Cagiva River 600 (1999)

Vlastník sardel
Vloženo 5.12.2010
Aktualizováno 5.12.2010

„Přátelský“ jednoválec, který sice „netrhá asfalt“, ale cestování s ním je naprosto pohodové.

Po dlouhých letech užívání výdobytků znárodněného motocyklového průmyslu jsem byl na slovo „Jawa“ natolik alergický, že konečně uzrál čas ke koupi slušného dvoukoláku. Jakožto „stará konzerva“ jsem hledal spíše něco klasičtějšího, představa divokého čtyřválce se mi moc nezamlouvala. Když na mě v inzerci juknul takřka nový river, hned jsem věděl, že přesně splňuje moje požadavky. Obsah 600, jednoválec, 38 koní - co víc si přát? Navíc Ital, a pro ty já mám slabost, viz Ducati Cúcciolo a mé motozačátky.

Po Jawě 638 jsem byl za řidítky téměř v transu. Motocykl seděl jak přibitý, zatáčky, které jsem dříve se staženými půlkami a vlnícím se rámem projel sotva osmdesátkou, najednou šly lehce zdolat o pár desítek kilometrů rychleji. Kotoučovka ovládaná jedním či dvěma prsty byla fascinující ve srovnání s gumovými brzdami, vykazujícími činnost jen vzdáleně připomínající brždění, a to i přes usilovné křečovité mačkání páky. Novým a příjemným bylo také zjištění, že se dá ráno v náhlém hnutí mysli, bez jakékoliv přípravy, skočit na stroj, vyrazit kamsi nazdařbůh na výlet a večer se vrátit s natočenými 600 km, jako bych se jel projet jen do „sousední vesnice“.

Cagiva River je (alespoň dle mých zkušeností) naprosto spolehlivý stroj. Za tři roky užívání a cca 30.000 km jsem neměl jediný problém. Pouze každé jaro běžný předsezónní servis, jinak se rivera nedotknul „vercajk“. Motory Canyon / River provází jakási pochybná pověst o problémech s volnoběžkou. Já nic takového nepoznal. Co jsem tak zjišťoval, pokud dojde k „vyčesání“ volnoběžky, může za to v 99 % případů majitel blbým startováním, na které je velkoobsahový jednoválec citlivý. Stačí jen nevhodně (vůbec) přidat plyn, pokud motor ještě není dostatečně roztočený kopne zpátky a celý ten ráz vychytá volnoběžka. Když se jí takhle párkrát naloží, nelze se divit, že odejde do věčných vrakovišť.

River byl dobrý motocykl, jenže časem mi u něj začalo chybět pár koníků, a tak jsem jej nahradil monsterem. Někdy se mi po něm stýská...

Paja1224
Paja1224 napsal 13.12.14 v 21:16

Rivera jsem taky měl vlastně ještě pořád mi stojí na dvoře, volnoběžka samozřejmě odešla měsíc po tom co jsem ho přivez domu a vidlice taky tečou, ale až na tyto dvě závady je to motorka pohodlná která sice není žádný závodník, ale jezdilo se mi na ní taky pěkně.

hanso28
hanso28 napsal 17.08.11 v 07:51

tiez som mal kedysi tutu masinku, len keby som skor vedel o tej citlivosti volnobezky by som daval nato vacsii pozor po dvoch mesiacoch mi posla

Milan1963
Milan1963 napsal 06.12.10 v 17:08