostiach a v teréne, čo je pre mňa podstatne dôležitejšie!
Podvozkové časti môjho GéeSa dostávajú naozaj zabrať,pretože sa mi tiež podarilo "ustrihnúť" kardan, rozumejte pružné uchytenie dvoch častí samotného hriadeľa. Stalo sa mi to po ceste z kurzu, najskôr som si myslel, že sa mi totálne rozpadla spojka, ale nie, bol to kardan, vyžadovalo to tlačiť naloženú motorku 5 kilometrov k najbližšej pumpe, kam pre mňa prišiel "odťah". V 30°C letnej horúčave nič príjemné :) Každopádne to vyžadovalo kúpu nového dielu, čo ale nedopadlo. Nový kardan stojí 1200€, čo je tretina ceny motorky, takže prišlo náhradné riešenie, kúpa jazdeného tu na Motorkari.cz za desatinu ceny. Doteraz slúži, takže spokojnosť. Samozrejme tieto nepríjemnosti boli vykúpené miliónom krásnych zážitkov.

Tiež som po rokoch upustil od cestovania s kuframi (okrem cestovania vo dvojici s priateľkou) Pri sólo jazdách, aj niekoľko denných s kempovaním v stane sa uspokojím s mäkkou taškou o objeme cca 45 litrov na zadnom sedadle + stan a karimatka na zadnom nosiči + malý batoh na chrbte. Je veľmi markantný rozdiel v ovládaní stroja hladne v teréne, kde mi neprekážajú kufre a tiež nehrozí zranenie nohy pri "zaseknut" nohy pod bočným kufrom. Mierne zvýšenie ťažiska upevnením batožiny vyššie na motorke som takmer nepostrehol. Prešiel som takýmto spôsobom takmer celé Gruzínsko, niekoľko krát Albánsko a Čiernu Horu a podobne, väčsinou off road.. Ale samozrejme motorka bola dopravená do krajiny kamiónom, pre sólo diaľkové cestovanie sú kufre nutnosť, to je jasné.
Taktiež mám nové poznatky k pneumatikám... Na bežné jazdenie používam Continental TKC 70 - nič lepšie som doposiaľ nemal obuté!!! Myslím to smrteľne vážne, fantasticky držia na asfalte za sucha a na dobrom povrchu a absulútne skvelé sú na vode!! Čo sa off-road použitia týka, som veľmi spokojný so značkou Mitas - vpredu E10, vzadu E-09.

Najbližšia investícia bude opäť do podvozku, bude potrebná výmena / repas oboch tlmičov s pružinami.

Keď ma zase niečo napadne, ozvem sa.
Adventure zážitkom zdar!

Destroyer
Destroyer napsal 31.05.16 v 22:35

pekná je aj v čiernej veru, ale tie cestné gumy nie sú vôbec sexi

vcelimuz
vcelimuz napsal 03.01.15 v 03:35

Dobrá volba a fajn čtení . Jen tak dál . Dávam 10 bodú. Přeju hodně km v roce2015 ,bez pádu.

alexander
alexander napsal 02.01.15 v 15:45

když bramboru,tak tuhle,gratuluji

Petr_TA
Petr_TA napsal 02.01.15 v 14:51 10b.

Dobrá volba
parádní počtení

Narmex
Narmex napsal 28.11.12 v 18:19 10b.

Pěkné moto,zavidím... 10b