Honda XR 600 (1990)

Vlastník Reventon
Vloženo 11.8.2011
Aktualizováno 26.8.2012

Všetko čo sa o XR-ku hovorí a píše je svätá pravda :)

Model
591cm3 vzduchom chladený štvortaktný jednovalec
Vŕtanie/Zdvih
97mm/80mm
Výkon
46 hp (34,3kW) pri 6000 ot. / 51,9 nm pri 5500 ot.
Karburátor
dĺžka 2160 mm
šírka 900 mm
výška 1210 mm
sedlo 940 m

Domov som ju dotiahol 13.3.2011. Odvtedy fachčí jedna radosť ! Je to parádna mašina, stačí liať benín sem tam skontrolovať olej, ložisko v zadnom kolese a pozrieť sa či je všetko na svojom mieste. Zatiaľ ma nechala len raz. Nevydržala to reťazová spojka. Výkon motora je maximálne dostačujúci. Kopec-nekopec, dokedy ju človek neprevráti alebo neutopí tak sa vyštverá všade. Výborný záťah hneď od spodu ale keď to človek potiahne za plyn vtedy vydáva ten správny zvuk a začne trhať zem Tieto typy motorov nepoznajú nič o prasknutom chladiči alebo pokazenej vodnej pumpe. Chladenie vzduchom je to najlepšie čo môže byť. Ešte nikdy sa mi ju nepodarilo prehriať a to som jazdil aj dlhšie úseky na druhom prevodovom stupni a motorka sa nikdy neprehriala. Asi tomu pomáha aj zrezaný predný blatník. Väčšina ľudí píše o veľkej hmotnosti motocykla. Je ťažšia ako CR ale ľahšia ako XL, čiže taký zlatý stred. Ja s ňou nemám žiaden problém, pre mňa je tá váha hračka. Lietam s ňou terénom ako srnka Výborná ovladateľnosť lesom a dá sa s tým dosť svižne manévrovať aj v ťažkom teréne. Čo sa týka podvozku na countrycross je výborný, niet čo dodať. Je plne nastaviteľný. Ďalšia vec je štartovanie. Časom sa to naučí každý. Za studena naštartuje tak na tretí krát ale inak chytá na šupu. Elektrický štartér je dobrá vec to hej, ale je to zbytočná váha plus batéria, ďalšie káble. Mne to nakopávanie neprekáža. Niekedy ju kopnem skôr než kamoš stlačí štartér. Kotúč vpredu plní svoju funkciu perfektne. V zadu mám bubon, aj keby to bol kotúč tak podľa mňa to je jedno, aspoň ušetrím na kotúči a doštičkách Účel to plní ten istý a aj tak používam hlavne prednú brzdu. Zadnou dobrzďujem pri ostrom schádzaní z kopca alebo keď musím prudko zastaviť. Spotreba je akurát..130 kilometrov prevažne mimo asfaltu a to mi v nádrži ostali ešte dva litre. V priemere to vychádza niečo cez 6 litrov na stovku.

Hneď po kúpe som si spravil chrániče páčok..už neraz mi to zachránilo prsty na ruke ale aj páčku..Ďalšia vec ktorú bolo treba vyriešiť bol výfuk..to sériové čierne čudo mi tam vôbec nesedelo, dizajnovo..nakoniec som zohnal otvorený výfuk (Suzuki GSX-R) a dopasoval ho tam ako sa to najlepšie dalo..motorka akoby omladla o 10 rokov. Hneď po prvom štarte to bol presne taký zvuk ako som si predstavoval. Jednoducho nádhera. Taktiež to dvihlo výkon, motorka lepšie reaguje na plyn. Musel som vymeniť aj spojku lebo začala šmýkať.

V zime pribudne nový lak, polepy, repas tlmičov a kyvnej vydlice..do motora sa mi neoplatí babrať keď šlape ako hodinky no do zimy je ešte času dosť, uvidíme..

..ako sa to stále dookola omieľa, bezúdržbový stroj na vybláznenie sa po lesoch a lúkach no aj na pohodové prdkanie po prírode. Stačí si zvoliť smer a ide sa..jama nejama kopec nekopec

Prišla zima a bolo načase zistit prečo to dymí a žerie olej. Taktiež kostra bola na niektorých miestach hrdzavá a plasty mali farbu karamelu. Došporili sa nejaké peniaze a hurá do práce. Na Silvestra som ju šupol do dielne a potstupne začal všetko demontovať. Hneď prvý problém bol s kyvnou vidlicou. Oska sa zadrela do púzdra a nechcela výjsť vonku, takže prišla na rad pílka na železo. Ložiská tiež neboli v dobrom stave ale nakoniec keď som si spočítal koľko by som dal za nové súčiastky tam sa mi podarilo zohnať celú kyvku v super stave za dobrú cenu a bolo po prvom probléme (odporúčam aspoň 2 krát za sezónu premazať uloženie vydlice a kĺby prepákovania). Potom prišiel na rad motor. Stačilo dať dole hlavu a hneď bolo jasné prečo papkala olej. Motorka zožrala segerovku ktorá drží piestny čap a spravilo to peknú hlbokú ryhu do valca. Nakoľko som počítal maximálne s výbrusom a piestnou sadou tak som tam musel dať novú vložku, lebo valec bol potiahnutý nikasilom. Keď som čakal na valec tak som dal dokopy predné tlmiče, vymenil ložiská v kolesách a dal dokopy prepákovanie. Kostra a plasty dostali nový lak. Po dvoch týždnoch mi prišli všetky veci a mohol som začať skladať svoje LEGO :) Nová vložka, piestna sada, rozvod, zabrúsené ventily a komplet nové tesnenia. Keď už všetko bolo na svojom mieste prišiel na rad štart. Zapol som benzín a po treťom kope sa mi vyčaril úsmev na tvári :D Zase o niečo neskrôr som dokúpil novú reťazovku, predný plášť a polepy. Ak by niekto potreboval nejakú radu tak stačí napísať.

Motorka teraz vyzerá presne ako som chcel a viem že je v top stave. Stačí naliať benzín a ide sa. XR je výborné ostré enduro ukuté z polámaných samurajských mečov takže vydrží toho dosť a keď chce, v pohode to natrie aj novším motorkám. Kto si ju kúpi, nebude ľutovať

SojkinXR6R
SojkinXR6R napsal 20.08.14 v 13:00 10b.

Ako ta srnečka pěkně si jí poladil a vdechnul život do dlaších několika let bezpromlémového provozu !! Taky na tom dělám a těšim se až to bude hotový !!

Blackheadno
Blackheadno napsal 14.06.14 v 18:54

Moc pěkný, ta koncovka výfuku je z jaké mašiny ? díky

six13
six13 napsal 15.08.13 v 09:08

pěkný profil

six13
six13 napsal 15.08.13 v 09:07

Reventon
Reventon napsal 02.05.12 v 20:32

Tak je tak, pridal jej na kráse...v zime som ju dal do laty, dostala aj nový lak, ešte čakám na polepy a potom sem hodím fotky