Kawasaki EN 500 (1995)

Vloženo 17.12.2017
Aktualizováno 17.12.2017

Choper. Malý, ľahký chopper. Príjemne živý

Kawasaki KLE 500: nebolo ich

První dojmy - Ovládateľná. Živá motorka s ťažiskom nízko. Primerane pohodlná, pokiaľ nemá jazdec meter a pol, alebo naopak dva metre. Odvezie dvoch na výlet, aj s malou batožinou. Už je otázne, nakoľko sú jazdci otrlí.

Motorku bych doporučil pro - Začiatočníkom, nenáročným, alebo dogmatikom, ako ja.

Doplňky na motorce - Brašne, padáky

Kawasaki vyrába radový dvojvalec s objemom pollitra a onoho času ho narvali všade. Športový model GPZ 500 to tuším začal. Následne motor narvali do choppra EN. Potom cestné funduro KLE a aby toho nebolo málo, naháč ER zavŕšil štvoricu. No prečo som začal motorom? Pretože je fakt dobrý. Dvojvalec nie je utrepaný jednovalec, ani uvrešťaný štvorvalec. (Úprimne štvorvalec nie je dobrý v aute, nie to v motorke.) motor má +- 36kW a svojou konštrukciou je všestranný. Nie je najlepší, ale skutočne slúži na ceste aj v teréne. Spotreba bola skvelá. 5 na stovku +- nejaké decko.

Späť k choppru EN 500. Pomerne ľahká, obratná, motorka, s tuhým rámom, ale mäkším predkom. Brzdy sú slabšie. Vpredu jeden kotúč, vzadu bubon. Ale chopper nie je na zbesilú jazdu priesmykmi, hoc motor na to potenciál má.

Posed na motorke je príjemný a pohodlný... ale je to chopper. Po troch hodinách sólo je kochanie sa okolím rušené divným pocitom v pozadí, ale po poldni je to už OK. Zadnica stvrdne a odkrví sa a je pokoj. V jazde vo dvojici to má "tá v zadu" trochu horšie, sedačka je menšia. Ale je to chopper, žiaden cruiser.
Celé to je ale riešiteľné. Nádrž má malý objem a urobiť 250km na jeden záťah a jednu nádrž je tak akurát.

Moto nemá úložný priestor. Ale ovešať ju brašňami nie je problém. Pod sedačkou je miesta ledva na náradie. Ale predsa frajerská motorka nepotrebuje miesto na nepotrebnosti, ako je náradie a lekárnička.

Poruchy za ten krátky čas, čo som ju mal mnoho nemala a aj tie boli drobnosťami. Žiarovka kotrolky neutrálu, povolený predný blatník, zlý kontakt na jednom štekri. Nič hrozné.

Summa motorka je dobrá, motor je dobrý, jazda je dobrá. Nie je super, ale určite nie je zlá. Má potenciál, ktorý som nevyužil, ale vďaka nej si idem úpiť KLEnot.

jawakain
jawakain napsal 19.12.17 v 09:32

NETOPÝR-67 na tejto si už nezajazdím. Jedna z fotiek naznačuje roztrhnutý rám pod nádržou. Po čelnej zrážke s autom je motorka kratšia o 48cm a predal som ju na ND.
4mesiace som sa kurýroval a idem si kúpiť, ako som spomínal KLE.

NETOPÝR-67
NETOPÝR-67 napsal 18.12.17 v 19:57 10b.

jo dobrý, užívej pohodu v sedle .

fery251
fery251 napsal 18.12.17 v 08:20 10b.