BMW R 1200 GS (2004)

Vlastník Hoba
Vloženo 28.10.2011
Aktualizováno 2.1.2017

BMW R1200GS + první delší cesta

První dojmy - Motorka padla hned do ruky.

Po 5 sezónách s Harlejem (druhá motorka v mém profilu) a především po posledním 9 000 km dlouhém výletu s přítelkyní okolo Skandinávie jsem usoudil, že Harlej pro takové cesty není to pravé. Finanční situace dovolila pořídit nejprve ojeté BMW R1150 GS, ze kterého ale hodinu po koupi cestou domu ve 120 na dálnici upadlo zadní kolo a já měl z pekla kliku, že to odneslo jen moje spodní prádlo. To mě od motorkaření a především od vysněného BMW neodradilo, neboť to nebyla vina motorky ale toho kdo se o ní předtím staral. Motocykl byl na místě vrácen původnímu majiteli a tak po 2 měsících jsem si připlatil na novější model R1200GS. Majitel vypadal velmi solidně, měl dílnu specializovanou na BMW a toto byl jeho osobní stroj, s kompletní servisní knížkou. Kontrola v nezávislém servisu potvrdila, že moto je vzhledem k najetým 52 000 km ve výborném stavu.

Výbava zahrnuje ABS, posilovač brzd a vyhřívaná řídítka. Jediná závada byla, že předchozí majitel vyměnil zadní žárovkové světlo za LED a od té doby svítila na desce kontrolka, že je vadné zadní světlo. LED mají nižší spotřebu než klasická žárovka a řídící jednotka si tak myslí, že je světlo rozbité. Po chvíli googlení vyřešeno za pomoci kolegy samodomo vyrobeným adaptérem (dva 100 Ohm 3A odpory, jeden mezi červeným/černým a druhý mezi žlutým/černým drátem + patřičné konektory, tak aby to pasovalo mezi konektory světla a konektory motorky.

Rozepisovat jízdní vlastnosti Bawora snad nemá cenu, bylo toho už napsáno dost. Při přechodu z Harleje na BMW byl znát rozdíl několika generací. Oproti BMW Harlej nejede, nebrzdí, místo vstřikování karburátor s ručním sytičem, místo 5 vteřin startovací rituál trvá 5 minut, žádné ABS nebo palubní počítač…ale stejně ho občas vytáhnu z garáže a projedu ho, je to srdeční záležitost.

Motorku jsem preventivně prohnal kompletním servisem a dovybavil vším potřebným na cesty - 12V zásuvkou na řídítka s normálním konektorem (BMW sice má zásuvku vedle zadního sedla, ale ta je vzhledem k nestandardnímu konektoru a umístění při jízdě k ničemu), padacím rámem (už jsem párkrát při vystupování a nastupování na naloženou motorku jeho funkci nedobrovolně vyzkoušel), přídavnými světly (velmi se osvědčily, někdy si člověk nevybere a v musí jet i po tmě) a především setem hliníkových kufrů od BigHuskyho a vyrazil s přítelkyní na plánovanou cestu okolo jihozápadu Evropy + Maroko. Cesta trvala 30 dní, přes 10 000 km, z toho asi 2200 km přes Maroko. Kromě 2 případů, kdy nás GPS špatně navedla na placený kus dálnice a stálo nás to asi 1,50 Eur, jsme celou dobu jeli mimo placené silnice, na mýtném jsme jinak neutratili ani korunu.

Prošel jsem seznam nejčastějších závad a na cestu s sebou vzal náhradní kroužek antény imobilizéru (19 USD na Ebay), teoreticky jsem nastudoval bypass regulátoru palivového čerpadla, pokud by toto odešlo (100Kč za pájku do autozásuvky) a modlil se, aby po cestě nebyly problémy se zadním diferenciálem, protože nebyl čas ani peníze na to vozit s sebou náhradní. Naštěstí, až na píchlou zadní pneumatiku poslední den, 300km od domova motorka šlapala jako hodinky, jen po 8 000 km jsem dolil 4 deci oleje, aby ve skoro prázdném kontrolním okýnku bylo zase plno. Trasa je přibližně ukázána na jedné z fotek. V případě zájmu mohu napsat nějaký cestopis.

Od koupě jsem zatím ujel okolo 13 000 km a jedinou výhradu mám ke standardnímu sedlu. Po pár hodinách jízdy mě z něj neuvěřitelně bolí pozadí. Netřeba popisovat stav pozadí po měsíci cesty. Asi jsem byl moc rozmlsaný polštářovým křeslem z Harleje.

Pro příští rok zbývá jen vyřešit sedlo a plán další cesty

Pulčík
Pulčík napsal 02.01.17 v 20:27 10b.

Hodnotím hlavně tu odvahu, koupit mašinu, sednout a valit na cestu 10 000km ;) Závidím a dávám za 10b

Radus88
Radus88 napsal 02.01.17 v 19:51 10b.

Paradní fotky. Třeba k tomu také dospěju

context
context napsal 11.03.15 v 12:59 10b.

parádní mašina , přeji hodně najetých km v sedle i ve stupačkách bez nehod

danny3716
danny3716 napsal 27.08.13 v 07:45 10b.

Krásná mašina a pěkných pár tisíc KM gratuluji

Martin--GS
Martin--GS napsal 07.01.13 v 07:42

Zdar ,,brambory,,! Pěkné fotky z cesty,kdybyste letos plánovali nějakou podobnou cestu,dejte vědět.Přidal bych se.Uvažuji,kam letos vyrazit,ale nějak mám zatím prázdnou hlavu.Martin GS.