Honda XL 1000V Varadero (2003)

Vlastník 123talis
Vloženo 18.8.2012
Aktualizováno 6.1.2016

Krásne a pohodlné cestovné enduro, s ktorým sa dá spraviť 1000km denne, je doma aj na diaľnici aj v slabšom teréne a pre mňa je to splnený sen.

První dojmy - Prvý dojem bol: úžasné... keď som na to sadol popri skúšaní Deauvillky, ktorú som si chcel kúpiť, bol som úplne mimo. Varadero bolo úplne niekde inde a ostal vo mne úžasný pocit. Prvá jazda pre mňa bola trochu skúškou a prvých 200 km sme si na seba zvykali. Občas zavrčala, keď som zle pustil spojku, občas sa zatriasla, keď som sa nešikovne rozbehol... úplne prvý dojem v sebe ale nosím až doteraz...

Hondu Varadero som kúpil v roku 2011 v auguste. Keď som ju kúpil, mala už namontované:
padáky,
prídavné svetlá,
hrazdičku na riadidlách s ochrannou penou,
vyššie plexi s deflektorom MRA,
3x orig kufre Honda Varadero s opierkami a záhradkou na vrchu,
automatické mazanie reťaze Pro Oiler,
Voltmeter,
Komunikačný systém Starcom Advance,
12V zásuvku a vyhrievané rukoväte.
Proste bol to pre mňa stroj, ktorému už nič nechýba. V priebehu zimy som dokúpil ešte tankvak, vodotesný držiak na GPS a chystám sa dokúpiť predlženie predného blatníka, zadný blatník, kovový kryt reťaze, ukazateľ zaradenej rýchlosti a možno aj prečalúniť sedlo.

Nie je moto ako moto...
Ak si človek vyberá motorku, musia si navzájom sadnúť. Keď som vyberal ja, hlavné kritériá boli pohodlie a univerzálnosť. Pri mojej výške 187cm som naozaj mal problém nájsť stroj, ktorý by bol dostatočne pohodlný, okrem maxiskútrov, no keď som prvý raz vysadol na Varadero, cítil som sa ako v siedmom nebi. Síce ma veľa ľudí odhováralo od Varadera kvôli váhe a spotrebe, nedal som sa. Podarilo sa mi kúpiť už novšiu verziu so vstrekovaním, tým spotreba odpadla, a zistil som, že aj keď vážim iba 80kg, váha Varadera mi nerobí problém. Som síce fyzicky možno zdatnejší (športujem), no určite by si s ním nejako poradili aj ľahší a chudší jedinci.

Cestovanie
Varadero som mal mesiac a pol a rozhodol som sa stihnúť v sezóne ešte výlet do Álp. Možno to odo mňa bolo hlúpe, pretože som s ním nemal veľa skúseností, no bola to naozaj výdatná škola zaobchádzania v každom teréne a za každých podmienok. Vymenil som olej a vyrazili sme. Prvý deň sme prešli 996km a po prvých 300 sme si na seba navzájom krásne zvykli. Váha odrazu nebola problémom ale výhodou, prevodovka začala konečne spolupracovať a ja som si vychutnával pohľad na svet zo sedla tohto krásavca.
Zažili sme hneď aj dva pády na mieste a v malej rýchlosti a tak som si vyskúšal, čo to je dvíhať plne naložené Varadero, ktoré s kuframi a doplnkami + plnou nádržou hravo prekračuje 300kg hmotnosť. Zvládli sme to a motorka si odniesla len neviditeľný škrabanec na padáku.
Po tejto skúške "ohňom" hodnotím Varadero ako jednu z najuniverzálnejších cestovateľských motoriek, aké existujú a u mňa má 10/10 v každej situácii.

Spoľahlivosť
Honda je Honda. Už to nie je Kymco ani čína, už tu človek nemusí rozmýšľať nad tým, či moto zvládne dlhšuiu cestu, či nie. Ešte v prvej sezóne sa mi podarilo odpáliť štartovacie relé, ktoré sa doslova uvarilo a zatavilo všetko z plastu v okolí do seba. Chyba bola pravdepodobne v preťažovaní alternátora, ktorý musel stíhať v daždi v októbri vyhrievané rukoväte, prídavné svetlá a plno ďalších drobností naraz.
Keďže bol ale koniec sezóny tak som moto rovno odniesol do servisu a spolu s relátkom som nechal vymeniť reťaz, nastaviť ventily, vymeniť vzduchový filter a skontrolovať všetko, čo sa dalo.
V tejto sezóne som vymenil gumu, olej, nechal ešte raz skontrolovať ventily a jazdím. Motor síce začal čudne klepať, ale to už sa pravdepodobne ozývajú rozvody a to nechám až na zimu.

