Jawa 500 OHC (1958)

Vlastník jarabraba
Vloženo 1.1.2011
Aktualizováno 1.1.2011

Tento vysněný stroj jsem si přivezl domů 11.11.2007. To jsem ještě netušil co všechno mně čeká při renovaci.

Stav přivezené motorky není nutné komentovat. Předpokládal jsem, že bude stačit pár stovek hodin v dílně a pár desítek tisíc v kapse. Škaredě jsem se mýlil - bylo to výrazně horší než jsem čekal. Nejhorší jsou překupníci a různí borci po burzách, kteří nabízí služby jako výroba replik, chromování atd. - jmenovat nebudu. Zároveň jsem narazil na pár velmi solidních lidí, kteří mi hodně pomohli nejen službou, ale taky radou - ty ovšem na burzách nepotkáte a můžu říct, že mám o pár dobrých přátel víc. Ale abych se vrátil k motorce, renovace trvala bezmála tři roky a její průběh je vidět z několika přiložených fotek.
Spoustu lidí se této krásky zbavili, protože víc opravovali jak jezdili. Po první sezóně si myslím, že je to přesně tak, jak říkal děda "Jaký komedijant, taková střelnica".
Dá se říct, že kromě porodních bolestí, nebyl během prvních tří tisíc kilometrů jediný problém - tlačil jsem pouze jednou a to mi došel benzín .
Oproti originálu mám provedených několik úprav jako např.:
12V dynamo utěsněné guferem,
elekronický regulátor,
odfuk oleje do nádobky,
dvojtá spodní část rámu,
a ještě asi nějaké drobnosti a taky ještě něco chystám. Tady je furt co vylepšovat, aspoň se čovek nenudí.

Marty68
Marty68 napsal 23.07.20 v 14:43 10b.

moc pěkná OHC. Hodně zdaru a šťastných kilometrů!

scott67
scott67 napsal 01.09.19 v 00:00 10b.

Patřím asi k těm komediantům se střelnicó. Jenomže já jsem to skládal v polovině osmdesátých let z krabice. Nebylo už žádných ND na tento stroj. A ani možnosti, jaké jsou dnes. Navíc mi bylo dvacet let a nikdy před tím jsem neviděl čtyřtakt. Nicméně to byla pekelně dobrá zkušenost. (rozvody bych asi poskládal ještě dnes i poslepu) A nakonec mi ji osud vzal z rukou zločinců. Nepřeji nikomu. Hnus, že se někdo takový vůbec odváží k takovému činu. Ještě bych dodal, že jsem v tehdejších bandách motorkářů požíval díky tomuto stroji velikou úctu a užíval si ji.

Koblet
Koblet napsal 08.08.17 v 20:54 10b.

Krásná práce. Ať si kdo chce co chce říká, jawa je po vzhledové stránce parádní i na dnešní měřítka. No a jízda odpovídá roku výroby.

pp377
pp377 napsal 20.10.16 v 10:01 10b.

Krásná práce, krásný stroj. Gratuluji!

jáwkastroj
jáwkastroj napsal 08.05.16 v 12:34 10b.