BMW R 1200 R (2007)

Vlastník kratop00
Vloženo 20.12.2010
Aktualizováno 15.3.2017

6.11.2010 láska na první pohled.
13.12.2010 začala bydlet v mojí garáži.
Jestli nemáte dost peněz na účtu, tak se nenechte ukecat na zkušební projížďku, protože pak už nebudete spát, jíst, a soustředit se v práci...vlastní zkušenost.

První dojmy - První dojem z motorky byl respekt a strach, že se na takové silné motorce zabiju. Nevím jestli jsem se při první jízdě třásl strachy, zimou nebo vibracema motorky...asi od každého trochu. Je to mastodont který se po otočení heftu promění ve vystřelenou dělovou kouli.

Seznamování s bramborou
Prvně jsem si řekl, že sem nebudu psat jaké su nemehlo a trdlo. Pak si říkám, že tím alespoň někoho rozesměju.
První dny jsem docházel do garáže zavrčet si s motorkou, Tím, že už byla zima a silnici námraza tak jsem si ji alespoň nastartoval, abych se načichal dýmu z výfuku. Dělá takový jiný smrádek jak moje auto.
Navíc startování je takový rituál. Zastrčíte klíček a otočíte jím. Zabzučí čerpadlo, rozsvítí se všechny kontrolky jak na vánočním stromečku a pak postupně pozhasínají. Pak se ozve cvaknutí když otočíte startovacím spínačem. Po roztočení jako by motorka krátce zívne a spolu s vibracema začne bručet jak medvěd, kterého jste vzbudili ze zimního spánku. Pak zhasne kontrolka dobíjení a už jen bliká ABS.
To jsem se pak musel hodně držet, abych na motorku nesedl a někam nejel(kontolka ABS přestane blikat po u jetí několika metru).
Dobrý trapas byl když po 3tí návštěvě motorka nechtěla nastartovat. Věděl jsem od původního majitele že baterka není moc dobrá, takže jsem ji vyndal a zanesl do prodejny auto/moto baterií. Týpek mi řekl, že baterku nabije ať si zítra příjdu.
A tak se stalo přišel jsem ještě mi řekl že baterku odzkoušel zatížit na nějaké zkoušečce a že je všechno OK. Radostně jsem baterku vzal a jel do garáže to vyzkoušet, protože jsem měl absťák a musel jsem si zavrčet. No milou baterku jsem namontoval zmačknul knoflík jenže startér se roztáčel míň než když jsem nesl baterku nechat nabít. V tu ránu mě polil studený pot a chytaly mě mdloby. Myslel jsem, že je něco s motorem a že už je motorka pokážená a to jsem na ní neujel ani metr. No ani nevím jak jsem došel dom, protože jsem byl myšlenkama uplně mimo a na dně. Pak jsem zkusil zavolat spolužákovi jestli by si neudělal chvilku a nešel se na motorku podívat, aby mi zkusil poradit co se vlastně stalo.
Přišel druhý den. To už jsem přemýšlel jak přežiju o chlebu a vodě, abych dal dohromady lowe na opravu. Servis BMW(a vlastně jakýkoliv) není zrovna levný.
Když jsem mu popsal co jsem s motkou prováděl, tak ho napadlo že zkusí tu baterku přeměřit pod zatížením když ji budu startovat. A pak se mi trochu ulevilo. Po zmačnutí startéru místo 12V ručička zkoušečky spadla na 6V(odešel jeden článek v baterii takže baterka vypadala že je nabitá ale nebyla). S tak malým proudem startér motor nerozvrtí. Takže honem do baterkového obchodu objednat novou a pak už motorka startovala a startuje na cinknutí...uf uf
První vyjížďka (cca 1km) byla když zmizela námraza a vyschla silnice.Prvně jsem si parkrát zkusil rozjet a zastavit.No pohled to asi musel být hrozný.Pak jsem se zkusil projet v uličkách kolem garáže. Zjistil jsem, že motorku neumím řídit do zatáček. Jo panáčku BMW není Číza 175ka. Takže jsem se raději vrátil zpět do garáže, abych počkal na teplo. Než jsem stačil odemknul garáž, abych tam s ní zajel, tak mi spadla z bočního stojanu. Tak jsem si hned zkusil jak je těžké ji zvednot ze země. Je fakt že si tíhu nevybavuju, protože jsem byl na sebe tak nasr..ý a nadával si že su blbec a že jsem ji měl postavit na hlavní stojan a nespoléhat na "bočák". Jo toto pěkně začíná říkal jsem si. Jestli motorka bude padat i se mnou při vyjížďkách tak snad abych raději chodil pěšky. No během těch 32000 km co jsem natočil za 3 roky jezdím až na okraj pneumatiky. Motorku jsem nikde nepoložil a ani ze stojanu nepadla.
Je fakt, že když divočím v zatáčkách a musím podřadit tak někdy pocítím škubnutí zadního kola do smyku...jo hold 2válec.