Čo ďalej?
Keďže sny si plniť treba, pokiaľ je to možné, chcel by som na Varadere pocestovať Európu. Boli sme už v Talianskych alpách, v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku Prešli sme časť Francúzska, Monaco a najďalej sme boli v St. Tropez.
Čo sa samotnej motorky týka, chcel by som jej v zime dopriať opäť výdatný servis rozvodov, novú prednú gumu a ak zvýšia peniaze, dal by som jej spraviť aj novú lakovačku a možno niektoré z vyššie spomínaných doplnkov. Rozhodne sa nechystám Varaderko predať pokiaľ bude slúžiť, pretože ako som už spomínal je to pre mňa Motorka s veľkým M a zároveň splnený sen. Najbližšia zastávka bude o pár rokov CrossTourer...:))

Mínusy
Samozrejme nie je všetko ideálne a ani Varadero nie je výnimkou a okrem výhod má aj nevýhody. Hlavnou a najnebezpečnejšou podľa mňa je to, že pri rýchlostiach nad 180km/h má Varadero tendenciu plávať, ja mám pocit, akoby chcelo vzlietnuť a fakt to nie je príjemné. Našťastie sú to výnimočné situácie, pretože tak rýchlo nejazdím a tak s tým nemám stabilný problém.
Bočný vietor je tiež kapitola sama o sebe. Keď sa do veľkého Varana oprie vietor, je to sakra cítiť a tak aj na rovinke občas treba naklopiť, aby vás nevyvážilo...
Ochrana nôh občas stojí za houby, pri prejazde veľkou mlákou voda skončí priamo na jazdcových nohách.
No a posledná nevýhoda pre mňa je tá, že 6tka sa dá zaradiť až nad min. nad 120km/h, pretože sa jej inak fakt nechce spolupracovať... Ale keďže je to dvojvalec 996ccm, dalo sa to čakať. Zas oproti V-Stromu má neuveriteľne pružnú prevodovku...
Všetky tieto nevýhody ale závisia od štýlu jazdy. Akonáhle si na motorku človek trochu zvykne, ľahko sa im vyhne...

PS: zatiaľ mám na Varadere najazdených 14000km, takže tieto dojmy sú zatiaľ len amatérske...pevne verím, že spolu zvládneme ďalšie desiatky tisíc km, po ktorých budem z tejto úžasnej ašiny stále rovnako nadšený.

Hodnotenie po 20 000km
Tak sme minulý týždeň spolu prekonali hranicu 60 000km na ODO a keďže mám Varana od 39 a niečo, máme spolu nalietaných krásnych 20 000km. Tohto roku som investoval a vymenil som rozvody, hlavu riadenia a prachovky a olej v predných teleskopoch. Tiež som kúpil novú baterku Yuasa. Jediné, čo naozaj bolo treba meniť, bol predný napinák, ostatné veci boli len z mojej starostlivosti. Absolvovali sme krásnych takmer 1700 km po Rumunských horách cez Transfagaraš a Transalpinu. Varan ide ako za mlada a s ničím nebol problém.

Po 20 000km stále viem, že som si vybral ideálnu univerzálnu turistickú mašinu. Zvláda diaľničné 180tky plne naložená a tak isto aj šotolinové úseky Transalpiny. Po 12 hodinách v sedle s stačí natiahnuť a je to v pohode, narozdiel od iných typov motoriek. Musím povedať, že ak by som si mal znova vyberať akú moto kúpim, určite by som si znova vybral to isté...

Update 12/2013

Vonku mrzne, to znamená, že motorka stojí v teple v garáži a najskôr sa zobudí až na jar. Túto zimu som sa rozhodol dopriať jej poriadnu údržbu. Dostane nový teplomer na palubovku, nový voltmeter, keďže ten starý už vzadu pod plastom praskol a tiež ju poriadne vyčistím. A keď vravím poriadne, myslím to doslova. Pôjdu dole kapoty, padáky a všetko, čo bude zavadziať a celý motor a rám prečistím, prestriekam kontakty, skontrolujem a poopravujem všetky káble. Z nejakých neznámych príčin mi prestali fungovať hefty a 12V zásuvka, takže to budem musieť vyriešiť. Voltmeter a teplomer som objednal z Číny za necelých 15E. Hmlovky dostanú hliníkové rámy, lebo keď mi v Alpách padla moto z rúk jedna sa ohla a vyzerá blbo. Prednú masku prelakujem, keďže ju starý majiteľ dojebabral nejakým lacným sprejom a už to vyzeralo veľmi zle a tiež možno strieknem predný blatník na čierno a kolesá na čiernu mat. Na Varanoch údajne po čase kolesá stratia farbu a objaví sa hrdza, na novších ročníkoch to nerobilo, no musím to na svojej poriadne pozrieť. Tiež vyleštím nádrž a plasty a nalepím nové polepy a možno aj číre smerovky. Varan je super mašina, ktorú dobrovoľne tak skoro nepredám a toto všetko ma možno výjde na 100-200Eur. Tak prečo jej nedopriať. Tiež budem musieť vymeniť olej a filter a potom už budeme netrpezlivo čakať na jar :)

