MZ ETZ 150 (1989)

Vlastník chlebasmaslem
Vloženo 28.11.2010
Aktualizováno 28.11.2010

MZ 150-koupená na skrácení dlouhých zimních večerů a aby bylo v létě na čem jed k vodě...

MZtu jsem měl již dříve,ovšem 251. Tenhle stroj jsem koupil za pár kaček a ani né z daleka. Motorka byla pojízdá ale nevypadala nijak vábně. Taková zašlejší klasická MZ.Ošklivý Káčátko. Koupil jsem ji,protože Jawku 360,kterou sem v té době skládal nebylo reálné do sezony složit a aby nebyla o zimních večerech nuda.
Motorku jsem dovezl domů na podzim,a po pár kilometrech a par zatáčkách mě motorka nechala na cestě a já jsem zavzpomínal na dobu Pionýrů a odtlačil jsem ji domů. Bylo mi to nějaký divný,že to chcíplo tak najednou. Nahlédl jsem pod víko zapalování. Původní majitel nekecal. Doopravdy tam byl originalní bezkontakt a když sem viděl ty přívodní dráty jak koukaly z opálený izolace tak jsem byl doma. Vytáhl jsem páječku a dráty povyměňoval. Závada byla odstraněna.
Motorka u mě ale již stratila důvěru. Byl konec sezóny a tak jsem ji převezl na dílnu a dal se do práce. Za pár hodin byla do šroubku rozbrýna. Následovalo čištění,broušení přelitků u hliníkových odlitků(kterých je u MZ požehnaně)leštění hliníkových dílů,oprav zničených věcí,tlumiče komplet udělané včetně předních vidlic,kontrola převodovky,překroužkování motoru a přetěsnení,oprava náhonu na otáčkoměr,přebroušení kanálků(některý z předešlých majitelů vzal kanálky,sací a výfuk. otvory rašplou) a nakonec seřízení karburátoru podle manuálu. Abych nezapoměl,možná jste se setkali ze strženým závitem ve válci u výfuku. Já ano. Puvodní majitel to jaksi prošrouboval a omotal alobalem. No samozřejmě to nemohlo těsnit a motorka ztrácela výkon. Dlouho jsem přemýšlel,jak tento problém vyřešit,až jsem si vyrobil na několikátý pokus vložku z trubky,do které jsem vypiloval třícípý bajonet a na matku výfuku jsem udělal protikus.Tuhle vložku jsem nalepil do výfukového otvoru válce a celé třemi šruby prošruboval.No musím se pochválit,drželo to líp jako originál a když jsem to jednou sundával,neby s tím žádný problém.
Než jsem se nadál bylo jaro a motorka byla skoro složená. Chyběla plechařina a elektrika. Plechy se zavezly na opískování,nechala se namíchat hezká metalíza.Mezitím než jsem natahal a poopravoval elektriku byly věci opískované.
Počasí přálo tak jsem na dvoře před dílnou nachystal stoly,nafoukal kompresor,očistil pistol a šlo se lakovat. Samozřejme drobného kitování a zadělání písmen mě neminulo. Plnič,barva i vrchní lak díky dobrému počasí dobře prosichaly a až na pár malinkých detajlů se dobrá věc povedla.
Na týhle motorce sem strávil hodně času a kromě investice do laku,nového výfuku a tokových samozřejmostí jako sou filtr a náplně mě to moc nestálo. Po dokončení následovalo drobné doštelování v terénu.
Po menších úpravách od origínálu byla motorka ochotna valit až 130km rychlostí,ovšem pro delší životnost a menší spotřbu jsem se vrátil k puvodnímu nastavení.
Za tuhle péči se mi motorka odměnila beztarostnným provozem a na tenhle stroj hodně ujetými kilometry bez nejmenších problémů.
Během sezóny jsme si s kamarádem udělali pár hezkých vyjížděk po republice a jednou jmse se jeli podívat i k našim sousedům na Slonesko.Moto už je prodané a doufám,že poslouží i dalším. Byl to nádhernej kousek...

chlebasmaslem
chlebasmaslem napsal 24.05.15 v 16:55

válec a hlava nejsou pochromované ale vyleštěné. nestojí to nic, jen čas a nervy ;)

JurassMo
JurassMo napsal 27.01.15 v 04:33

Moc pěkné. Můžu se zeptat jak sis nechal nechromovat ten válec a kolik to cca stojí? Díky

kubacadek
kubacadek napsal 09.01.14 v 16:14 10b.

krása

Jarda.E