Yamaha WR 250X (2011)

Vlastník r.ricci
Vloženo 22.7.2011
Aktualizováno 10.10.2012

Velice povedená dvěsta padesátka. Lehce ovladatelné "civilní" enduro. Radost ji sedlat.

Motorka koupena jako funglovka. Původně jsem chtěl koupit nějaké lehce jeté enduro. Ale pro tu to Yamahu rozhodla cena. Motard za 115.000,--Kč. Když jsem ji kupoval, věděl jsem, že si ještě k ní pořídím endurová kola.
Dvě motorky v jednom, jen přehodit kola. Protože jsem z dřívějška měl jen malinkou zkušenost s ježděním na enduru, dal jsem na rady "moudrých" a koupil si pro nasbírání zkušeností a dovedností, motorku nížšího výkonu. Zátím mám dojem, že i tak je na mě dost silná. Dovede velice solidně člověka utahat.
Protože si ji chci ponechat déle, velice zodpovědně jsem ji zajel jen na silnici. Bylo to trošku utrpení nemoci ji pořádně protůrovat, ale přežil jsem to. Po ujetí povinných 1600 km jsem si ji pořádně vyzkoušel. Motor zabírá hodně od spodu, žádné cukání, pěkně plynulý záběr. Řazení je přesné, jen v enduro botách se mi špatně dává neutrál.

Motard:
Vyzkoušel jsem ji na skoro všech typech silnice, co se v okolí nachází. Na dálnici to není. Rozumné maximum je okolo 125 km/h. Jak pro jezdce, tak i pro motor. Zato typická česká látaná okreska, to je její parketa. Díky velkému zdvihu odpružení nemusím ani na hodně hrbolatých silnicích ubírat plyn a nebo se stavět do stupaček. Drží stopu a nehne. Toto bych si se silniční mašinou nelajznul. Motorka je doma na klikatých a nepříliš kvalitních silnicích nišších tříd. Tady si člověk vychutná jízdu. Do stovky motor s motorkou pěkně cvičí, a přední brzdový kotouč o průměru 290 mm zase velice dobře mašinu brzdí. Ze začátku mi dělalo problém zaklesnutí vidlice při intenzivnějším brzdění, ale už jsem si na to zvykl. Radost jezdit styl brzda-plyn. Někdy mám dojem, že motor má víc jak 31koní.

Enduro:
Enduro kola a obutí jsem poprvé nasadil po ujetí 3.400 km. Pneu Mitas E-09. A tím jsem si pro sebe otevřel další dimenzi ježdění na mašině. S 21" kolem na mě motorka působí ještě lehčím a jistějším dojmem ovládání. V lehčím terénu se chová fantasticky, v težším je to maličko horší, ale je to možná i mojí malou zkušeností a také obutím. Zatím jsem vyjel a projel, co jsem si umanul. Nebyl to žádný extrém, ale ten pocit, že se dostanu skoro všude, ten se nedá popsat.

Shrnutí prvního roku
Za rok jsem ulej asi 7.500 km. Jezdím s ní docela často do práce, ale málokdy jedu přímou cestou(to prostě s touto motorkou ani jinak nejde). V okolí má projetou skoro každou polní a lesní cestu. Občas se vydovádím na "tratích", co si v okolí Kuřimi vyjezdili další milovníci endura(zatím jsem objevil 3 zajímavá místa). Jezdím asi 40% off-road a 60% silnice. V terénu stále nevyužívám potenciálu, co motorka nabízí. Na silnic jsem se naučil jezdit, co to dá. Motorka je naprosto spolehlivá, jen jsem měnil olej a liji do ní benzín. Motorka mi toho splnila mnohem více, než jsem od ní očekával. Stačí půhodinová projížďka a mám nádherně "vypucovanou" hlavu. Momentálně relax číslo JEDNA.

context
context napsal 25.08.17 v 17:33 10b.

Pěkná mašinka přeji hodně najetých km jak v sedle, tak i ve stupačkách a ať ti dělá jenom radost

david147
david147 napsal 30.10.14 v 12:57

čauvec, super stroj. škudlim na něj taky, jenom váhám mezi Rkem nebo Xkem...
Tak bych se tě chtěl zeptat, jak je na tom to Xko v terénu s enduro přezutím :) ? díky za odpověď

Dovi
Dovi napsal 17.08.12 v 13:07

Ahoj Ricci,
tak jsem už dopošilhal

A i díky osobnímu setkání s Tebou a Tvým strojem jsem statečně odolal novému letošnímu lákadlu v podobě velmi konkurenční Hondy CRF250L, abych si nakonec přece jenom dopřál tu čest sedlat fungl novou Yamahu WR 250 X.

Skvělý to stroj!
A šťastný to muž - povzdychla by si určitě paní kněžna Vilemína Zaháňská, kdyby viděla vysmátého jezdce na bujném japonském oři...

Dovi
Dovi napsal 27.02.12 v 10:13

Díky za podrobnou prezentaci (skoro až uživatelskou recenzi) - pomohla mi v rozhodování (pošilhávám po něčem menším a lehčím). 10b

vladaobi
vladaobi napsal 04.08.11 v 17:03

Krasavyce přeji mnoho krásných zážitku