Jawa 660 Vintage (2017)

Vloženo 7.1.2018
Aktualizováno 3.10.2020

Hezká retro motorka připomínající Jawu 350/634

Motorka koupena od Moto Ústí nad Labem

První dojmy - Z první jízdy jsem byl nadšen. Proběhla na testovacím stroji přímo v Týnci a změnila můj postoj z "myslím, že potřebuju Jawu" na "nutně potřebuju Jawu". Líbilo se mi všechno - krásnej zvuk, jak to zrychluje i jak to brzdí (nejen motorem). Pohodlně se mi na ní sedělo a připadal jsem si i po dvacetileté pauze v ježdění jako ve známém prostředí.

Motorku bych doporučil pro - Všem, kdo mají rádi Jawu :-)

Doplňky na motorce - Padací rámy, prachovky na přední vidle.

Po skoro třech letech provozu a 9000 km je myslím čas na malý update.

Jezdí pořád jako za mlada, ve srovnání třeba s Enfieldem 650, který jede podobně, navíc velice dobře brzdí.
Ovladatelnost je dobrá, do zatáček padá snadno, se stabilitou je to malinko horší, opravdu je potřeba jí v zatáčce nehrabat do řízení, jinak se neposedně vrtí.

Motor asi není třeba dlouze popisovat, je dobře znám z Yamaha XT. Je bezproblémový a táhne a táhne, dokud se síla motoru a strašlivý aerodynamický odpor způsobený mou postavou nevyrovnají. To nastane někde kolem 145 km/h.

Spojka a brzda jdou poměrně ztuha. U brzdy to beru jako plus, protože bez ABS jde i tak zablokovat přední kolo, když je na to člověk hrubý.

Původně jsem ji kupoval s tím, že s ní budu dojíždět za další motorsportovou zábavou, ale pro ten účel se příliš neosvědčila a to ze dvou důvodů.

Prvním je, že nemá žádné úložné prostory a stejně jako většina ostatních novodobých motocyklů pojme sama o sobě pod sedlo tak maximálně malou lékárničku.
Druhým je absence ochrany jezdce kapotáží. Člověk je skutečně vystaven nemilosrdnému působení živlů a od rychlostí nad 110 to začíná být nepříjemné.

Motorka je naopak ideální na pomalejší vyjížďky kolem komína, např v doprovodu již zmiňovaného Enfielda.

Ačkoli se tváří jako scrambler, do terénu (ani do lehkého) jsem s ní nikdy nejel. ťukání kamínků do pečlivě vyleštěných kovových součástí by mi utrhlo srdce.

Budí pozornost obyvatelstva, kdekoli se objevíte. Nečekejte však, že budete po zastavení obklopeni houfem modelek! Váše typická fanynka je motorkář 50+

Provoz a údržba.

Měl jsem asi štěstí, ale zrovna můj kus není stižen problémy s elektřinou. Za ony tři roky jsem však musel řešit jiné věci - netěsnost gufera na vidli, přepákování, které se ukázalo být z výroby úplně suché, krk řízení se stejným problémem. Moto si pokaždé pobyla v Týnci cca měsíc.
Poslední problém, který jsem řešil bylo házení vody z přepadu. Do vodní soustavy motocyklu totiž nebyla výrobcem zakomponována expanzní nádoba a pokud je v systému větší než předepsané množství kapaliny, tato se při zahřátí objeví na přepadu. Všechny tyto závady jsem pořešil během roku 2018 a 19, pak už mám klid, dolévám benzín, jezdím na prohlídky a užívám si.

Targus
Targus napsal 11.09.20 v 22:03 10b.

Vzhled určitě není špatný, motor bezproblémový, zbývá jen skuhrat, že to Jawa neudržela ve výrobě. Číňan, ani Indián nikdy nebude Jawou - bohužel...

Targus
Targus napsal 11.09.20 v 22:03

krystof-k
krystof-k napsal 02.02.18 v 19:42 10b.

Krásná motorka. Moc se jim povedla. Kdo by ji nechtel mit take v garaži. Ať se ti dobře jezdí.

Olísko
Olísko napsal 25.01.18 v 19:17 10b.

Ahoj.Nenech se zhnusit kecama.Je krásná.Ať jezdí o 100 - 6

Vencanator
Vencanator napsal 20.01.18 v 09:38 10b.

Super, moc pěkný kus, ať slouží!