Něco o vysledované spotřebě. Není to zásadní věc která by mi ovlivnila výběr motorky a styl ježdění...kdo nechce ať to nečte.
Zjištěno že rozdíl mezi 95nat a 100nat při stejném stylu jízdy je cca 0,3l/100km rozdíl nižší spotřeba na 100nat. Při přepočtu ceny na spotřebu mi to vyšlo na stejno, ale měl jsem větší dojezd na nádrž. Takže teď už jedině 100 natural(nejlépe od Benziny...Shell je zbytečně drahý a rozdíl žádný).
Při rychlosti 160km/h motka palí cca 5,8l/100km (95 nat) a když jedu s batužkem, aby neutrpěl trauma ze zatáček(a já vlastně taky díky jeho protináklonům) to jsem měl spotřebu 4,6l/100km (95 nat). Ze začátku jsem nechápal jak Franciska přišla k té spotřebě, ale pak jsem pochopil - de to . Na 100nat mám teď průměrnou 4,9l/100km při normální jízdě, při divočení v zatáčkách po kopcích(a nebo dálnice při 130ce) 5,1l/100km a dálnice při 150-160km/h 5,6l/100km.

za sezony 2011, 2012, 2013 a poloviny 2014 najeto kolem 38000 km a spáleno cca 1891l benzínu za cca 73tis kreditů.

24.5.2014 mi vběhla srnka těsně před motorku. Popis jak svět přichází o motorkáře i s fotkama jsou v deníku. Jestli bude nějaké pokračování ukáže až čas. Jezdit se nebojím. Jen bych chtěl jezdit na úplně takové stejné jak jsem měl a ta se špatně shání.

25.5.2015 myslel jsem, že motorka už bude v motorkovém nebi. Nedávno zjistil jsem, že ji od překupníka koupil Katafura který z ní udělal zase motorku. Má u mě hluboký obdiv a odvahu, že se do něčeho takového pustil. Snad mu bude dělat radost jako mně. Jo to jak tam píše o panu překupníkovi je pravda. Rozhodně jsem nechtěl, aby šla motorka zpátky do oběhu, ale jen na díly. Je to sprotota. Etika některým lidem nic neříká. Takže na firmu Motopro Litvínov nebo janpp bacha.

Kokřík
Kokřík napsal 05.04.17 v 09:39 10b.

Skvěle napsáno, až mi ukanula slza od smíchu a pak druhá, když jsem četla deník a tu nehodu, to mi bylo opravdu líto, ale hlavně, že jsi to přežil!!!

kratop00
kratop00 napsal 30.05.14 v 16:44

Díky lidi. Bude těžké najít něco nového. Kdyby šla najít uplně stejná tak bych neváhal. S motorkama to mám jako s ženskýma. Takto budu muset počkat jestli příjde nějaká co mě chytne zase za srdce.

Wildaja
Wildaja napsal 30.05.14 v 11:20

Že jsi to ustál bez zranění je super a motorky je opravdu škoda ( to ostatně ví každý, kdo s ní mluví ) Tvoje zápisy v deníku a celkově i profil se čte na pohodu. Poučení jde z každého slova. Hodně štěstí při hledání nové moto .

Lyer
Lyer napsal 29.05.14 v 21:30 10b.

škoda

Crvčko
Crvčko napsal 04.04.14 v 20:27 10b.

Pěkný článek i motorka.Jinak při čtení jak by to bylo psané o mně Jsme si asi hodně podobní,ať slouží a hodně pěknýho počasí