ČZ 125/476 (1972)

Vlastník Pavel23
Vloženo 1.1.2011
Aktualizováno 26.3.2013

Jedna z tisíců motorek hranaté serie v mých službách

První dojmy - Líbí se mi vzhled. Barva taky není k zahození. Zvuk patří taky k lepším. Mezi horší stránky patří méně pohodlné sedlo (zvláště na delší trasy). Vyšší vibrace při vytočení motoru. Díky tomu je pochopitelné, proč uvádějí i rychlost v leže (drnčením slézají nohy ze stupaček :D )

Tento motocykl (papíry k němu) jsem zakoupil v září roku 2009 ve Znojmě. Když jsem moto kupoval, tak bylo v původním, trochu bouraném, ale dobrém stavu. Až na nesrovnalosti s karburátorem, které jsem po dopravení motocyklu domů vychytal, jezdila motorka pěkně.

Bohužel moje motorka 1.0 se mnou setrvala týden a hned jsem jí poslal do svodidel (špatně jsem vzal zatáčku a chytla mě krajnice) a tak bylo po ježdění. Naštěstí většina motorky byla ještě použitelná. Po nehodě jen s pohmožděnou nohou jsem po týdnu našel jinou náhradní, nynější 1.1. Pro tu mi jel táta do Jinců a stála 3500,-. Byla to 175/477 a tak jela trochu lépe.

Zazimování proběhlo celkovým rozebráním. Do týdne jsem se dostal až k motoru, při jehož rozebírání mi pružina startovací páky projela přes prst, ihned jsem začal klít, ale po chvíli jsem už pokračoval. Když jsem byl se vším hotov, druhý den jsem odnesl válec na výbrus a koupil ložiska. Po omytí karterů a jejich vyčištění nastal čas i pro drobnou úpravu povrchu - jemnou železnou vatou jsem rozleštil venkovní hliníkové plochy (tento postup se mi celkem osvědčil - karter nemá kovový lesk, ale je trochu lesklejší než hliník). Potom jsem natloukl ložiska a složil převodovku. Když došel válec, konečně byl motor hotový, nebo spíše skoro hotový, to kvůli barvě válce, kterou jsem aplikoval těsně před startem (barva musela projít vyšší teplotou).

Obroušená plechařina už čekala na jaro, na lepší počasí, kdy by se mohlo stříkat. Mezitím, co jsem čekal, jsem sháněl staré prospekty a prohlížel bouranou 125, abych dosáhl co nejlepšího výsledku.

Při pěkném teplém počasí jsem nastříkal základní barvu a vykitoval drobné dirky. Následoval stříkací kit a jeho broušení, které jsem prováděl až v létě, kvůli nedostatku času pro stříkání. Na konečný vrchní lak jsem čekal nejdéle, jelikož jsem ho nechtěl zkazit a dal jsem věci ke známému na nastříkání. Černé díly jsem si stříkal sám a tak polovina z nich byla přebroušena a poslána také na odborný nástřik s ostatními. K mému spokojení díly dorazily v říjnu a já dokončoval po nocích, abych mohl ještě před zimou jezdit (nakonec jsem jel 3x).

Nejhorší na celém skládání, jak se ukázalo, bylo zapojení elektroinstalace (můj odvěký nepřítel). Když se vše zdálo hotové, nastrojil jsem motorku žárovkami a rozsvítil. Vše fungovalo do té doby, než jsem nastartoval a praskla pojistka. V zoufalosti jsem rozebral opět celou elektriku a složil ji zpět se stejným výsledkem. Po přezkoušení se zjistilo, že chyba bude asi v žárovičce dobíjení, ale dosud nevím jaká. Řešením jsem zvolil prozatimní demontáž, do doby, kdy seženu originální kontrolky.

Řešení je hotové: nahradil jsem kontrolky mými výrobky a ukázalo se, že zkrat způsobovala stará kontrolka.

Kdyby se někdo divil těm chromům, tak ty jsou originální ze staré motorky. Až budou nějaké peníze navíc, tak půjdou do chromovny.

Zx-10RCarlos
Zx-10RCarlos napsal 21.08.14 v 15:35 10b.

Pěkná, líbí se mě. Tu mojí musím také zrenovovat.

BadRX
BadRX napsal 28.02.11 v 09:33

Kraaaasa!

ondra-pokos
ondra-pokos napsal 03.01.11 v 18:17

vypadá moc pěkně ta moje snad taky tak bude vypadat až ji dodělám ale jinak ať slouží bez poruchy a vše se vyřeší

Pavik
Pavik napsal 01.01.11 v 23:26

Moc pěkná motorečka a fajn stroj

landis
landis napsal 01.01.11 v 20:08