Túto sezónu som najazdil zatiaľ najmenej km odkedy jazdím na moto, okolo 10 000, no stihli sme Rumunsko, Taliansko a budúci rok možno zavítame do Čiech a Chorvátska...:)

Update po 70 000

Tak sme pojazdili Chrvátsko a Slovinsko, spravili sme krásnych 2000km za 4 dni, kúpali sa v mori, ale liezli aj po kopcoch a stratených osadách na hranici. Zase musím Varanka pochváliť, na ceste sme sa vybláznili aj s kamošom na Bandite 1250s a mimo cesty, ak som niečo zbadal, hneď som sa za tým rútil, čo samozrejme per Varadero nebol problém. Cuclo si to 0,5l oleja, no spotreba bola na úrovni cca 6l/100km, takže som spokojný. Ak by niekoho zaujímala trasa, nech napíše :)
Zadná guma sa už pýta na odpis a možno ďalší rok vymením aj reťaz. túto mám od cca 45000, čo je už 25000km a je stále ako nová. Len sa začína naťahovať. Takže pri pravidelnej údržbe nevidím problém, prečo by nemala vydržať aj ešte ďalších 10. Neverte teda teóriám o tom, že to reťaze ničí jedna radosť. Všetko je o starostlivosti.

Update 08/2015

Túto sezónu jazdím nejak pomenej. Na budíkoch svieti 76 500 km, čo znamená, že som zatiaľ najazdil len nejakých 6000km. Stihol som začiatkom augusta menší výjazd do Zakopaneho v Poľsku a tiež hneď na to kolečko Chorvátsko - Bosna a Hercegovina.
Inak pribudli nové tašky do padákov Marsellus, s ktorými som veľmi spokojný a tiež som kúpil nový držiak GPS.
Rozhodol som sa ale, že táto sezóna bude pravdepodobne pre mňa a Varadero posledná spoločná. Keďže už takmer vôbec nejazdím "na kávičky" do mesta, obzerám sa po nejakom poriadnom turistovi. Do oka mi padlo BMW R1200RT alebo možno už spomínaný CrossTourer od Hondy. Najbližšie týždne ich pôjde skúsiť a tiež pripravím svoje Varadero na predaj.

Update 11/2015

Je 7.11. 2015. Varadero som predal so 78000km na budíkoch. Stále to bude pre mňa top motorka. Ale vek a vyšší nájazd ma prinútili obzrieť sa po mladšom modeli. Síce som uvažoval o RT a CrossToureri, Varadero je proste pre mňa ideál. A tak sa 12.11. v mojej garáži opäť hreje nové Varadero 2008 s 30 000km na budíkoch. Pokračovanie teda v ďalšej moto v profile...:)

Asso2
Asso2 napsal 17.12.20 v 20:18 10b.

Bond33
Bond33 napsal 23.09.18 v 09:14 10b.

Lukyvaran1
Lukyvaran1 napsal 24.02.18 v 12:23 10b.

rostre
rostre napsal 06.04.16 v 10:04 10b.

Supr, Tvůj příběh se velmi podobá mému. Až do loňska jsem měl Varadero 2004 a do konce života na něj budu s láskou vzpomínat. Stejně jako Ty jsem loni měnil stroj, občas se to musí. Stejně jako Ty jsem volil mezi RT a CrossTourerem. Trochu mě překvapilo rozuzlení Tvého příběhu. Varadero je prostě klasika a každý, kdo ho zkusil je jím poznamenaný. Hodně šťastných km!!

peter332
peter332 napsal 07.01.16 v 15:36 10b.

super prajem Ti na novom Varaderku veľa zabavy a tom splnenom sne viem čo to je- tiež som si ho splnil inak super počitaničko